Ще върне ли правителството санирането на еднофамилните сгради в Плана за възстановяване?
Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев пое ангажимент да разгледа възможността за връщането на санирането на еднофамилните сгради в Плана за възстановяване и устойчивост. Въпрос по темата на днешния блиц контрол в парламента му зададе бургаският депутат от ГЕРБ Жечо Станков.
В момента Планът подлежи на корекция след забележки от Европейската комисия (ЕК). Станков смята, че новото правителство е оценило важността на проблема.
„Този оптимизъм, който е при мен, ще продължи да расте, ако видя във финалния вариант на Плана трансформиране на проекти и завръщането на важни проекти за гражданите като санирането на еднофамилните жилищни сгради, каквито има стотици хиляди на територията на страната и за което българските граждани чрез представителите си тук в залата апелират отново да има възможност той да присъства в Плана. Със сигурност ще бъде одобрен от Европейската комисия“, обясни народният представител.
Той попита как са протекли разговорите на Асен Василев с представители на ЕК на 4 януари и за какво е постигнато съгласие.
От отговора на финансовия министър стана ясно, че се предвиждат някои генерални промени в Плана. Според него изграждането на парогазова централа в Маришкия басейн е „напълно нецелесъобразно“. Аргументът му е, че това би повишило зависимостта на страната от внос на енергоносители за сметка на използваните в момента български въглища.
Вместо в центъра на София, утилизация на отпадъци по най-висока технология може да се извършва в Маришкия басейн, обясни Асен Василев.
Според него следва да се предвиди и по-широко използване на батерии, които да са разположени на различни места в страната, сравнително близо до консуматорите на енергия.
Друга опция е да се подпомогнат инвестициите в геотермална енергия като в Турция. Василев смята, че може да се изградят такива мощности с капацитет от 400 МВт до 2026 г.
Идеята е с базови мощности да се постигне трансформацията, без ударно затваряне на мините, обясни министърът.
Жечо Станков репликира: „Надявам се, че правилно чух от Ваша страна, че в Маришкия басейн в перспектива ще бъдат горени отпадъци, а не въглища. И може би това, което е от голямо значение за хората, работещи в енергийния сектор и в Маришкия басейн, е, че имаше една конкретна забележка и един конкретно поет ангажимент по време на служебното правителство, а той е затваряне на въглищната енергетика към определена дата и затваряне на мощности в рамките на 1400 мегавата до 2026 г., като имаше конкретна бележка те да не бъдат 1400 мегавата, а от страна на Комисията искат поне 1600 мегавата да бъдат затворени. В тази връзка поети ли са такива ангажименти и ако са поети, на каква основа, след като в крайна сметка не е ясно до 2026 г. ще имаме ли алтернативна мощност в Маришкия басейн?“
Бургаският депутат констатира, че отказът на правителството от парогазовите централи означава, че ще бъде освободен милиарден ресурс.
„И още веднъж настоявам и искам да чуя от Вас – ще поеме ли правителството ангажимент да върне средствата за саниране и обновяване на еднофамилните жилищни сгради с цел запазване на хората в малките региони, осигурявайки им стандарт на живот, в комбинация с проекта, който, слава Богу, беше запазен – соларни и фотоволтаични панели за производство на топла вода и електричество, които ще дадат действително на гражданите една добра среда за живот, без да напускат моментното си обитание“, заяви още Станков.
В дупликата си Асен Василев обясни: „Относно това дали са поети ангажименти за затваряне на конкретни мощности – отговорът е НЕ. Няма мегавати, които са поети като конкретни ангажименти, които трябва да бъдат затворени. Има поет конкретен ангажимент за намаляване на емисиите на въглероден диоксид от въглищната енергетика като цяло в страната. Което ни дава възможност чисто технологично да предприемем различна комбинация от решения, а не да затваряме конкретни мощности или конкретни мини.“
По отношение на еднофамилните сгради финансовият министър призна: „Директно Ви казвам, че този проект не го познавам в детайл. Мога да погледна и да видя дали би имало някакъв икономически смисъл в него. На първо четене, не съм силно оптимист за това, че трябва да избираме на кои хора да санираме къщите, най-грубо казано, но ако има някакви обективни критерии и някакъв по-рационален смисъл в този проект, с удоволствие ще го погледна и ще видя дали има смисъл той да бъде върнат обратно в Плана.“
ще чакаме по добри времена ,обаче
по добри времена нанайси
Сигур от ГЕРП го тренират да са изказва на трибуна да мой да стане велик оратор кът началника си.
Той Бокича мой да е сичко ама поне туй го умейши.....Евалата!!!...Кът тръгне да философства дълго и напоително по брифинги и магистрали напрау на Александрийската библиотека й са напукваше шпакловката от потрес!!
Приказки, поза, глас, поведение.
Всичко му е отвратително.
Не го познавам, но е от тези индивиди, които без са между околните ти и без да са ти направили нещо вече не можеш да понасяш.
Добре го е казал министър Асен Василев.