Ердоган: Свалял съм лихвата до 4%, ще го направя пак
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че вече е понижавал в миналото инфлацията в страната до около 4% и че ще постигне това отново. Същевременно нивото на инфлация в Турция достигна 21% след предприетото от него агресивно намаляване на лихвените проценти.
Ердоган заяви, че тази политика, заради която турската лира се срина, е част от успешна „война за икономическа независимост“, предава Ройтерс.
Той твърди, че тя ще стимулира износа, заетостта, инвестициите и растежа, но повечето икономисти я наричат безразсъдна и прогнозират, че инфлацията ще надхвърли 30% през следващата година, предава investor.bg.
В петък лирата достигна рекордно ниското ниво от над 17 лири спрямо долара. Засегната от опасенията за инфлационна спирала, валутата загуби 55% от стойността си тази година и 37% през последните 30 дни.
На среща с африкански младежи в събота, която беше излъчена в неделя, Ердоган повтори неортодоксалното си мнение, че лихвените проценти предизвикват покачване на цените, като добави, че се надява инфлацията скоро да спадне.
„Опозицията не може да приеме нашата решителност по отношение на лихвените проценти, но винаги съм казвал, че съм против тяхното повишаване. Както понижихме инфлацията до 4%, когато дойдох на власт, така рано или късно ще я понижим пак, но няма да позволя хората да бъдат смазани от лихвени проценти“, заяви Ердоган.
Годишната инфлация се забави до около 4% през 2011 г., когато Ердоган беше министър-председател. От 2017 г. насам тя се ускорява и през ноември достигна 3,5% на месечна и с 21,3% на годишна база.
Много турци заявиха, че 50-процентното увеличение на минималната работна заплата, обявено от Ердоган в четвъртък – за което се очаква да повиши индекса на потребителските цени с 3,5 до 10 процентни пункта - ще бъде недостатъчно.
В речта си в неделя Ердоган заяви, че проблемите на Турция се дължат на „необосновани атаки“ срещу икономиката. Той отхвърли призивите за капиталов контрол като „нелепи".
„Ограничените намаления на лихвените проценти, които направихме, не могат да бъдат причина за тази картина", каза той.
Валутните курсове са „оръжието на играта, която се играе срещу Турция", и след като те и цените бъдат стабилизирани, „до месеци ще видим как пред нас се отварят вратите на една много по-голяма, модерна Турция“, обеща още президентът.
Под натиска на Ердоган централната банка намали лихвените проценти с 500 базисни пункта от септември насам. Според него моделът ще стимулира износа, заетостта, инвестициите и растежа.
В събота най-голямата турска бизнес група TUSIAD призова правителството да се откаже от политиката на ниски лихви и да се върне към „правилата на икономическата наука".
Опозиционните партии искат незабавни избори, но Ердоган, който е на власт от 20 години, отхвърли този призив. Редовните избори са насрочени за средата на 2023 г.
В неделя той нарече изявлението на TUSIAD атака срещу правителството.