Ивановден е, къпят моми и именици
Ивановден е! Днес почитаме паметта на свети Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Исус. Той е наричан и „Предтеча”, защото възвестил идването на дългоочаквания Месия.
На този ден у нас има и най-много именници - около 300 хиляди души, съобщава Нова телевизия.
Онези, които изповядвали греховете си, свети Йоан кръщавал във водите на река Йордан, за да се пречистят. Поради тази причина българската народна традиция свързва обредите на Ивановден с очистителната сила на осветената вода.
Свети Йоан е покровител на кумството и побратимството. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или девера. Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с който се затваря широкият кръг на сватбената обредност.
На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и имениците. В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца на възраст до 1 година.
Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза.
Народната представа за Св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете.
Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща трапеза.
Традицията повелява на Ивановден са се вари жито, фасул, ошав, да се правят баници, кървавици, печена луканка, свински ребра със зеле.
На този ден празнуват: Иван, Иванкa, Иванинa, Ванина, Bаня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Йовкo, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ива, Ивелин, Ивет, Ивона, Жан, Жанa, Яна.
2. Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща трапеза.
Май сте преписвали от различни източници, за да има такова противопоставяне на това какво се прави през този ден
Последно у кумовете ли се ходи или те носят храна и вино? И къде я носят? Къде е тази обща трапеза? Всеки път като ви чета стстиите и се чудя дали не са ги писали второкласници