Йордан Георгиев ще оглави "Слънчев бряг" АД, Даниела Божинова РИОСВ-Бургас и още кои се готвят за държавни постове
Рокадите в държавните структури по области – агенции, инспекции и териториални дирекции, ще започнат от утре, узна Флагман.бг. Както вече съобщихме, на първото за годината заседание на Министерски съвет се очаква да бъдат утвърден новият областен управител Стойко Танков, както и зам.-областните управители – Тодор Иванов от ИТН и Емил Пейчев от ПП.
Веднага след това стартира подготовката за промяна на ръководствата на държавни структури, където повече от 10 години управляват кадри на ГЕРБ и ДПС. За някои от тях ще е нужно доста време, защото става въпрос на първи етап за смяна на Съвет на директорите, който впоследствие да посочи изълнителен директор.
За тези, които разнасят CV-ата си напред-назад и други, които мислят, че кадруват в Бургаска област, е важно да знаят, че назначенията на това ниво ще отнемат между два и четири месеца, считано от утре нататък. Законът за публичните предприятия, променен през ноември 2020 година, напр., изисква провеждането на конкурс за членове на СД, както и последващ такъв за изпълнителен или генерален директор. Така погледнато, ако се приеме, че настоящото правителство е с кратък хоризонт от две години, т.е. - до местния вот през октомври 2023 г., може, по печалния пример на кабинета "Орешарски" някои от мераклиите да не стигнат до бюрата си.
Към днешната дата ситуацията е следната:
Със сигурност определен за нов изп.директор на „Слънчев бряг“ АД е Йордан Георгиев – едно от знаковите имена на БСП в региона. Той е на 57 години, завършил е Техническия университет в София, общински съветник втори мандат, има собствен бизнес. Той е харесан лично от министъра на туризма Христо Проданов. През 2013 година Геориев беше посочен за председател на СД от своите, но поради неотпитност на юридическите му съветници, настъпи документален хаос. Така бе на няколко пъти отлагано вписването на новия борд, междувременно кабинетът на Орешарски падна, а старото ръководство в същия състав продължи да управлява до ден.днешен.
Под шапката на БСП този път попада Изпълнителната агенция „Рибарство и аквакултури“ (ИАРА), чиято централа е ситуирана в Бургас. Постът изпълнителен директор е сред най-съблазителните. За него се спряга настоящият зам.-областен управител Божан Божанов. Очаква се той да замени Галин Николов. Възможно е да получи и директорското място на Пристанище Бургас. Божанов е на 49 години. Юрист по образование. В периода 2003-2007 година бе назначен за кметски наместник във Ветрен. Той е дългогодишен член на Общинската и Районна избирателна комисия. Адекватен и компетентен. Търси му се пост, който би бил достоен за експертизата му.
Фаворит за нов директор на РИОСВ Бургас е общинският съветник от ДБ Даниела Божинова. Но на този етап тя е само фаворит. Божинова е част от Националния съвет на „Зеленото движение“, което реално управлява Министерството на околната среда и водите и по-подходящ кадър от нея няма. Във визитката й пише, че владее шест езика и е организирала редица кампании за защита на екологичните права на хората. Божинова е на 61 години, завършила е арабистика в СУ „Св.Климент Охридски“. Оглавява НПО и е сред най-радикалните екоактивисти. В нейни ръце определено ще пасне "горещия картоф", наречен РИОСВ-Бургас, където се кръстосват интереси за стотици милиони левове в защитените територии покрай морето и в Странджа.
Из Бургас се носи слух, че доскорошният собственик на хотел „Форс“ Антон Моралиев се стягал за директорското място в Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас. Моралиев е на 58 години, родом е от Симитли, завършил е Технология на храните в УХТ Пловдив, познат е основно като собственик на хотел, в който могат да отсядат кучета. През август м.г. той е напуснал всички фирми, в които участва и е прехвърлил дяловете си на съпругата си Снежана и сина си Ивайло. Постъпил е на работа като инспектор в ОДБХ Бургас през септември. Проверката на Флагман обаче установи, че Моралиев не отговаря на нормативните изисквания за директор – минимум 5-годишен стаж в дирекцията, за да заеме ключовия пост. Възможността той да оглави ОДБХ-Бургас е изключена и затова презентаторите му да не хабят усилия, е съветът на колегите му в бургаската дирекция.
В Държавен фонд „Земеделие“ е назначен преданият по родова линия социалист и настоящ общински съветник Христо Панайотов от БСП-Бургас.
Бившият депутат от БСП в 44-ото, 45-ото и 46-ото Народно събрание карнобатлията Тодор Байчев получи заслужено изключително престижна позиция. Юристът с опит стана парламентарен секретар на Министерството на земеделието. Йерархично е на нивото на зам.-министрите и координира цялата дейност на МЗ с Министерския съвет и парламента.
РУ на МОН Бургас се полага в Бурас на „Продължаваме промяната“, но по наша информация първата политическа сила няма на този етап подходящ и добре подотвен кадър за тази главоболна позиция. За там трябва да се изчака средата на март, когато настоящият директор Виолета Илиева, дългогодишен ръководител на Инспектората и общински съветник от ГЕРБ, ще се пенсионира. Тя е в дълъг отпуск, който започна още от края на миналата учебна година. През март ще бъде назначен нов вр.и.д., който ще е фаворитът за бъдещия конкурс.
Териториалната дирекция на Митница Бургас, която включва "сладките" гранични пунктове на Лесово, Кап.Андреево и М.Търново, също е от квотата на ПП. Назначението там може да се извърши със заповед на директора на Агенция Митници Павел Тонев, назначен от финансовия министър Асен Василев. Ако Тонев запази мястото си, почти е сигурно в Бургас да няма да има промени, което означава, че Валери Стефанов остава на поста си. Той бе възстановен по време на служебното правителство.
Очаква се сериозна битка за „Пристанище Бургас“, за териториалното поделение на „Пристанищна инфраструктура“, Агенцията по геодезия и кадастър, както и за РДНСК. Първите две са в квотата на ПП, а другите две – при ИТН. За НАП-Бургас се търси солидна фигура, която да може да издържи на високо напрежение, такава засега не се намира.
В ДППП (Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“), например, на два пъти стартира конкурс за избор на генерален директор, но бе анулиран. Последно това се случи на 20 декември със заповед на новия министър на транспорта Николай Събев. И в двата случая кандидати бяха четирима – Ивайло Иванов, който ръководи териториалното поделение в Бургас, както и Петър Сеферов, Евгени Москов и Ангел Забуртов.
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) се ръководи успешно от настоящия директор д-р Георги Паздеров, а предвид, че сме в навечерието на петата ковид вълна, едва ли някой ще предприеме рокади в сектора на здравеопазването.
Същото важи и за Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) и ТП на НОИ-Бургас с несменяемия от 20 години Енчо Жеков.
С престижен държавен пост може да се сдобие и бившият депутат от ДБ Димитър Найденов, който изнесе на гърба си трите кампании на обединението в региона. Заради по-ниския резултат на национално ниво на последните избори той остана извън парламента. Името му първоначално се спрягаше за зам.-министър на правосъдието, но по наша информация тази възможност е отпаднала. По-вероятно е да участва в някой от експертните съвети, които четворната коалиция предстои да създаде в следващите месеци. Те ще са с консултативна функция и от една страна ще контролират работата на министъра, а от друга – ще дават визионерски насоки за промени в законодателството
и курбанджии. Никои от тях потен вода не е пил.
Защото започнаха пак ,ред сълзи, ред сополи по медиите, че са неоценими и незаменими.
Скоро ще има нова промяна!
Кой превърна промяната в подмяна?
Ти си следващия кмет на карнобат!!!