Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Прабабата на Деси Бакърджиева пренася сабята на Левски

Ключови думи: деси бакърджиева, актриса, прабаба, знаме, левски

Догодина ще станат точно 150 години от залавянето на Васил Левски. Ще се нагледаме и наслушаме на политици, кой от кой надпреварващи се да дрънкат за делото на Апостола, да си присвояват заслуги и да опитват да извлекат ползи.

Но в артсредите един човек има какво да каже за Левски, и то доста по-смислено: Деси Бакърджиева. Нейната прабаба е била близка на Левски и активен деец в революционното движение преди век и половина.

"Тодорка Бакърджиева е моя прабаба по бащина линия. Бащата (Светослав) на моя дядо (Димитър) e син на Тодорка. Родена на 10 февруари 1849 г. в Казанлък, в дома на заможния търговец на розово масло Вълчо Миразчиев. Той бил корав човек и не допускал съдружници в доходната си търговия. Конкурентите му се съюзили и със заплахи го принудили да емигрира във Влашко. Установил се в Гюргево и отворил тухларска работилница. Много хъшове намирали в нея препитание и подслон", казва пред "България Днес" Деси Бакърджиева.

Тодорка завършва в Казанлък девическото училище. В Гюргево се омъжва за казанлъчанина Петко Бакърджиев, който бил пръв помощник и доверено лице на баща й. Покрай хъшовете в тухларната Тодорка се включва в революционното движение и получава псевдонима Дългата коса. Често пренася през Дунава вестници, писма, книги и оръжие. В Русчук винаги отсяда в дома на Баба Тонка.

"Била е изключително смела жена, таен агент, куриер в тайната комитетска поща на Левски. Любен Каравелов я нарича "Казанлъшката фея", Чудомир - "Казанлъшката роза с дългата коса", а Захари Стоянов в "Записки по българските въстания" разказва как е прекарала в полите си сабята на Васил Левски и в косата си кървавото писмо", казва звездата от "Стъклен дом" и "Откраднат живот".

На 14 септември 1891 г. в дома на прочутия капитан Петко Киряков, който им кумува със съпругата си, се извършва венчавката на Тодорка Бакърджиева с Васил Кирков - втория й съпруг. Едновременно се венчава и сестрината й дъщеря Екатерина Христова с актьора Георги Златарев. Капитан Петко сияе от радост, доволен и щастлив да види в дома си такава рядка радост - две сватби в един ден, писа България Днес.

3
Коментара по темата
3.
n
29.12.2021 14:36:28
много хубава прабаба. И какво качество на снимката само!
2.
Glarus
29.12.2021 14:06:25
Desi vzemi moqta dabiq
1.
Митьо пищова
29.12.2021 13:46:34
Идеална за ...
  Добави Коментар
Никога не хвърляйте пръстена от бутилката с олио Малко хора знаят, че ако оставите този малък пръстен, можете значително да намалите консумацията на растително масло Почина уважаван българин Доц. Недев беше не само блестящ специалист в своята област, но и обичан колега, наставник и човек с изключителна доброта
Слага си зъби на бартер Днес Светлана вече не разполага със златните карти на бившия си съпруг Как да съсипеш риалити шоу за три сезона – наръчник от „Ергенът“ По-скучно е дори от неделно следобедно предаване по БНТ
Такова нещо се случва веднъж на 30 години! Топ астролог назова зодиите, които съдбата ще зарине с пари! Не забравяйте, че финансовият успех зависи не само от късмета, но и от вашите усилия и правилните решения Шофьор на автобус поиска 5 млн. евро обезщетение, защото... Водачът бил принуден да напусне, без да оформят документите му за Бюрото по труда
Тревожно: 78% от българите използват телефон докато шофират Глобите у нас за подобно нарушение са сред най-ниските в Европа За тъщи: От кои зодии излизат най-добрите зетьове Ето кои са те 
Машинист от влака, блъснал кола край Кресна - с положителна проба за упойващи вещества Предстои извършването на химичен анализ Клипът за шофиране с 308 км/ч е зле монтиран фалшификат, казва експерт Вижда се ясно, че скоростта на автомобила се увеличава от 140-200 км/ч до над 300 км/ч, а на горната картина лампите се движат една след друга без промяна, обяснява той
Тежък удар на еврото! Какво става на пазара Единната валута прави рязък завой Ошишка се с корем и огромна задница, какво става Тита изглежда покъртително, феновете й се притесняват