Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

4 начина да простите на себе си, за да бъдете щастливи

Ключови думи: щастие, прошка, съвест, спокойствие, обвинение

Няма човек, който да не е допускал грешки и да не се е обвинявал за тях. Начинът, по който сте се държали с приятели, с колеги, с родителите си или детето си ви преследва и не оставя ума ви на спокойствие. Съвестта ви гризе. Чувствате се виновни. Разкрещели сте се на някого, а след това сте съжалили. Или пък сте сърдити на себе си, че не сте взели възможността, когато сте я имали, например за нова работа, пътуване или за важна стъпка напред в живота ви.

Причините да сте сърдити на себе си и да не можете да си простите са много. Това ви връща постоянно в миналото и ви кара да разнищвате всяка подробност отново и отново в ума си. Ако спомените от действията, за които съжалявате, ви карат да се чувствате зле, да акцентирате върху недостатъците си и това какво сте направили, това означава, че не сте си простили.

И това е нещото, което трябва да направите веднага. Да живеете с вина за нещо е разяждащо. Това може да промени начина, по който гледате на себе си и на живота, а това неминуемо се отразява и на виждането на другите за вас. Ако се мразите, ще бъдете мразени. Ако сте с ниско самочувствие, ще бъдете пренебрегвани. Ако не се обичате, няма кой да ви обича, без да вижда искрата в очите ви.

Прощаването на себе си е важно, защото ако не го направите, рискувате да оставите погрешни впечатления и действия у другите. Рискувате и да замъглите собствените си представи кои сте всъщност. Това смята доктор Джон Делони, експерт по психично здраве, цитиран от realsimple.com. Той смята, че има често срещано погрешно схващане, че отказът да си простиш доказва, че съжаляваш. Това, което всъщност прави отказът от прошка към себе си е задръжка.

Сами задържате прогреса си напред, самонаказвате се, а това повишава усещането, че светът и вие в него сте най-лошото нещо. Това косвено се отразява на начина, по който общувате и по който влизате във взаимоотношения с другите от по-ниска позиция. Така животът изглежда по-малко радостен. За да промените тази негативна поредица от събития, свързани с това, че не си прощавате грешките, вижте как да промените това.

Доктор Делони предлага няколко начина да се научите да си прощавате сами на себе си.

1. Прекъснете връзката между вашата грешка и съзнанието ви.

Ако се бичувате, че сте направили нещо погрешно или нередно, няма да се почувствате по-добре. Няма да помогнете на себе си, няма да оправите нещата, няма и да ви бъде простено, ако грешката е свързана с друг човек. Вместо това признайте, че вината ви е послужила за цел, но тази цел не е да се измъчвате завинаги. Спомнете си, че сте човек, който не е безгрешен и който може да наранява, както и да бъде нараняван. Ако успеете да приемете това, ще ви е по-лесно да се научите да прощавате.

2. Записвайте мислите си.

Воденето на дневник е мощен инструмент в психологията и психотерапията. Много видове психологическо възстановяване са базирани на воденето на дневник. Записвайте чувствата си. Можете да запишете дори, че се смятате за лъжец, страхливец, ненадежден човек. След това погледнете записките си и потърсете доказателствата за това. Колко пъти можете да се наречете с някои от тези определения. Изцяло ли заслужавате собственото си презрение или имате доказателства само за някои ситуации? Разгледайте отговорите си. Тогава нещата няма да изглеждат толкова черни, а ще придобият и други нюанси.

3. Помолете за прошка.

Искането на прошка е важна част от процеса на прощаване на себе си. Ако се мразите заради конфликт с друг човек, най-доброто, което можете да направите, е да поискате обратна връзка от него. Няма нищо страшно в това да покажете уязвимостта си. Поемането на отговорност за постъпките и думите е освобождаващ акт, който помага да простите на себе си за усилията да оправите ситуацията, дори да не получите прошка от другата страна, пише az-jenata.bg

4. Приемете последствията.

Да простиш на себе си до голяма степен означава да можеш да разбереш последствията от постъпките си. Наказанието, което сами си налагате, не може да трае цяла вечност. Ако например сте уволнени от работното си място заради лъжа или несправяне с работата, трябва да поемете последствията от това, да извадите поуките за себе си, но със сигурност да продължите, без да се мразите. Простете си – това означава, че сте научили трудни уроци, с които животът ви е сблъскал. Ако сте излъгали веднъж, това не ви прави лъжец. Делони предлага да мислите в позитивна посока за себе си и да се опитате да изчистите визията си в по-обективни рамки. Изчистването на старите грешки, намирането на поуките от тях и продължаването напред ще ви помогне да зацикляте по-малко в миналото и да гледате повече напред.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила