В Бургас вече има последно поколение апарат златен стандарт за диагностициране на остеопороза
Кабинетът по ревматология в Медицински център „Д-р Стайков“ разполага с последно поколение оборудване за измерване на костната плътност. „Това е единственият нов апарат от такъв клас в Бургас. С негова помощ ще направим ранната диагностика на остеопороза възможна. Това ще допринесе за предотвратяването на тежкото протичане на заболяването при пациентите“, обявиха от центъра.
Преди броени дни д-р Десислава Попова представи апарата и разясни в детайли как точно работи той и в колко голяма степен пациентите ще могат да получат още по-добра медицинска помощ благодарение на него.
- Д-р Попова, с помощта на новия апарат ще успявате ли да диагностицирате „тихия убиец“, който дебне жените в зряла възраст?
- Категорично ДА! Изследването на костна плътност (остеодензитсметрия) е бърз метод за ранна диагностика на остеопороза или както е известно заболяването вече „тихия убиец“. Желанието ни е да започнем ранно лечение и да предотвратяваме тежкото протичане на заболяването. Тестът се използва и за проследяване на ефекта от лечение при вече съществуваща остеопороза.
DХА (Dual Energy X-ray Absorptiometry) е рентгеново изследване и е единственият метод за измерване на костна плътност, който се препоръчва от световната здравна организация (WHO) и е златен стандарт за диагностициране на остеопороза. Рентгеновото облъчване, което получава пациентът е толкова малко (<10 mkSV), че се равнява на дневната доза от естествения радиационен фон или 1/10 до 1/100 от облъчването при една рентгенова снимка.
- Защо е необходимо измерване на костната плътност?
- Необходимо е за осъществяване на ранна диагностика на остеопороза или остеопения, още преди да е настъпила фрактура;
За определяне на риска от развитие на манифестна остеопороза (риск от фрактура) на по-късен етап;
За определяне на степента на намаляване на костна плътност (прогрес на заболяването) при контролни изследвания;
Предоставя информация за ефективността от провежданото лечение.
- При кои пациенти се препоръчва измерване на костна плътност?
-Тестът е от изключителна важност за жени на възраст над 65 г. и мъже на възраст над 70 г. Всички жени, при които е настъпила менопауза, под 45-годишна възраст, които имат поне един рисков фактор за остеопороза, различен от естествената менопауза, също е добре да направят изследването;
Всички възрастни със счупване на кост или прешлен след слаб удар или падане;
Пациенти, които провеждат лечение за остеопороза с цел мониториране (проследяване) на терапевтичния ефект;
Всички пациенти със заболявания причиняващи вторична остеопороза (повишена функция на щитовидната жлеза, диабет тип 1 и тип 2, ревматоиден артрит, резекция на стомаха, малобсурбация, анорексия, епилепсия, сърдечна недостатъчност);
Всички лица, приемащи медикаменти, причиняващи вторична остеопороза или повишаване на костна загуба (кортикостероиди, антикоагуланти, инхибитори на протонната помпа, антидепресанти, антиконвулсанти и др.).
- Как се провежда изследването?
- Тестът се извършва за около 10-20 мин и е абсолютно безболезнен. Необходимо е да лежите неподвижно по гръб на специална кушетка докато апаратът сканира костите и измерва погълнатите от тях радиационни лъчи.
Изследват се две различни кости (най-добре е това да са гръбначният стълб и тазобедрената става).
Препоръчително е се да избягва приема на хранителни добавки, съдържащи калций поне 24 часа преди изследването. Желателно е да се носят широки и удобни дрехи и да се избягва облекло с метални ципове, колани или копчета.
Преди сканирането трябва да оставите настрани ключовете, мобилните телефони и портфейл.
Ако са извършвани рентгенови изследвания с контрастно вещество, необходимо е да са минали поне 10-14 дни от изследването.
- Как ще мотивирате пациентите да отделят средства за това изследване?
- Здравето и пълноценният начин на живот трябва да са достатъчно мотивиращи. За съжаление виждам много пациенти, които твърде късно разбират това. Продължавам да се сблъсквам със случаи на остеопороза в изключително тежки стадии. Пациентите идват когато вече се стигне до обездвижване и инвалиден стол.
Много голям е проблемът в момента при пациентки, които са преминали в менопауза. Голям процент от тях идват при мен в много напреднал стадии на остеопороза, на която не е обръщано внимание и не е лекувана. Това е първото нещо, което ми направи впечатление от началото на практиката ми в България, защото в Германия този проблем също е много изразен, но пациентите са с доста голяма здравна култура и ходят много по-често на профилактични прегледи, за това и там не се срещат толкова често тежки форми на остеопороза с фрактури, както тук.
Вярвам, че с новия апарат ще успеем да дадем още по-добро лечение на нашите пациенти, но разбира се и те трябва да ни помогнат, като идват за преглед навреме.
Очаквайте подробно интервю с ревматолозите д-р Анна Стайкова, д-р Иван Стайков и д-р Десислава Попова по темата за навременната диагностика на остеопороза, фактори за възникване на заболяването и лечението му.