Новото поколение във властта - ще имат ли 100 дни толеранс?
Смяна на поколенията в парламента се извърши след последните избори през ноември. Така депутатските банки в НС се напълниха с млади и амбицирани нови политици, предимно от редиците на "Продължаваме промяната".
След сформирането на кабинета на Кирил Петков една част на бързо бяха отзовани в Изпълнителната власт и като че ли експертността на новото мнозинство се оголи. Пример за това е факта, че редица отговорни комисии в НС бяха оглавени все от новаци. Дали младостта е порок, ще доведе ли тя до реална промяната и ще има ли толеранс от 100 дни към новите във властта анализираха пред Нова нюз социалният антрополог Харалан Александров и бившият депутат от ИБГНИ Мария Капон.
"Има очакване поколението, което сега е между 30 и 40 да поеме управлението. Решихме да дадем властта на тях, но има възможност да сме се предоверили", изтъкна Александров. Според него тепърва ще се види как ще се справят те с взимането на трудни решения - за РС Македония, за конфликта Русия - Украйна. Той е на мнение, че ДПС продължава да бъде определяща партия и те подкрепят младите.
"Старите политици по-скоро ще подкрепят младите, но предстои да разберем дали могат да съграждат, защото засега са успешни в разрушаването", добави той. За Мария Капон възрастта не е гаранция за успех или неуспех. Важно е да имаш възможност да правиш реформи. Но има хора, които нямат необходимата квалификация. Предстои да видим какво ще даде тази младост", каза още тя. Според нея е нормално народните представители да са притеснени на парламентарната трибуна, независимо от това дали са млади или стари.
"100 дни толеранс за новите управляващи няма да има, поне от страна на "Изправи се, ние идваме". Старите лъвове знаят много повече, но трябва да подкрепят и младите, защото това не е лесно занятие", заключи Капон.
Точно в последната седмица от работата на НС преди празниците, бяха сформирани всички 24 парламентарни комисии. Опозицията, в лицето на ГЕРБ-СДС, ДПС и 'Възраждане", не получи ръководството на нито една от тях. На ДПС така мимоходом бе предложена социалната комисия, която да бъде оглавена от доказания експерт в тази област Хасан Адемов. Очаквано обаче от движението отказаха, с аргумента, че разговори с тях не са водени, Така ПП оглави 8 комисии, БСП и ИТН взеха 6, а ДБ - само три.
Комисията за контрол над службите за сигурност и контрола над СРС-та ще се ръководи на ротационен принцип, а пръв на шефското място застава Калоян Икономов от ПП. Така на ПП се наложи да вземе важни и отговорни комисии, а начело на тях сложи все така неопитни депутати. Така например Искрен Арабаджиев от ПП е начело на социалната комисия. Той е икономист, който преди време бе зам.-кмет на столичния район „Студентски”, но от квотата на ДБ.
Във визитката му се посочва, че има опит в сферата на данъците, счетоводството и финансите в различни международни компании, както и в публичния сектор, като част от ръководството на общинската администрация в София. Милен Матеев от ПП пък стана шеф на правната комисия. Той е юрист по образование, през последните 20 години е работил като нотариус в Дряново, като е бил и два мандата зам.-шеф на Апелативна Колегия – Велико Търново към Нотариалната Камара.
Михал Камбарев, който оглави комисията по превенция и противодействие на корупцията, пък е завършил връзки с обществеността. Калоян Икономов, който временно поема комисията за СРС-та е описан като сериен предприемач, икономист и инвеститор в различни сфери като възобновяеми енергийни източници, дигитални технологии, земеделие, козметика.
Добави Коментар