Четири църкви за 15 жители: Вижте любопитната история на странджанското с. Бяла вода
Четири храма за 15 души. Хората от странджанското село Бяла вода се шегуват, че имат храм за всеки празник.
Селото е разположено в подножието на връх Босна, над един от притоците на река Младежка. Според местните само няколко минути тук са достатъчни, за да ви върнат в миналото.
То е основано преди 123 години – през 1898 г. В Османските данъчни регистри от втората половина на 17 век то е споменато с името „Конак“, защото било на пътя, свързващ Малко Търново с Бургас.
Село Бяла вода се гордее, че има цели 4 храма, които са на разположение на всичките 15 човека, които живеят в населеното място, съобщава nova.bg. Два пъти в седмицата са доставките на хляб към Бяла вода, а всички други продукти жителите на селото си набавят сами, с колите си.
Един от параклисите е „Св. Иван Рилски“, а мястото е станало известно с това, че е лобно за стотици богомили.
В центъра на селото пък се намира един от най-старите манастири в Странджа – „Св. Илия“, който е обявен за културен паметник. Според легендите, дървеният му гредоред е „несломим и пазен от Бога, а в основите на храма са вкопани кости на светец“.
Там се намира и една от най-старите икони на разпятието.
В близост до селото се намира и храм „Света Петка“, както и малкият параклис „Света Троица“, датиращ от 18 век, където и до днес стои икона на Св. Никола, дарена при изграждането му
Бяхме изкарали едно ученическо летуване по тия села преди години- прибрахме се с всички възможни детски заразни болести. В класните стаи по училищата им имаше кюмбета и сигурно още ги има. Там времето е спряло.
То хора няма- 15"души"- 4 "храма" за всеки празник имало.
Ако бяхте преброили и външните тоалетни, може да се окаже, че във всяка къща в двора има "храм"- свети да ползвам нужника.
Ама сигур нямат и един свещеник