Глад за майстори в Бургас и още 8 общини
Строителните специалисти са сред петте най-търсени служители и работници в девет области на страната. Глад за такива кадри се усеща в Бургас, Варна, Ямбол, Плевен, Стара Загора, Търговище, Монтана, Велико Търново, Видин и София-град. Това сочат данните от проучването за потребностите от работна сила, проведено в периода септември - октомври 2021 г. на Агенцията по заетостта.
От него става ясно, че най-сериозна е кризата в Стара Загора и Велико Търново, а в Бургас, Варна и Ямбол строителните специалисти са сред най-търсените работници. Само в областите Сливен и Пазарджик пък не са заявени потребности от майстори в строителството.
Резултатите от проучването на агенцията показват, че през 2022 година бизнесът ще се нуждае от близо 110 хиляди специалисти в различни сектори. Най-търсени ще са работниците от шевната индустрия, като нужният брой квалифицирани кадри ще е 14 800.
Машинен оператор е втората по численост търсена специалност от работодателите със заявена потребност от близо 6900 позиции през следващите 12 месеца.
На трето място по брой заявени потребности се регистрират строителите с близо 4500 заявени позиции. Тук се наблюдава спад от 36% спрямо пролетта, или с 2500 позиции.
За миналата година най-сериозни затруднения работодателите са имали при намирането на продавач-консултанти, машинни оператори, шивачи, оперативни счетоводители и строители, а за 2020 г. е имало криза за готвачи, електротехници, заварчици, търговски представители, отново продавач-консултанти и строители.
Данните от проучването на Агенцията по заетостта показват още, че през следващите 3 до 5 години българският бизнес ще се нуждае от близо 170 хиляди специалисти със средно образование Спрямо септември 2020 г., търсенето е намаляло с близо 64 хил., или с 27%. Като цяло, се запазват основните предпочитания за специалности - специалистите в търговия на едро и дребно, производствените технологии за текстил и облекло и строителството, което се нарежда на второ място от 20-те най-търсени специалности с близо 11 500 броя заявени места.
Във всички изброени специалности на професионалното образование се отчита спад на търсенето. Кризата за строители не влияе на заплатите в сектора. Цената на материала е скочили осезаемо, но на работната ръка не, отчете пред „Монитор” Николай Калчев, собственик на фирма за ремонт и направа на покриви.
Той обясни, че започват повечето ангажименти от пролетта, защото в момента никой не заявявал ремонтни дейности на покриви, но имал уговорки с клиенти до края на годината.
Поскъпването на материалите обаче надува крайните цени в строителството. Пpeдceдaтeлят нa упpaвитeлния cъвeт нa Kaмapaтa нa cтpoитeлитe в Бългapия инж. Илиян Tepзиeв изчиcли, чe ocĸъпявaнeтo нa ĸpaйния пpoдyĸт щe e нaд 25%, тъй ĸaтo мeждy 60 и 70% oт cтoйнocттa мy ca мaтepиaли. Πo дyмитe мy пpeз пocлeднaтa гoдинa се oтчитa пocĸъпвaнe нa мaтepиaлитe мeждy 30 и 100%
Pъcтът нa цeнитe нa мeтaлитe e нaд 100%, нa бeтoнa - 30%, нa тoплo- и xидpoизoлaциитe - oĸoлo 40%, ĸaзa Tepзиeв в интервю за БТА. Той пpeдyпpeди, чe фaлити в бpaншa нe ca изĸлючeни.
„Офисното строителство е значително намаляло към момента. Покрай пандемията хоум-офисът стана нещо обичайно в повечето браншове. Много фирми, особено в ИТ сферата, преминаха в изцяло дистанционна среда и освободиха офисните пространства. Съответно и търсенето е почти спряло“. Това посочи инженер-проектант Невелина Миркова.
Тя допълни, че в жилищното строителство нещата стоят по този начин. Отбеляза, че три са основните фактора, поради които в момента търсенето надвишава предлагането на жилищния пазар.
„Първият е свързан отново с хоум офиса и нуждата от повече пространство, с която се сблъскват хората. Инфалцията е другата причина - в момента имотите играят ролята на спасителен пояс за спестяванията на хората. И третият фактор, който стимулира допълнително купуването на имоти, са ниските лихви по ипотечните кредити, чрез които повечето хора купуват“.
- Така, е, Шефе. Читав майстор трудно се намира в днешно време!!!
Няма пари,майстор няма!
Като плеймейтки ако могат на челата си ще татуират мистрията и пергела, белким не пропуснем, че са масони, а те обикновени селски чукундури!
Що да бачкат на тъпаците тук за 1500 лева, като взимат в Германия по 3000 евро.
- Началник, счупи ми се лопатата.
- Сега ще се подпираш на багера.
пари...ами пари... каквото си изкараш извънработно време, шефа не го интересува какво работиш извънработно време за да се прехраниш