Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Консултативният съвет категорично застава зад соленото бъдеще на Поморийско езеро

Ключови думи: бъдеще, поморие, езеро, солено

Проведе се първата среща на Консултативния съвет за Поморийско езеро, в която се включи кметът на Община Поморие Иван Алексиев, директорът на РИОСВ Бургас, директорът на Института по обща и неорганична химия при БАН, представители на НПО (Зелени Балкани, БФБ, Граждани за Поморие, КСР Гларус), Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“, както и бизнеси, които ползват продукти от езерото - М-Поморийски солници ЕООД и Азимут 6000.

Както подчерта кметът на Поморие, езерото е важно не само за града, но и за държавата, защото то осигурява поминък, сол, луга, калолечение. Но днес е от голямо значение да се намеси държавата, за да се решат най-наболелите проблеми, свързани с отвеждането на сладките води от езерото и казусът канал „Поморийско езеро – Черно море“. За съжаление от Областна управа Бургас не можаха да се включат в срещата, но по-късно заявиха готовност да съдействат и да помогнат за решаване на проблемите.    

Осигуряването на извеждането на сладките води от Поморийско езеро е най-важният проблем, който трябва спешно да бъде решен, ако искаме оттук да се вади сол, калта да запази лечебните си свойства и Поморие да продължи да бъде курорт с национално СПА значение. „Поморийско езеро ще умре! То не бива да става сладководно.“ – заяви доц. Тепавичарова от БАН, които извършват редовен мониторинг на водите му. В последните години солодобивът драстично е намалял (от 12 000 на 4 000 тона), а през 2021 г. не бе изваден нито тон сол, заради ниската рентабилност.

Участниците изведоха нуждата от създаване на платформа за комуникация между заинтересованите страни, чрез която да се предлагат решения за езерото извън срещите на Съвета и която да може да се ползва от гражданите. 

Консултативният съвет е неформална структура, но всички поканени заявиха желанието си да участват в срещите му веднъж годишно, a при необходимост да се свикват и допълнителни. Съставът му е отворен за допълнителни членове, които ще обсъждат и ще дават препоръки за подобряване на условията и увеличаване на ползите от езерото за местното население и за обществеността.

Консултативният съвет се организира от Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) в рамките на проект „Живот за Поморийската лагуна“ (LIFE19 NAT/BG/000804), съфинансиран от програма LIFE на ЕС. Повече за проекта на https://lifeforpomorielagoon.eu/, както и във фейсбук страницата Живот за Поморийската лагуна.
 

Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година