Разширяването на НАТО на изток - въпрос на живот и смърт за Русия
Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че ще обмисли множество варианти, в случай че Западът не откликне на настояването му за гаранции за сигурността относно разширяването на НАТО към Украйна, предаде Асошиейтед прес.
В отговор на въпрос каква ще бъде реакцията на Москва, Путин посочи в свое изказване, излъчено по руската държавна телевизия, че "тя може да бъде най-различна", и допълни, че "тя ще зависи от това какви предложения ще представят руските военни експерти", предаде БТА.
В излъченото от държавната телевизия изказване Путин каза, че Русия е поставила исканията си с надеждата да получи конструктивен отговор от Запада.
"Не го направихме само за да видим отхвърлянето им, а с целта да постигнем с преговори дипломатически резултат, който да залегне в правно обвързващи документи", заяви руският президент.
Той потвърди, че членството на Украйна в НАТО и разполагането на въоръжение от алианса е червена линия за Москва, която тя няма да позволи на Запада да прекрачи, предава dnes.bg.
"Нямаме накъде да отстъпваме", каза той и добави, че НАТО може да разположи ракети в Украйна, на които ще бъдат нужни само четири-пет минути, за да достигнат Москва. "Тласнаха ни към линия, която не можем да прекрачим. Те доведоха нещата до точка, от която нататък просто трябва да им кажем: "Стоп!"
Той изрази опасения, че САЩ и съюзниците им може да се опитат да протакат преговорите за сигурността и да ги използват като прикритие, за да струпат войски край руските граници.
Путин отбеляза, че Русия е публикувала исканията си за сигурността, за да могат те да станат обществено достояние и да засили натиска върху САЩ и съюзниците им да договорят споразумение за сигурността.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в изказване, също излъчено по телевизията, че разширяването на НАТО към Украйна и другите бивши съветски републики е "въпрос на живот и смърт" за Русия.
Той отбеляза, че пробното изстрелване в петък на руските хиперзвукови ракети "Циркон" ще направи руското настояване за гаранции в сигурността "по-убедителни".
По-рано този месец Москва представи чернови на документи в сферата на сигурността, в които се иска НАТО да откаже членство на Украйна и другите бивши съветски републики и да премахне разположените си в Централна и Източна Европа военни сили.
Кремъл представи исканията си в сферата на сигурността на фона на напрежение през последните седмици заради струпване на руски войски край границата с Украйна, което предизвика опасения на Запад от възможно нахлуване. Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди Путин във видеоразговор по-рано този месец, че Русия ще понесе "сериозни последствия", ако нападне Украйна.
Москва отрича да планира инвазия и на свой ред обвини Киев, че подготвя планове да се опита да си върне контрола над териториите, които се намират в ръцете на проруските сепаратисти. Украйна отрече това.
САЩ и съюзниците им отказаха да дадат гаранцията, каквато Путин иска за Украйна, като се позоваха на принципа на НАТО, че за членство в алианса може да кандидатства всяка страна, която отговаря на стандартите за членство. Те обаче се съгласиха да започнат преговори по сигурността с Русия идния месец, в които да обсъдят опасенията й.
Путин заяви, че преговорите със САЩ ще се водят в Женева. Успоредно се очаква да се водят такива и между Русия и НАТО, а по-обстойните обсъждания се очаква да се състоят под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.