Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

И науката постави температурни рекорди през 2021 г.

Ключови думи: температурни рекорди, наука, 2021

На фона на най-горещото лято от години в Северното полукълбо и рекордно студената зима в Антарктида, учени тази година постигнаха изумителни температурни рекорди, регистрирани в лаборатория или с анализи на спътникови данни. Физици от университета в Бремен достигнаха най-студената температура - близо до абсолютната нула, а изследователи от университета в Хюстън успяха да задържат водни капки в течна форма при -44 градуса по Целзий. Учени от Оксфордския университет обявиха най-ниската температура, регистрирана в буреносен облак, а анализ на спътникови данни на НАСА определи най-горещото място на Земята.

По-горещо отколкото човешкото тяло може да понесе

Учените от университета в Бремен са постигнали температурата от 38 трилионни от градуса над абсолютната нула,

която е -273,15 градуса Целзий, като са пуснали намагнетизиран газ от рубидиеви атоми по кула от 120 м, докато са изследвали вълновите им свойства. Така са образували „едно от най-студените места във Вселената“ за няколко секунди.

При абсолютна нула атомите нямат енергия и не се движат. Според екипа постижението може да има голямо значение за разбирането на квантовата механика, защото колкото по-ниска е температурата, толкова по-особено е поведението на материята.

Учените се надяват в бъдещи експерименти да забавят още повече частиците и това да продължи поне 17 секунди, за да имат възможност за по-детайлно изследване. Резултатите от експеримента са публикувани в сп. „Физикъл ривю летърс“.

Учени от Хюстън успяха да задържат водни капчици в течна форма при -44 градуса по Целзий.

Капчиците са били с диаметър само около два нанометра. За да останат течни при толкова ниска температура, те са били в контакт с меки повърхности, като гел и липиди, пише vesti.bg.

Къде е най-горещото място на света Постижението, описано в сп. „Нейчър къмюникейшънс“, подобрява разбирането на различни естествени явления – от микрофизиката на облаците до промените в климата и насочва към усъвършенстване на противозаледяваща се биомиметика и широк спектър от технологии. Замръзването на малките водни капки играе роля за оцеляването на животните. Замръзнала капка вода в жива клетка предизвиква разкъсването ѝ и смърт.

Разбирането на условията за образуване на лед може също да подпомогне изследванията на планетите и оценяването на условията за живот на чужди светове.

Тази година учени от Великобритания и САЩ обявиха, че тежък буреносен облак, образувал се над Тихия океан през 2018 г., е достигнал най-ниската регистрирана температура от

-111 градуса по Целзий. Резултатите от анализа са публикувани в сп. „Джиофизикъл рисърч летърс“.

Гръмотевичните бури и тропическите циклони, които са кръгови и с ниско налягане, могат да се издигнат много високо – до 18 км над повърхността. Там въздухът е много по-студен, обясниха от британския Национален център за наблюдения на Земята. Описаният температурен рекорд е с около 30 градуса по Целзий по-нисък в горната част на облака от типичните стойности за тропика.

Бурята е бушувала на 400 км южно от Науру в Югозападния Тихи океан на 29 декември 2018 г. Тя е проследена от американски орбитиращ спътник NOAA-20, чийто инфрачервен сензор е регистрирал и най-ниската температура.
Бурите обикновено се оформят като наковалня, достигайки горната част на тропосферата. Ако са много силни обаче, проникват и в следващия слой – стратосферата, където е много студено. В такива случаи се охлаждат с по 7 градуса по Целзий на километър в стратосферата.

Друго изследване за най-екстремните повърхностни температури на Земята, публикувано в „Бюлетин на американското метеорологическо дружество“, показа, че

най-горещите райони са пустинята Лут в Иран и северноамериканската пустиня Сонора.

Според спътникови данни на НАСА от последните две десетилетия повърхността в тези два района понякога се загрява до 80,8 градуса по Целзий. Пустинята Лут (Даще Лут) заема първото място по горещина на повърхността. От 2002 г. до 2019 г . температурата там редовно е била изпепеляваща, вероятно защото е между планински вериги, които спират въздуха над дюните, особено в частите, покрити с черна вулканична скала.

Температурата в пустинята Сонора на границата между САЩ и Мексико може да достигне също такива екстремни стойности, но не толкова често, колкото в пустинята Лут.

Долината на смъртта в Калифорния се смяташе за най-горещото място на Земята с рекордната температура от 56,7 градуса Целзий, но това е само топлината на въздуха.

Изследваното е установило и най-студеното място на Земята – Антарктида с рекорд от -110,9 градуса по Целзий – с 20 градуса по-нисък от предишните изчисления.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова
Твърди, че е била опипвана от... Полицайка Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал?
Неочаквано високи температури в... Англия Почина млад футболист Трагедия до България
Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели Лек трус в България Край Пловдив