Делото „Алепу“ - гордост за бургаската прокуратура
Какво ще се случи с „подпорния хотел“ на Алепу след решението на Върховния административен съд (ВАС), обявено вчера? Ще бъде ли разрушен? Ще остане така, както е? Или ще продължи да се строи?
ВАС окончателно отмени разрешението за строеж на курортния комплекс като незаконосъобразно. Това обаче едва ли ще сложи окончателен край на сагата.
Инвеститорът вече реагира гневно, като обяви, че смята да търси международна помощ и дори заплаши с екокатастрофа, ако премахне строежа.
Това, което вчера стана ясно, е, че ВАС е потвърдил решението на бургаския Административен съд. Според него разрешението на Община Созопол за укрепване на свлачището е законно. Отменя се обаче второто разрешение, свързано със същия имот - за строежа на „подпорния хотел“.
Тук трябва да се припомни, че инициативата казусът да отиде в съда е на Окръжна прокуратура-Бургас. От държавното обвинение смятат, че този случай може да е крайъгълен камък в борбата с незаконното строителство по Черноморието.
„Считаме, че това е значим успех за прокуратурата в защита на обществения интерес“, коментира пред „Флагман“ окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев. Той подчертава, че държавното обвинение е положило много сериозни усилия по казуса „Алепу“.
„Делото е изцяло инициатива по протест на Окръжна прокуратура-Бургас“, обясни пред „Флагман“ и Андрей Червеняков – ръководител на административния отдел в Окръжната прокуратура и част от екипа прокурори по делото „Алепу“.
„Ние предварително сме направили проверка, събрали сме достатъчно данни и доказателства и сме го внесли в съда. Административният съд като първа инстанция възприе нашите доводи и прогласи решението за строеж за нищожно. Върховният съд потвърждава решението на Административен съд-Бургас и доразвива доводите, които изначално ние бяхме посочили в протеста“, коментира прокурор Червеняков.
„Съществен довод, който ние развихме в протеста като правна проблематика и който е относим както за бъдещата дейност на архитектите, така и за тази, която се извършва досега, е, че за един имот няма правна възможност да се издаде едно строително разрешение, което после да се надгради или измени с друго такова“, добавя той.
Припомняме, че двете разрешения за строеж са издадени по време на предишното ръководство на община Созопол – през 2018 г.
Едното е от 26 февруари 2018 г. и е само за укрепване на свлачището. На 10 септември 2018 г. обаче е издадено второ, което касае вече освен въпросното укрепване, но и стpoитeлcтвoтo нa ĸypoртен комплекс. Първото разрешение обаче не е отменено от Общината, което се оказва ключово в процеса.
Върховният съд потвърждава тезата на прокуратурата, че няма процесуална и правна възможност главният архитект да изменя по този начин първото разрешение за строеж.
Какво обаче следва да се случи след решението на ВАС?
„След това решение, което е окончателно, контролните органи трябва да констатират, че строежът е незаконосъобразен, защото административното дело касае индивидуален административен акт, т.е. строителното разрешение. След като той е прогласен за нищожен, не съществува в правния мир и не поражда правни последици“, смята прокурор Андрей Червеняков.
Според него оттук насетне следва да се задвижи процедурата по Закона за устройство на територията за премахване на постройката. Това трябва да стане със заповед на контролния орган. Кой е той - зависи от категорията на строежа, която трябва да се установи, обяснява прокурорът.
Вариантите в случая били два – отговорен е или кметът на Община Созопол, или директорът на държавния строителен контрол.
„Като премахването на строежа се възлага на този, който го е извършил, за негова сметка. Ако той не го стори, го извършва контролният орган, като го прави за сметка на възложителя. Т.е. при всички положения тук имаме ясен извършител на строителната дейност, така че тази финансова проблематика ще бъде насочена изцяло към него“, казва прокурор Червеняков.
„Контролните органи трябва въз основа на решението на съда да констатират незаконосъобразност на строежа и да пристъпят към процедура по събарянето му“, потвърждава и ръководителят на Окръжната прокуратура Георги Чинев.
Любопитен момент е, че в съдебния процес от едната страна е била прокуратурата, а от другата са били дружествата „ГБС строй“ и „Алепу Вилидж“, както и Община Созопол.
В трудна ситуация е настоящият кмет на общината Тихомир Янакиев, който наследява проблема и е принуден да защитава спорния строеж.
В интервю преди около месец и половина той обяснява, че поне от 50 години се знае, че районът на Алепу е свлачищен.
„Никой обаче не коментира факта, че събарянето на тази бетонна постройка ще доведе до истинска, а не до предполагаема екологична катастрофа. Кой ще поеме разходите по събаряне, кой след това ще укрепва свлачището, което безспорно ще се активира“, пита Тихомир Янакиев, цитиран тогава от „Frognews”.
Според него, почти е сигурно, че събарянето на подпорната стена ще доведе до разрушаване и на пътя.
„Аз не съм готов да поддържам този незавършен обект в частен терен със средствата на общината. Не знам доколко и инвеститорът би поддържал подпорната стена, ако тя остане в този си вид“, казва Янакиев.
Изглежда и не е много ясен виновникът за незаконния строеж. От една страна, общественият гняв е насочен срещу инвеститора. От друга, обаче, правният хаос с двете действащи разрешения за строеж върху един и същ имот е създаден от Община Созопол (няма особено значение, че вината е на предното ръководство на общината).
От прокуратурата обаче са доволни, че случаят може да има системно въздействие.
„Това е емблематичен пример. Може би първият, при който се показва тази решимост не само от наша страна, но и от страна, надявам се, и на държавата, която, ако предприеме бързи мерки, ще премахне строежа и това ще послужи като превенция към всички останали по Черноморието“, заявява прокурор Червеняков.
„Като премахването на строежа се възлага на този, който го е извършил, за негова сметка. Ако той не го стори, го извършва контролният орган, като го прави за сметка на възложителя. Т.е. при всички положения тук имаме ясен извършител на строителната дейност, така че тази финансова проблематика ще бъде насочена изцяло към него“,
Но май трябва да се извърви жцелия тоя път , тия нагли инвеститори да загубят да поемат всички разходи или да фалират като платят и със своето имущество за да бъде това обеца на ухото на всеки тръгнал от едно разрешение за една барака ,а постройл многоетажен хотел.
Къде точно в това Решение на съда прочетохте, че строежа не отговаря на параметрите на застрояване ?
Пет или десет етажа не ги определяме аз или вие а ЗУТ. И съдиите не обелват нито дума за презастрояване извън одобрените планове. Точка !
Порока на строителството според тях е начина на издаване на второто строително разрешение.
А начина се определяот Общината и се проверява от РДНСК.
Къде е вината на инвеститора ?
Иска да строи. Държавата му разрешава. Влага милиони. Вдига се шум. И сега му казват. Чакай малко.
Ами ако е взел заем ? Банката му го е дала срещу стр. разрешение.
Т.е. вече банките не трябва да финансират на зелено, защото стр. разрешение не е стабилен документ.
Решение на ВАС което угажда на масата народ и поражда ред юридически въпросителни !
Ама здраво изгоряхме
Имате ваш, личен имот за който сте взели Разрешение за строеж на външна тоалетна-нужник.
Септември тъща ви дава пари и вече като баровец, искате да получите строително разрешение за вилна сграда в същият парцел, като нужника да стане част от тоалетната на сградата.
Според ВАС това е незаконно !!!
Защото трябва Общината да издаде Заповед за отмяна на предното строително разрешение и едва тогава да получите ново такова.
Да ама нужника ви е приет с Акт за ползване. Тогаз ?
За неразбралите :
нужника= подпорната стена
вилна сграда = апарт хотела
А най-важното е, че инвеститора е направил това, което е поискала от него Общината.
Сега трябва да осъди Община Созопол за обещетение.
"Палачинката" се обърна и тя милата (прокуратурата) започна да демонстрира някаква активност.
Защо твърдя това? Ами, защото милата ни бургаска прокуратура нещо не беше в час, преди да се обърне "палачинката". А къде беше не се знае - в морковите, в Москва, на Марс, на пазар в Одрин... и т.н.?
Бургаската прокуратура ПРОСПА като се правеше на "умряла лисица", или ако ви харесва повече - на ударена зад врата с мокър парцал:
Първо - КРАЖБАТА на демонтирания в Бургас паметник на главатаря на Червената армия, окупирала България през 1944 година – маршал Толбухин, и монтирането му в руската база на р. Камчия.
Второ - НЕЗАКОННОТО разширение на паметника на САМООТРОВИЛИТЕ се с ОТКРАДНАТ метилов алкохол ОКУПАТОРИ-МАРОДЕРИ от Червената армия през 1944 г. в Бургас.
Трето - САБОТИРАНЕТО на законно приетото решение на Община Бургас за премахване на плочата с имената на терористите-шумкари от входа на Механотехникума.
Плочата с имената на терористите-шумкари все пак бе свалена след НАРЕЖДАНЕ от София - след ГОДИНА И ТРИ МЕСЕЦА САБОТАЖ, но и досега се ПРИКРИВАТ овластените саботьори!
Честито дрОгарЕ!
Всеки народ си заслужава и управниците, и прокуратурата и всички останали "екстри"!