Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Съчетават ли се добре модерните билдинги от 21 век със старите сгради в центъра на Бургас

Контрастът е очевиден и демонстрира както разликата в мащаба, външния вид и функционалността, така и промяната в мисленето през последните 100 години
Ключови думи: бургас, нова сграда, бул. демокрация, стара сграда, съчетание

Съчетава ли се добре новото строителство със старото в Бургас и одобрявате ли този архитектурен подход? Този въпрос си задават мнозина, след като на бул. „Демокрация“ наскоро бе построена нова сграда, която е буквално залепена до една от старите къщи, в близост до бул. „Алеко Богориди“.

Във фейсбук коментарите за сградата вече валят: "Бургас-градът с изчезваща архитектурна история!", "страшна грозотия","Супер е! По-добре здрава и модерна сграда, отколкото съборетина застрашаваща здравето на хората".

Видно е, че мненията са полюсни. Много хора тъгуват по изчезващата красота на старите сгради, а други предпочитат съвременния подход и новото стоителство. Сблъсъкът между старото и новото не е само в Бургас. 

Контрастът е очевиден и демонстрира както разликата в мащаба, външния вид и функционалността, така и промяната в мисленето през последните 100 години – от еднофамилни къщи към многоетажни постройки за десетки семейства. 

Ако се абстрахираме от огромната дисхармония между двете залепени постройки, новата сграда всъщност изглежда доста добре. Тя бе построена в рамките на около година на мястото на друга стара сграда, чиито собственици са взели решението да продадат парцела и да се възползват от бума на строителството в последните години. Локацията е перфектна. Интересното съчетание между ново и старо се е получило, доста странно и все още е трудно да се възприеме от пръв поглед. 

Много често собственици на залепени един до друг имоти не успяват да се разберат за потенциално ново строителство – единият иска да продава, другият - не. В такива случаи се приема компромисен вариант, при който само половината от парцела се разпределя за строежа на нова сграда, докато другата част остава в стария си вид. Именно такъв вероятно е и настоящият случай. Това обаче съвсем не означава, че тази практика е характерна само за България.

В цял свят има безброй примери за подобни строежи, някои от които изработени по изключително красиви проекти, които съчетават умело в себе си различните епохи. Ето някои от тях:

Църква Свети Франсиск (Сантпедор, Испания)
Съюз на румънските архитекти (Букурещ, Румъния)
Кралски музей на Онтарио (Торонто)

Снимки: Аrchitectural Digest

Пие специфична спе*ма, защото... Вокалният педагог казва, че е полезно Кънчев с двойна грешка... За Роналдо
Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста Обвиняемият Тодор Нейков е без книжка от катастрофата на "Тракия", но често се качвал зад волана Бой в метрото в София Младежи са с наранявания
Отиде си известен режисьор Този свят напусна Ив Боасе Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Агресивен шофьор слязъл от колата си и нападнал младият мъж, счупил и стъклото на колата му
Протестиращи затвориха път в България, има задържан Граждани са недоволни от битови условия Откриха мъртви трима американски войници Автомобилът на военните потъна във воден басейн 
Ад край Луковит, тежкотоварен автомобил уби дете  Водачът на камиона, разбира се, е освободен, защо да го задържат, пита Диана Русинова Мъж отиде на гости на 42-годишна пловдивчанка, тя го... Нападна с нож
Човек бере душа след нападение от мечка До България Дете падна от тераса В България