Искайте бележка от майстора, ако правите ремонт вкъщи, ще си намалите данъците
По-малко данъци ще платите, ако през миналата година сте направили ремонт в дома си, например боядисали сте стаите или сте сложи ли нова подова настилка - паркет или теракота. Ако текущо през 2021 г. сте платили всичките си данъци върху доходите, сега хазната може да ви върне пари.
От началото на 2021 г. влезе в сила данъчно облекчение за ремонт на жилище и хората реално сега за първи път могат да го използват за получените през миналата година доходи. Това става с подаване на годишна данъчна декларация за доходите. Облекчението позволява хората да намалят годишния си облагаем доход за 2021 г. с направените разходи за труд в размер до 2000 лв. при ремонт или подобрение на притежаван от тях жилищен имот. Тъй като данъкът върху доходите е 10%, реално дължимите данъци може да бъдат намалени с до 200 лв, пише вестник Труд.
Ако през миналата година сте си купили нов апартамент с Акт 16 и сте направили някакви довършителни ремонти, може да намалите налозите си с направените разходи за труд. Облекчението важи и за ремонт на старо жилище, селска къща или вила. Но може да се ползва само за един имот. Т. е. ако имате апартамент и къща на село, облекчението за ремонт може да се ползва само за един от имотите.
Важно условие, за да ползвате облекчението е, майсторът или фирмата, която е направила ремонта, да ви е дала документ, на който на отделен ред е написана цената на труда. Т. е. ако сте дали общо например 1000 лв., трябва да бъде посочено каква е стойността на труда и колко на материалите, като облекчението е само за разходите за труд. В документа трябва да са записани номер, дата на издаване, име на фирмата или майстора и съответно Булстат или ЕГН, както и името на човека, платил за ремонта. Трябва да пазите и документ за плащането - за банков превод, касова бележка или нещо друго. Няма изискване тези документи да бъдат прилагани при подаване на годишната данъчна декларация. Но трябва да ги пазите, защото при проверка от страна на НАП може да ги поискат.
Данъчното облекчение за ремонти и подобрения на жилище може да се ползва само от собственика на имота, т. е. не може да се ползва от наемател. Ако апартамент е прехвърлен на внуче, но е оставен за ползване от бабата, облекчението може да се ползва от собственика - т. е. внучето, а ако то е непълнолетно - от неговите родители.
Ако няколко души са съсобственици на даден имот - съпрузи, братовчеди и т. н., всеки от тях, който е направил ремонт, може да ползва облекчението. За ремонт на общите части в блок облекчението също може да се ползва от съсобствениците. За целта фирмата изпълнител трябва да даде на всеки от собствениците на апартаменти в блока бележка за платените от тях разходи - за материали и труд. Така всеки собственик на жилище ще ползва облекчението според дела от идеалните части на блока, които притежава.
Облекчението може да се използва само за имот в България, т. е. не важи например за къща в Гърция. Друго важно условие е жилището да не е част от имуществото на фирма. Ако просто фирма е регистрирана на домашния ви адрес, няма проблем да ползвате облекчението.
Важи за нови щори или мивка
Данъчното облекчение за ремонт или подобрение на дома може да ползвате, ако сте викали например водопроводчик, бояджия или майстор, който да смени таблото с бушоните на жилището. Облекчението важи за всички подобрения в апартамента или къщата, които са трайно прикрепени към имота. Например при смяна на дограмата или слагане на нови щори, както и при монтиране на изцяло нова кухня може ползвате облекчението, тъй като това са неща, които са трайно прикрепени към имота, коментираха за “Труд” юристи.
Това са неща, които не можете да преместите и да сложите в друго жилище. Облекчението важи и, ако майстор ви направи вграден дрешник или преграда, която разделя една стая на две. Преградата и дрешникът трайно се прикрепят към стените и тавана, което не позволява използването им в друг апартамент. Затова те се считат за подобрение на дома, а не за обзавеждане.
Облекчението обаче не може да бъде ползвано за покупка или ремонт на електроуреди, тъй като те не се броят за подобрение на дома, а лесно може да бъдат преместени в друго жилище.
Ползването на облекчението може да стане с подаване на годишна данъчна декларация за доходите. Срокът за подаване на декларациите за доходите от миналата година е от 10 януари до края на април.
Пример обект във Възраждане....2 часа не можеш да паркираш ,намираш място на 2 км от мястото,плащаш синя зона .....мъкнеш като луд два сандъка с инструменти и машини и накрая вика ми то е на 6 етаж и няма асансьор! Не мерси смени си го ти!
Добре, че в БГ всички сме домашни майстори и плащаме само на прифесионални труженички, че тяхното е висш пилотаж
За да вземе 200 лв трябва, хем да виси поне три дни по опашки за подаване на документи, хем да рискува майстора да не му сложи шапка на ремонта, хем да рискува по висок данък за жилището си в бъдеще, е няма как да стане.
Разбирам, че целта им е да изкарат домашните майстори от сивата икономика, но не са измислили правилен начин.
Само че повечето майстори не дават такива бележки. Някой може да се навие, но цената рипа нагоре с разликата, която ще му търсят на майстора от НАП
- без бележка-500
- с бележка-1000
Ехххх майко българио, толкова години, не случи на управници.
Просту на пробват дали сме утрезняли след празницити!
......на стар краставичар,краставици ши....ай сиктир!
Но реалността явно е друга.
Ако извика някой, да съм му искал бележка!?!
Ами ако сам съм си направил ремонта?
Сам ли да си дам бележка?!?!?