23-годишният Милко Пенев от Бургас – депутатът от ПП, който ще лекува болни стави с помощта на „Америка за България“
Флагман.бг представя Милко Пенев – най-младото попълнение, което Бургас изпрати в 47-ото Народно събрание. Той е само на 23 години, роден и учил в Бургас, в момента учи и работи в столицата, където тази година му предстои да завърши магистратура по Медицина в Медицинския университет. Израснал е в семейството на лекар кардиолог и учителка по английски език в частната английска гимназия в Бургас. Милко Пенев се кандидатира за пръв път на избори. На 14 ноември той е получил 166 лични преференции, с които влиза в Народното събрание.
Въпреки все още крехката си възраст, Пенев твърди, че отива в парламента с ясна цел – реформа в системата на здравеопазването и най-вече създаване на електронен регистър, който ще облекчи пациенти и лекари от тежката бюрокрация.
Преди да се насочи към медицината, Милко Пенев е завършил АЕГ "Гео Милев" в Бургас. Споделя, че след като се дипломира като магистър по „Обща медицина“ в Медицинския университет в София, има намерение да специализира в две специалности, които харесва от медицинска гледна точка – ендокринология и акушер-гинекология. Хубавото е, споделя той, че между двете има сливане и това е „ин-витро“ медицината. 23-годишният Пенев дори е основател и представител на Сдружение на пациентите с бъбречно-каменна болест – организация с нестопанска цел.
Една от най-големите гордости за Пенев е спечелен проект от Фондация „Америка за България“ на стойност 15 000 лв. С него, по думите на народния представител, се цели синтетично да се създадат мениски – малки парченца в ставите, които да могат да се присаждат на пациенти, имащи нужда от смяна на става. „Сегашната процедура е да се изреже костта и да се присадят метални импланти, които буквално се вкарват в костта на хората. Това е доста груб метод за решение на проблема, но засега няма по-добро. Целта е точно такава – да намерим по-добър метод и имаме екип от хора и експерти, които ни помагат, а от Фондация „Америка за България“ ни подкрепиха“, казва Пенев и добавя, че проектите отнемат години и затова все още от неговия няма краен резултат, но се работи. По план били предвидени 4 години само за тестване и изследвания. Вървим в положителна посока, споделя Пенев.
Искаме да правим колена – най-просто казано – с естествен материал, добавя младият и предприемчив бъдещ лекар.
На въпроса каква, според него, е най-необходимата реформа в здравеопазването, Пенев отговаря като истински политик.
„Няма да е една, проблемите няма да се решат с магическа пръчка. Най-важното в момента е да се извърши дигитализацията на здравеопазването, за да се разкрият всички пробойни. Нямаме единна здравна система и това не само позволява злоупотреби от една страна, но и затруднява самите лекари в администрацията на пациенти. Една такава система ще даде достъп до цялата здравна информация в България и така ще можем да разкрием какви са точно проблемите и да започнем да ги решаваме поетапно“, казва Милко Пенев.
Има ли „Продължаваме промяната“ капацитет да изработи и въведе такава система, тъй като за електронно управление се говори от близо две десетилетия, но досега няма особен резултат от това говорене, питаме го ние.
Имаме капацитета и готовността да го направим, отговаря лаконично младият и нахъсан депутат.
А бил ли е доброволец, сблъсквал ли се е с пандемията очи в очи?
„През март отидох във ВМА, която тогава беше единствената болница с COVID. Тогава имаше страшно голям наплив от студенти и имаше хора от пети и шести курс. Намекнаха ми, че съм твърде млад и докато ме обучат, само ще им преча. По време на пандемията после доброволствах в АГ отделението на „Св. София“ в столицата“, споделя депутатът.
Какво е мнението на Милко Пенев за въведените мерки и в частност за зелените сертификати?
„Мерките са въведени от сегашното правителство. Ние нито сме съставили правителство, нито мисля, че е редно аз еднолично да коментирам темата. Относно зеления сертификат, в случай, че остане, най-адекватното е да се признаят и антителата, които вече бяха признати, но и да се следва системата, предложена от нас – първо да се издава за 90 дни, а впоследствие – ако титърът е достатъчно висок, да се издава за още 6 месеца“, смята народният представител.
А по каква линия е попаднал в „Продължаваме промяната“, питаме ние.
„От ABLE – бях на един курс по предприемачество през 2018 г. и от там се запознах с много готини хора, които имаха доста по-голям опит от мен. Били сме с тях по различни социални събирания, учил съм се от тях. От там разбрах за „Продължаваме промяната“ и съответно пуснах кандидатурата си, бях интервюиран, одобрен и избран“, споделя Пенев.
Кои са другите по тази линия в „Продължаваме промяната“, добавяме в този ред на мисли.
„Имам груба идея и нито знам кой от кой град е влязъл. От нашата листа познавам Габриела Славова от там и мисля, че е само тя. От така наречените „харвардци“ са още Димитър Ташев и Филип Шавов“, казва Милко Пенев.
В края на разговора си с нас младият депутат, който твърди, че влиза в Народното събрание с ясна цел, споделя, че му е станало тъжно преди няколко години на местните избори, когато имал приятели, които отказали да гласуват и дори се гордеели с това.
„Младите хора не са активни в политиката. И ако успея аз едно нещо да направя еднолично, то ще е да опитам да накарам повече млади да участват активно. В България има около 300 хил. човека на възраст между 20 и 24 г. и много малък процент от тях реално гласуват и се ангажират със социални теми и защитават нещата, в които вярват“, споделя Милко Пенев.
Вече ви представихме двама от колегите на Милко Пенев:
Пътят на Димитър Ташев – от 7 молитвени закуски в САЩ през листата на СЕК до 47-ото НС
Защо харвардейците повикаха професора от Ротердам Христо Симеонов, роден и работещ в Бургас
Ако те одобрят, те назначат в определена болница, работиш, взимаш изпити и нака 4г, докато придобиеш специалност и чак тогава вече си лекар-специалист. Ако депутатчето е завършил на 18г, плюс 6г общо следване,сега трябва да е 24г. При тия разнородни работи които го вълнуват кока ще сснава лекар специалист не е ясно. Явно ще се пръкне още едно недоносче като колегата му Кацаров. Е такива са младите хора-цял жшвот ни риба ни рак, ту едно ,ту друго и накрая едно ГОЛЯМО НИЩО! Жална майка България
Подкрепям тази любов . :)
Как на 23 години завършва вече, че и работи ?
Phd e докторска степен (преди кандидат на науките). Придобива се след защитен докторат.