Доклад: COVID пандемията заплашва демокрацията по света
COVID пандемията, чрез политическите реакции в лицето на различните мерки, влияе негативно на демокрацията по света. Такова е заключението на Международния институт за демокрация и електорална подкрепа (IIDEA) – междуправителствена организация, създадена в Швеция през 1995 г., която следи за развитието на демокрацията по света и е постоянен наблюдател към Обединените нации. Пълният доклад и анализ можете да прочетете ТУК
В свой пространен доклад, публикуван преди дни, от IIDEA обясняват в резюме, че световните лидери са предприели тактики, с които да ограничават свободата на словото, отслабили са върховенството на закона и продължават да подсилват това, което се нарича „новото нормално“. Броят на страните, които се отдалечават от демокрацията, е три пъти по-голям от този на страните, които вървят към нея, съобщават още в доклада. „2021 г. е петата поредна година, през която се наблюдава този тренд – това е най-дългия период на такъв запад от 1975 г. насам“, съобщават от IIDEA.
Въпросният тренд е по-стар от пандемията, но правителствените отговори по света са ускорили процеса към по-лошо. Според анализаторите, редица страни – тук се споменава специфично САЩ – са въвели COVID мерки, които са „непропорционални, незаконни, безсрочни или несвързани с естеството на извънредната ситуация“. Сред тях се нареждат рестрикциите за пътуване и използването на извънредните положения, които са ограничили силата на парламентите, а понякога дори са ги заобиколили.
Така например 69 държави по света са приели наредби, според които неспазването на COVID мерките се наказва със затвор и/или глоби. Две трети от тези страни влизат в списъка на демократичните такива, а сред тях е и България, където наскоро мъж получи ефективна присъда за това, че е нарушил карантината си, въпреки че не е проявявал симптоми на заболяването и е бил здрав.
20 държави пък са използвали армиите си, за да следят за спазването на мерките. Според доклада на IIDEA това може да стане причина в бъдеще да се нормализира военизацията на цивилния живот след пандемията. 42% от държавите пък са въвели избираеми или задължителни приложения за проследяване на контактните лица, които макар и да е възможно да са ефективни при ограничението на разпространението на вируса, създават притеснителна предпоставка за правителствено наблюдение над хората дори и след пандемията. От Института предупреждават, че особено опасна е ситуацията в 8 недемократични режима – в Азербайджан, Бахрейн, Китай, Казахстан, Катар, Сингапур, Тайланд и Турция, където приложенията се инсталират задължително на всеки смартфон.
„Както е ситуацията с много други аспекти от живота, COVID пандемията само ускори и увеличи вече съществуващите негативни тенденции, но и добави нова палитра от безпрецедентни предизвикателства пред демокрациите, които така или иначе бяха под напрежение“, пише в заключение генералният секретар на IIDEA. „Монументалната победа, която постигна човечеството с въвеждането на масовото демократизиране, сега е под заплаха повече от всякога“, допълва той.
Русчев, вместо да ни занимаваш с безмислените доклади на поредната измислена организация вземи ни осведоми колко годишно струват такива административни търтеи, занимаващи с безполезни доклади.
Уверен съм,че на хората ще им призлее като видят какви милиарди се изсипват всяка година на такива паразитиращи организации.
Демокрацията вече е история. Живеем в неофашизъм. Това е факт! А това, което ни готмвят е тотално ограбване и някакъв извратен вид "национализация", ама не съвсем, защото имуществото на хората ще бъде иззето не от държавите, а от наднационални корпорации. Както казва Клаус Шваб - това е краят на играта.