Инфлацията изяжда доходите, синдикален лидер зове работниците да искат от шефа вдигане на заплатата
Официално инфлацията вече надвишава 7%, а реалната е поне 15 процента. Затова моят съвет е всеки работник да поиска от шефа си увеличение на заплатата с между 12 и 15%, а ние ще се опитаме с толкова да вдигнем минималното трудово възнаграждение. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Работниците да се организират и да искат повече пари от шефа си! Ние се опитваме да защитим най-незащитените – тези около 500 000 българи, които са на минимална заплата“, добави той.
„Ще има преговори с нас в следващите дни. Ние смятаме, че трябва всички да се съобразяват с това, което става на реалния пазар на труда. Ръстът на средната работна заплата на годишна база е 14% по данни на НСИ, а в частния сектор – 12%. Затова минималната работна заплата трябва да стане поне 730 лева“, коментира Димитров.
„Това е компромисен вариант, който и правителството и бизнеса трябва да приемат. Така работещите бедни ще бъдат защитени поне от инфлацията“, добави той.
„Когато на работодателят му трябва работника, а той му е нужен, защото няма как при този дефицитен пазар да го държи на работа, е нужно да вдигне надниците на всички служители. Ако не му трябват, няма да са при него. Пазарът е доста горещ в момента и работодателят не е в изгодна позиция. Работникът е в такава. Трябва да го разбере и да се възползва от ситуацията“, заяви синдикалният лидер.
След като водещият Виктор Николаев го пита дали няма опасност за пенсионерите, ако им махнат добавката от 120 лева, а пенсиите им увеличат с около 60 лева, да имат по-ниски доходи, Димитров потвърди, че това е твърди вероятно да се случи.
„Депутатите забъркаха още по-голяма каша и сега идва Видовден. 64 лева е средното увеличение на пенсиите, което ще дойде от вдигането на коефицента от 1,2 на 1,35 за всяка година стаж. Тези, които са на минимална пенсия сигурно ще получат по-високо увеличение. Има риск някой от пенсионерите да взема по-малко от тези 120 лева, които се дават като ковид добавка“, обясни той.
Поне с 15% трябва да увеличим пенсиите през 2022 година, ако искаме пенсионерите да имат почти същата покупателна способност, каквато са имали до момента, заяви Пламен Димитров.
"През януари ще бъде подменен състава на КЕВР. Тогава се надявам цената на тока да е ясно дефинирана без мораториум и да остане същата за бита с влизане на повече мегавати от АЕЦ в микса", добави той.
„Коментирахме с премиера Кирил Петков, че е възможно в тази посока да се намери решение. За водата картинката е по-различна, тъй като няма как да не се вдигне цената, тъй като години наред е потискана", коментира синдикалният лидер.
"От 22 ВиК дружества, които са във водния холдинг, повече от половината са в режим на несъстоятелност. Те купуват ток от свободния пазар. 70 лева им е признал КЕВР като цена на ток за 1 мегават, а те го купуват на 700 лева. Невъзможно е да се продължава така. Ако ЕРП-тата решат, ще им спрат тока и тогава няма да има вода“, добави той.
„Енергийните и водните помощи трябва да бъдат удвоени. 750 000 домакинства е нужно да получават пари за ток и вода. За това трябват само 150 млн. лева. Бизнесът иска много повече и трябва да получи помощта, както и хората“, каза още Пламен Димитров.
Това че едно радио си е направило някакъв измислен конкурс, с който награждаваше само гербаджийски градове нищо не означава. То по тая логика и Флагман могат да си направят един конкурс личност на годината и да връчат приза на чичо кмет или на дилов син
Не знам колко пъти... 3 ли бяха?
Сега като Герб не са на власт, рязко ще спрат подобни награди от подобни медии. Как може град, който е на 15 място по заплати в страната да е най-добрият град за живеене? Ааааа, сетих се! Май той гербаджийски мааа!
Средна работна заплата за СОФИЯ=2080 ЛЕВА
В Министерства над 3500 лева
А в останалите градове кога такива заплати