Как е действала схемата с фалшивите сертификати в Пампорово
Арести след разследване за фалшиви сертификати в един от големите ни зимни курорти-Пампорово. По случая работи Областната дирекция на МВР –Смолян и Окръжна прокуратура. Как се издава сертификат за COVID-19, без да си видял човека?
Те получават сигнал, че в Пампорово масово се издават фалшиви сертификати на персонала и не само, съобщиха от Нова телевизия. Става ясно, че връзката е Атанас Марчев, на 48 години от Хасково, който се представя се за лекар и парамедик от лаборатория. С него се срещат подставени лица, които обясняват, че търсят работа в курорта, но нямат задължителният сертификат за COVID-19. Плащат 600 лева за два сертификата.
На подставеното лице взимат кръв, но после се оказва, че процедурата е проформа. "Денят е събота, а резултатът трябва да е готов след два дни. Само че за наша изненада идва експресно - само след час. Взимаме сертификатите и правим проверка като сканираме кода. Сертификатите са качени в сайта his.bg", разказват разследващите журналисти.
В 10.00 ч. на следващия ден, след уговорена среща за направа на нови сертификати, последва арест на Атанас Марчев от полицаите в Смолян и Чепеларе. Заподозреният беше заловен с белязани пари. Собственикът на лабораторията вече беше разпитан от полицията в Пампорово. Пред камерата ни той заяви, че не е знаел, че негов служител прави фалшиви сертификати.
А и не си заслужава 3 години учение, 40 год. работа и накрая минимална пенсия.