Кирил Петков: С финансовия министър отиваме в Брюксел, за да покажем първите си стратегии
"Утре ще пътуваме до Брюксел с финансовия и външния министър за среща на най-високо ниво, за да покажем първите си стратегии на Брюксел". Това заяви в началото на редовното правителствено заседание премиерът Кирил Петков.
В белгийската столица той ще се срещне с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Премиерът Петков ще представи основните приоритети в работата на новото българско правителство.
Сред акцентите в разговорите с европейските лидери ще бъдат ситуацията в енергийния сектор и нарастващите цени на енергоресурсите, плана за възстановяване, ускоряването на ваксинацията срещу COVID 19, борбата с корупцията и процеса на разширяване на ЕС с държавите от Западните Балкани. С генералния секретар на Северноатлантическия пакт българският премиер ще обсъди предизвикателствата пред сигурността в Черноморския регион и Югоизточна Европа, съобщиха от пресслужбата на правителството.
Правителството одобри позицията на България за участие в заседанието на Европейския съвет, което ще се проведе на 16 декември 2021 г. в Брюксел, обявиха в четвъртък сутрин от Министерски съвет.
Държавните и правителствени ръководители се събират малко по-късно днес и ще обсъдят темите COVID-19, управление на кризи и устойчивост, цени на енергията, сигурност и отбрана, външни аспекти на миграцията, външни отношения.
Българското правителство няма да участва на започващия днес Европейски съвет. Мястото беше делегирано на президента Румен Радев, който вече е в Белгия. По правило на срещите на върха страната ни се представлява от министър-председателя. Президентът участва в този формат по изключение, тогава когато страната се управлява от служебно правителство.
Кирил Петков в момента си е в София, но все пак утре ще иде до Брюксел за среща с Урсула фон дер Лайен и други официални лица.
Това е поредна промяна в плана за новия премиер, който по-рано през седмицата доста категорично заяви, че не иска сега да дебютира в Европа, тъй като има много работа в България.
Лидерите ще направят преглед на епидемичната обстановка, като ще обърнат специално внимание на разпространението на новия вариант на вируса - „Омикрон“, процеса на ваксиниране, валидността на цифровия COVID-19 сертификат, международното сътрудничество за противодействие на пандемията и споделянето на ваксини с трети страни. България отчита необходимостта от продължаване координацията на ниво ЕС. Подходът и занапред следва да бъде основан на баланс между решенията, приемани на европейско и национално равнище, съобразно компетентността, с достатъчно гъвкавост за държавите членки относно прилагането на национални мерки.
Във връзка с цените на енергията ще бъдат отчетени постигнатите резултати след проведените дискусии на Европейския съвет през октомври 2021 г. и ще бъдат обсъдени последващите действия.
Българската страна продължава да следи с подчертано внимание развитието на ситуацията и оценява усилията на ниво ЕС за справяне с нестабилността на цените на енергията. Считаме, че решаването на този въпрос в Европа, изисква дебат и координирани действия на равнище ЕС. Необходимо е ясно планиране и изпълнение на климатичните амбиции, с оглед запазване на доверието в зеления преход и конкурентоспособността на европейската икономика. България ще продължава да настоява за включването на ядрената енергия и природния газ в обхвата на допълващия делегиран акт по таксономията.
По темата за външните аспекти на миграцията България изразява подкрепа за следвания до момента подход за работа с приоритетни трети страни в областта на миграцията. Подкрепяме всеобхватен и балансиран географски подход към финансирането на миграцията, който да обхваща всички миграционни маршрути. В частта външни отношения основен фокус ще бъде поставен върху Беларус и Украйна. Лидерите ще обсъдят и подготовката на Срещата на върха EC-Африкански съюз (17-18 февруари 2022 г.).
След заседанието на Европейския съвет ще се проведе Среща на върха на държавите от Еврозоната в приобщаващ формат. Лидерите ще направят преглед на икономическата ситуация и перспективите за икономически растеж в ЕС и ще обсъдят актуалното състояние на работа по изграждане на Банковия съюз и Съюза на капиталовите пазари.
На изминалото заседание във връзка разширяването на ЕС Радев защити категорично българската позиция за Северна Македония и Албания, а тя е че страната ни одобрява започването на преговори за присъединяване към ЕС за Албания, но не и за Македония.
Източник: epicenter.bg