Ретро прессъобщение от МЗ с данни колко човека влизат в болница с пневмония у нас годишно
Прессъобщение на Министерството на здравеопазването от 15 септември 2004 г. разкри, че в България годишно биват хоспитализирани средно 51 062 пациенти с пневмония, причинена като усложнение от остра респираторна инфекция, например грип. Данните са за периода 1995-2000 г., за което време са регистрирани 306 373 хоспитализирани. Най-голям е бил техният брой през 1996 г., когато е била и най-силната грипна епидемия.
Ретро текстът, ако може да се нарече така той, представлява добра извадка от науката, която учените познават достатъчно добре и представя отлична възможност за сравнение на случвалото се тогава със случващото се сега. Така например, според МЗ от 2004 г., само в областните градове всяка година се регистрират средно около 1 400 000 случая на респираторни заболявания, които съставляват до една трета от всички случаи с временна нетродуспособност. По време на грипна епидемия пък в страната заболяват не по-малко от 250-300 хил. души. Припомняме, че обикновено грипните епидемии продължават не повече от 3-4 месеца – обичайно докато премине есенно-зимния период.
„Данните сочат, че независимо от наличието на доказали своята ефективност и безвредност ваксини грипът продължава да бъде съществена причина за висока заболяемост и смъртност,особено сред лицата, отнасящи се към високорисковите групи, процентът на имунизиращите се сред които е все още незадоволителен. Недооценяването на профилактичните възможности на грипните ваксини и значението на ежегодната имунизация в голяма степен се дължи на липсата на достатъчно информация за същността на заболяването грип и последиците, свързани с него. Поради факта, че клиничните симптоми на грипа са много сходни с тези на останалите ОРЗ, терминът "грип" често се използва неправилно за обозначаване и на голям брой други инфекции на горните дихателни пътища, причинявани от аденовируси, парагрипни и респираторно-синцитиален вирус, както и от микоплазми, хламидии и др. Това, което отличава грипа от споменатите инфекции, протичащи като правило по-леко, е честотата и тежестта на усложненията, високата смъртност и несравнимо по-високата заболяемост.“, пишат от МЗ преди 17 години.
От там допълват, че напредналата възраст и наличието на хронични заболявания са основните рискови фактори, предразполагащи към възникване на усложнения от грипа. В резултат от преболедуването пък най-често се засягат долните дихателни пътища под формата на бактериални, вирусно-бактериални и чисто вирусни пневмонии), а придружаващите хронични заболявания се обострят. При повечето болни, особено при лицата от високорисковите групи, възникналите усложнения налагат продължително лечение в болница.
Цялото историческо прессъобщение можете да прочетете ТУК (връзка с официалния сайт на Министерството на образованието, където е публикувано то)
Припомняме, че по официални данни към момента (ТУК или ТУК), близо 2 години след началото на глобалната пандемия, в България са регистрирани общо 695,057 случая на коронавирус, чиято симптоматика е грипоподобна с малки изключения. Тъй като официални данни за броя на хоспитализираните от тях в национален мащаб няма, можем да вземем данните от местно ниво, например за Бургас, които сочат, че около 10-20% от новорегистрираните положителни пациенти се нуждаят от хоспитализация. Изводът е, че до момента, за 2 години пандемия, между 70 и 140 хил. пациенти са преминали през болница, лекувайки се от SARS-CoV-2 или някой от неговите варианти в четирите епидемични вълни, през които България премина от март 2020 г. досега. Или средно между 35 и 70 хил. човека на година.