Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво да правим с парите си при растящата инфлация

Ключови думи: пари, спестявания, инфлация

"Немалко са хората, които харчат неразумно за стоки и услуги, които са далеч от това да бъдат от първа необходимост. Те живеят на принципа "от заплата до заплата" и не виждат смисъл да спестят, за да бъдат по-устойчиви в момент на инфлация и растящи цени. И макар да е вярно, че парите губят част от стойността си, явлението е временно и сега е моментът да бъдем по-внимателни към покупките си". Това обясни Райна Миткова, председател на Асоциацията за управление на вземания, пише parite.bg.

Тя съветва потребителите винаги да заделят буферна сума, достатъчна да покрие разходите им за поне 3 месеца напред. В условия на растяща инфлация обаче заделените средства трябва да бъдат достатъчни дори за 6 - 9 месеца.

"За да сме спокойни, че ще можем да посрещнем нуждите си дори при непланирани затруднения, е важно да имаме спестявания, с които да можем да живеем половин година. Ако не се намираме в добро финансово здраве, трябва да си дадем сметка кое е наистина важно и да се лишим от екскурзия или нова черна техника, например. Вместо това бихме могли да заделим за неща от първа необходимост, чиито цени в момента сериозно растат - ток, отопление и гориво, хранителни продукти, стоки за бита, други базисни услуги, които ползваме. Неплащането на вноските по заемите също може единствено да ги оскъпи", допълни Миткова.

Според наблюденията на АУВ, покрай дистанционната форма на работа, разходите за компютри и периферия също са се повишили. Промените, свързани с пандемията, са и причина за някои потребители да инвестират в ремонт и обзавеждане, както и в обновяване на бялата техника за бита.

Броят на необслужваните заеми в България от началото на годината се запазва сходен в сравнение с 2020 година и дори леко се понижава. Относително стабилни са и общите нива на плащаемост при потребителите, сочат данни на асоциацията. Това, на фона на нестабилната икономическа ситуация и негативните прогнози, рисува на пръв поглед оптимистична картина.

Според експертите обаче тя е само привидна. между 40 и 50 години, които традиционно са най-съвестните платци. Тези хора имат по-устойчиви доходи, често се грижат както за децата си, така и за възрастни роднини, имат най-отговорно поведение и се приемат като гръбнак на икономиката. Именно при тях обаче се усещат първи сигнали за затруднения при покриването на месечните вноски.", каза Райна Миткова.

Според данните на АУВ, промените при хората между 40 и 50 години не се отразяват на общите нива на плащаемост, тъй като на този етап спадът се компенсира от останалите възрастови групи. Но явлението е показателно за случващото се у нас в момента. "Все още не могат да се идентифицират ясни причини за колебанията при най-устойчивата група.

Повечето от тези потребители реално имат възможност да покриват вноските си, но прогнозите за все по-сложна икономическа ситуация и трудна зима ги кара да ограничат разходите си.

Оптимизирането на бюджета обаче не бива да изключва покриването на вноски по заемите. Невръщането на дължимото ще даде точно обратния ефект върху финансовата стабилност", каза Райна Миткова.

Пандемията се откроява като основен фактор в причините за неплащане, посочени от потребителите. Над 20% от всички клиенти посочват COVID и икономическите последици като основание за забавянето на вноските си. Сред затрудненията са намалена работна заплата или съкращение вследствие на пандемичните условия, ограничен достъп до каса или банка в резултат на боледуване или карантиниране.

5
Коментара по темата
5.
asdf1
28.12.2021 16:15:33
средно 40 лв месечно такса сейф и такса удобство да плащам без да пипам нищо не ми се струва толкова ужасно.. виж, при заемите обаче е друго.
4.
дебили бургас
28.12.2021 14:03:42
Първо и най-важно за да спасите парите си е да ги изтеглите от банките!!! Всеки ден там намаляват, като при опит да ги теглите губите още 2-5% от тях. Независимо от инфлацията 10 000 лв днес в буркан, след година ще са пак 10 000 лв, а в банката ще са 9500 лв!
3.
Европеец
26.12.2021 09:44:58
Две основни разлики между българина и западняка
1 кимането за да и не
2 при инфлация западняка ограничава харчовете, българина ги увеличава за да надхитри инфлацията
После идват и крокодил ските сълзи
2.
Aznesam
26.12.2021 09:36:26
Инфлацията при горивата е 25 пр. Но при храните е 7пр. Ако намалил консумацията на бензин например спестява пари. Но ако купиш имот при инфлация на пазара от 80 100 пр, при обрат а такъв ще има рано или късно ще загубиш двуцифрен число. А от сегашната инфлация, която също няма да е вечна се губи едноцифрено число в проценти. Банките, строителите и брокерите се възползват от ситуацията за да насажда страх а знаем че страхът продава или купува най бързо, а те печелят от сделките. Когато нещата се обърнат всички те ще изчезнат от медийното пространство натрупали солидни печалби, а хората с дългове ще оберат негативните.
1.
Как какво
25.12.2021 17:30:26
Харчат се бързо. Да не ги изяде инфлацията.
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация