ДПС: Проблемът с „Труд“ можеше да се реши без тази бруталност и демонстрация на власт
ДПС също като ГЕРБ не останаха доволни от поведението на служебния министър на културата Велислав Минеков в парламента. Той бе привикан по инициатива на партията на Бойко Борисов, за да отговаря за случая с изгонването на редакцията на в. „Труд“ от сграда на министерството.
От ДПС се надявали Минеков да отговори спокойно на зададените въпроси, а не да се държи агресивно спрямо народни представители.
„Когато гониш редакцията на една медия от офисите й, застрашаваш ли излизането на тази медия, дори да го правиш законно? Разбира се, че застрашаваш. Разбира се, че на другия ден те не могат да издадат медията, защото няма къде да работят“, обясни Йордан Цонев от името на ДПС в процедура по изразяване на отношение към изслушването.
Той добави: „Има ли това отношение към свободата на словото? Разбира се, че има. Трябва ли да сме внимателни към медиите? Много по-внимателни когато защитаваме държавната собственост и нейното управление? Това са все риторични въпроси. И Народното събрание винаги се е отнасяло точно така, когато става въпрос за медии – като към нещо много чувствително за обществото, като към нещо, към което нашите европейски партньори и цивилизованият свят имат особено отношение. И така трябва да бъде.“
Той отговори на упрек на министър Минеков, че парламентът не свикал извънредно заседание, когато бил спрян сигналът на БНР. Цонев припомни, че е имало анкетна комисия по казуса. Директорът на БНР и други хора пък загубили постовете си и така трябвало да бъде, когато се застрашава свободата на словото.
ГЕРБ за случая с „Труд“: Не е голяма драма, но сега трябва да се прати полиция на всички длъжници
По отношение на казуса с „Труд“ Цонев коментира: „Сто процента е сигурно, че имаше начини този проблем да се реши без тази бруталност и проява на демонстрация на власт. Още повече че става въпрос за медия, която има остро критично отношение към президента, който е назначил двете служебни правителства; към двете служебни правителства. И това някак си не се връзва със заявките, които вие давате, на които ние искрено вярваме. Поне до доказване на противното.“
ПП за казуса с „Труд“: Не касае свободата на словото, спорът е търговски, медията не е наемател
За поведението на Велислав Минеков в пленарната зала Йордан Цонев каза: „Не беше необходим този цирк. Не беше необходимо дебатът да мине по този ракурс. Можеше простичко и ясно да се изясни истината. Можеше простичко и ясно да бъде оставена редакцията до произнасяне на... можеше да не се иска предварително... Можеше много неща да станат.“
По-рано от „Продължаваме Промяната“ изразиха становище, че казусът с „Труд“ касае търговски отношения, а не свободата на словото.
Йордан Цонев обаче каза: „Има ли днешният дебат отношение към свободата на словото? Има! Има пряко отношение.“
Той попита какво щеше да стане, ако държавата бе действала по този начин и спрямо „медийния монополист и олигарх Иво Прокопиев“.
Цонев се обърна и към бившия икономически министър Кирил Петков дали знае, че „съюзът на издателите на Прокопиев“ ползва държавна сграда на Министерството на икономиката.
„Сигурно си плащат редовно ниските наеми“, добави депутатът от ДПС.
Ти си турчеещи ЦИГАНИН приел искяма, вас турците ви мразят повече и от кюрдите!
Впрочем, спомням си едно участие на “Отровното трио” при Сашо Диков в Евроком – водещият показа лъскаво ателие в престижен столичен квартал и попита как Минеков се е сдобил с него. Сегашният културен министър некултурно се изрепчи и каза, че няма да отговаря на никакви въпроси за имотите си.
Велислав Минеков няма да остане в историята като склуптор, ще остане като политически номад и службогонец.