Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Промяна в закона ще спира строежи върху дюните

Дюните бяха извадени от обхвата на плажовете през 2008 г. и част от тях, дори такива в защитени територии, вече са със сменен статут и застроени
Ключови думи:

Пясъчните дюни се връщат в обхвата на плажовете и ще се третират като изключителна държавна собственост, т.е. няма да могат да се застрояват. Тази промяна е залегнала в предложенията за промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), които бяха представени на кръгла маса в регионалното министерство. Предстои те да бъдат публикувани за обществено обсъждане, съобщи "Медиапул".

Дюните бяха извадени от обхвата на плажовете през 2008 г. и част от тях, дори такива в защитени територии, вече са със сменен статут и застроени. Такъв е случаят с дюните в района на Камчийски пясъци, както и дюните между къмпингите Веселие и Смокиня. Концесионерите и наемателите няма да плащат допълнително за увеличената площ на плажа, целта е да се забрани строителството върху тях, обясниха от МРРБ.

Не е решен проблемът с реституцията на земя на самия плаж, каза Иво Стефанов от Асоциацията на концесионерите на морски плажове. Той даде за пример случай в Созопол, където на частен собственик му е възстановена земя върху морския плаж, той е сменил статута й и вече строи.

Промените в ЗУЧК целят на първо място да облекчат процедурата по отдаване на концесия на морския плаж и да я съкратят до няколко месеца. Освен това концесионният договор ще влиза в сила два месеца след подписването му, а не от следващата година, както е сега. Отдаването на частно стопанисване ще става чрез конкурс на няколко етапа – изготвяне на обосновка, решение на Министерски съвет за откриване на процедура, самата процедура и обявяване на концесионер.

Част от приходите от концесията ще отиват целево за поставяне на табели, улесняване на достъпа до плажовете, санитарно поддържане на неохраняеми плажове и т.н. Дава се възможност на областните управители да назначават проверки на концесионерите и наемателите на плажове и да налагат санкции при установени нарушения.

С промените в закона се решава частично и ограниченият достъп до плажовете заради масовото одобрение на устройствени планове за застрояване на крайбрежие от страна на общините. В ЗУЧК ще бъде записано, че забраните за първа и втора линия на морето няма да могат да се заобикалят дори и при одобрен подробен устройствен план на инвестиционен проект.

Схемата за поставяне на преместваеми обекти на плажа пък ще се одобрява еднократно от общината за целия период на концесията. Това се налага, защото сега има общини, които всяка година одобряват схемата и събират съответната такса от оператора. След приемането на промените повторна такса ще може да се събира само при промяна на разположението на преместваемите обекти. Ще се регламентира и изграждането на изкуствени плажове.

Иво Стефанов заяви, че съкращаването на сроковете е похвално, но не е достатъчно, за да се превърне плажната концесия в атрактивна инвестиция. По думите му увеличаването на свободната площ от 20 на 50% преди няколко години е навредило на туризма, отколкото да допринесе, защото всички концесионери са увеличили цените на услугите. Той се оплака, че с промени в Закона за ДДС от миналата година държавата е започнала да начислява ДДС върху концесионните такси, които са договорени на по-ранен етап и след съответните разчети от частника.

Сега цените пак ще трябва да се вдигнат, каза Стефанов. По думите му новите текстове в ЗУЧК ще доведат до много сериозно намаляване на позволените търговски площи около заведенията на плажа – с около 30 на сто. Това обаче ще важи само за новите договори.

В закона няма да влезе предложението за диференциация на плажовете според местоположението им – пред детски лагери, пред ваканционни комплекси, извън населени места, пред общински центрове и т.н. защото идеята предизвикала много негативни реакции, обясни Екатерина Захариева, зам.-министър на регионалното развитие. Тя категорично отрече идеята да е свързана с обособяване на "плажове за богати", ами с по-доброто обслужване на туристите, които са различни на различните места и нуждите им не са еднакви.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Председател на АБВ от коалиция „БСП-Обединена левица“ Румен Петков настоява да се махне и КПКОНПИ, но не само защото се използвала като бухлака Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци Сред заложниците бяха капитан Любомир Чанев и старши помощникът му Данаил Веселинов