Край на концесиите на плажовете: Възможно ли е?
Край на концесионирането на плажове. Това е една от точките в сектор „Туризъм“, около който се обединиха преговарящите за съставяне на нов кабинет – ПП, БСП, ИТН и ДБ.
Идеята според едни звучи добре, според други обаче е крайно популистка. При всички положения, вече седмица се превърна в изключително гореща тема за целия туристически бранш.
Източници на Флагман.бг разкриха, че сондажи в тази посока били направени още в началото на последния летен сезон.
Представители на служебното правителство са попитали кметовете на черноморски общини дали биха взели по един плаж за обществени нужди. Те трябвало да поемат цялото му управление, а условието било да предоставят безплатни чадъри и шезлонги.
По неофициална информация обаче кметовете отказали, изтъквайки, че нямат средства в бюджета за подобна дейност. Бързите изчисления показвали, че загубите ще са твърде големи за изтънелите заради ковид криза общински бюджети, а и ще се лишат от немалка сума.
Слабо известен факт е, че държавата връща обратно в общините 50 % от приходите за наем или концесия на плаж, който се намира на тяхна територия.
Флагман.бг се допита до Николай Димитров, стопанин на плажа в кв.Крайморие и един от концесионерите, които са сочени за пример по родното Черноморие.
„Издръжката на един плаж, колкото и малък да е, струва минимум 300-350 хил.лева на сезон. Прочетох за тази идея, но я смятам за крайно неефктивна. Ще създаде много проблеми, ако бъде приета. Помнете ми думата! Държавата и общините от една страна ще загубят парите от концесионни такси и наеми, а от друга – ще трябва да вложат и сериозна сума. Първоначалната инвестиция във всяка ивица е солидна. Става въпрос за електричество, водоснабдяване, тоалетни, душове. В зависимост от големината на плажа е от няколко стотин хиляди лева до няколко милиона. На плаж „Крайморие“, например бе 200 хил.лева, а на някой от плажовете в Слънчев бряг – над милион“, обясни Николай Димитров пред Флагман.бг.
Той подчерта, че според изискванията на Министерството на туризма на всеки 150 метра плажна ивица трябва да има едва двойка спасители, а освен това и да се осигури медицинско обслужване. Не е ясно какво ще се случи, ако бъде предприета подобна политика от новите управляващи.
"Тръгнат ли да се развалят концесиите, държавата ще влезе в спирала от съдебни дела и огромни неустойки, които в крайна сметка ще платим всички ние, защото концесионерите и наемателите са подписали договор, съобразно финансовия модел, с който са спечелили търга. Дълготрайните инвестиции в плажовете, в зависимост параметрите и характеристиката на ивицата, се „избиват“ между 7 и 10 години", категоричен е Димитров.
Концесионерите през последните два сезона сключиха споразумение с Министерството на туризма, за да предлагат чадъра и шезлонга на символични цени. Това се оказа работеща мярка, която привлече много туристи по българското Черноморие, най-вече наши сънародници.
За останалите неграмотници ще напиша че концесионера печели от поставените заведения и от чадъри и шезлонги. Общините нямат право да извършвт търговска дейност. Ако им дадат плажовете да ги стопанисват, само ще е набутка /разходи/ за тях - разходи за спасители / по двама на всеки 150 метра/, оборудване, медицинско осигурявне, дезинфекция и дератизация, почистване на плажа, а и чадърчета и шезлонгчета искате. Интересно ми е как ще ревете тогава, и тогава ще питате къде са ви парите от платените местни данъци и такси?
Обаче ако частник стопанисва плажа, ще е на петорна печалба...
И как го сметнахте това бе, олигофрени?
Щом за кучета,котки,дръвчета и прочие има пари,защо да няма пари за хората?
Най мразя заведенията на пясъка,те първо трябва да изчезнат.
Лесно е и може. Било е и пак може да бъде.
Въпрос на политическа воля.
Кметовете не искат защото не могат да имат доверие на назначен от тях управител за размера на приходите. Кой да назначат да се грижи за плажа, така че да не ги лъже и краде, но да може да организира всичко?
Така ще влизат в съответните Общини не 50, а 100% приходи, от които с част от тях да се издържа един плаж с безплатно си нещо, и всичко което се изброява в коментара на концесионера. Финансов модел, нали така?