Режем Русия с доставките на ядрено гориво
Ключови думи:
електричество, ядрена енергия, Русия, гориво, ВЕИ, стратегия, Димитър Бойчев, Комисията по икономика, енергетика и туризъм
Нова национална енергийна стратегия поставя за цел до 2020 година България да намали наполовина консумацията на електричество и емисиите вредни газове, като в същото време да е увеличи дялът на електроенергия, произведена чрез възобновяеми енергийни източници. Планът е разработен и приет от Комисията по икономика, енергетика и туризъм към Народното събрание, съобщават пресцентъра на ПП ГЕРБ.
„Сред целите й е през 9-годишния период страната ни да работи по-активно за намаляване на зависимостта си от вноса на енергийни суровини”, коментира депутатът от ПП ГЕРБ Димитър Бойчев, който е член на комисията. В момента България внася до 70 на сто от консумативите за енергийната си промишленост от чужбина и преди всичко от Русия, като това са предимно суровините за атомната ни централа. С решението си Комисията по икономика и енергетика на практика ще ореже тези доставки, а в същото време експертите ни определят като нарастваща ролята на атомната енергия в промишлеността. В новата енергийна стратегия се предвиждат дори изграждането на нови 2000 мегавата мощности.
50% да бъде дялът на ВЕИ в електроенергийният микс, предвиждат от икономическото министверство като по този начин отделените емисии на въглероден двуокис за производство на 1 МВтч ще намалеят почни наполовина. Държавата вече се е задължила за въвеждане до 2020 година на не по-малко от 16 на сто дял на този вид енергия. „Изграждането на нови ядрени централи, както и изпълнението на съвместни проекти за ВЕИ и такива за големи ВЕЦ, ще осигури на страната енергиен микс, гарантиращ от една страна независимост, защита интересите на потребителите за максимално ниски цени, опазване на околната среда, а от друга – преизпълнение на националната цел за ВЕИ, което означава финансови ползи от трансфер на сертификати за други държави-членки, заяви пред депутатите икономическият министър Трайчо Трайков.
Според анализ на енергийната комисия страната ни е най-енергоинтензивната в сравнение с останалите членки на ЕС. Стратегията предвижда до края на периода мерките за намаляването на тази интензивност да доведат до 50 на сто съкращаване на консумацията срещу средно 20 на сто в останалите държави. Добави Коментар