Война между стопанина на три плажа в Свети Влас и служители на Министерството на туризма
Стопанинът на три плажа в курортното градче Свети Влас е в системен конфликт с администрацията на Министерството на туризма. Това става ясно от писмен отговор на министъра на туризма Христо Проданов на въпрос по реда на парламентарния контрол. Питащият е депутатката от ГЕРБ Николина Ангелкова, която е първият министър на туризма у нас в периода 2014 – 2021 г. (с малко прекъсване).
Един от въпросите на Ангелкова е дали има сигнали, жалби или писмени оплаквания срещу служителите на Дирекция „Управление на морските плажове“ в периода 24 юли 2020 г. - 9 декември 2021 г. Тя пита и какъв е резултатът от тях.
От отговора става ясно, че такива сигнали има във връзка със стопанисването на плажове на Свети Влас и Шабла.
Един от тях постъпил на 21 юли 2021 г. в отдел „Приемна“ на Министерския съвет чрез кабинета на г-н Бойко Рашков – тогава заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и министър на вътрешните работи.
Сигналът бил подаден от управител на „Венид бийч“ ООД. Името на човека обаче е заличено от отговора на министър Проданов.
„В Министерството на туризма са постъпили многократно аналогични сигнали от същото лице, включително за наложени неустойки. „Венид бийч“ ООД, с управител г-н ............ е системен нарушител на договори за морски плаж „Нов плаж Свети Влас“, морски плаж „Свети Влас – централен“ и морски плаж „Свети Влас – изток“, посочва още министърът на туризма.
Справка в Търговския регистър показва, че това дружество е собственост на Динко Динев и Йордан Динев, известни като братя Диневи, като дял има и Георги Чапкънов.
Управителите са двама - Йордан Динев и Георги Чапкънов.
„Програмите за организацията на водноспасителната дейност, придружени от схеми за охраняваните части от прилежащите акватории и разположението на спасителните постове за летен сезон 2021 г. за горепосочените плажове са връщани за корекции поради факта, че не отговарят на условията в концесионния/наемния договор, на изискванията на Наредбата за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи (НВСДОВП), Наредбата за плаването и граничния режим във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, както и за извършване на водноатракционни услуги с тях“, пише в отговора на министър Проданов до депутата Ангелкова.
„Основното определящо при съгласуването и/или одобряването е спазването на действащата нормативна уредба и условията на подписаните договори за концесия или наем. На това се базира мнението и решението на експертите на дирекция „Управление на морските плажове“ при проверка на входираните в Министерството на туризма проекти на Програми и Схеми. Публикуването на изискванията/указанията за изготвяне на проектите гарантират публичност и равнопоставеност, доколкото се ползват от всички концесионери и наематели на морски плажове.
Изложеното неодобрение и несъгласие, подплатено с тежки обидни определения към експертите на дирекцията от страна на г-н ..............., на заложените правила и изисквания, на които трябва да отговарят гореописаните проекти е в противоречие с договорите за концесия/наем и действащите нормативни уредби.
По отношение на извършените проверки и наложените неустойки, ситуацията е същата, а именно отказ от страна на г-н ............ за спазване на нормативната уредба и договорните условия“, пише Проданов до Ангелкова.
В отговора на министъра е засегнат и още един казус: „Във връзка със сигнал срещу откритата процедура за възлагане на концесия за морски плаж „Свети Влас-централен“ следва да се отбележи, че същата беше проведена при цялостно спазване на принципите на публичност и прозрачност от назначената от министър-председателя на Република България комисия. Условията за провеждането й са публикувани на официалната интернет страница на Министерството на туризма на 29.03.2021 г. и важат еднакво за всички желаещи да участват в нея. Срокът за подаване на заявления и оферти е определен от комисията като е съобразено с наближаването на летния сезон и времето, необходимо за завършване на процедурата. Участникът „Венид бийч“ ЕООД (вероятно се има предвид ООД – б.а.) е отстранен поради това, че не отговаря на Условията и реда за провеждане на процедурата, като комисията е аргументирала решението си за недопускането на този участник в протокола за работата си, а на представителя на дружеството г-н ...................., който е присъствал на откритото заседание по провеждането й, са посочени основанията за отстраняване на дружеството. Законовият начин за защита на правата му е по реда, посочен в чл. 8м, ал. 3 от ЗУЧК – с жалба срещу Решението за откриване на процедура за възлагане на концесия, при несъгласие с условията или срещу Решението за определяне на концесионер.
Наред с това следва да се отбележи, че управителят на „Венид бийч“ ООД неведнъж е излагал своето неодобрение и несъгласие към работата на дирекцията и на заложените правила и изисквания, на които трябва да отговаря дружеството, което същият представлява, в качеството му на представител на концесионера и наемател на горепосочените морски плажове. Лицето не се възползва от законовите способи за обжалване на наложените неустойки и стартирана концесионна процедура, а предпочита като способ за защита жалбите и сигналите срещу служители от контролиращата го администрация, вместо спазване на действащата нормативна уредба. Извършени са проверки по всичките му сигнали, установено е, че същите са неоснователни и са изготвени и изпратени отговори по тях.“
Справка на сайта на Министерството на туризма сочи, че плаж „Свети Влас-централен“ в момента е отдаден под наем, а другите два плажа са под концесия.
Припомняме, че миналата седмица новият министър Христо Проданов обяви, че се готвят промени в екипа, управляващ концесиите на плажовете, след което ще се направи ревизия на дейността.