Защо харвардейците повикаха иноватора Христо Симеонов, роден и работещ в Бургас
Преподавателят от бургаската Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации Христо Симеонов Симеонов е най-солидното и висококвалифицирано присъствие на харвардското ядро от Бургас в новия парламент на България. Той преподава философия, икономика и гражданско образование втора година в това елитно за града училище, но името му е популярно най-вече сред бивши и настоящи възпитаници на АЕГ „Гео Милев“. Христо Симеонов бе втори в листата на „Продължаваме промяната“ във 2-ри МИР-Бургас и спечели лични 1192 преференции. С това се нареди и на второ място по мажоритарен вот след водача Константин Бачийски, който събра 3454 – резултат, достатъчен да му даде основание да се яви за кмет в следващите местни избори в края на 2023 г.
Вчера Флагман ви представи Димитър Ташев от същия отбор: Пътят на Димитър Ташев – от 7 молитвени закуски в САЩ през листата на СЕК до 47-ото НС
Пред Флагман Христо Симеонов казва, че още по време на самата предизборна кампания е бил наясно в кои постоянни комисии ще бъде член – в комисията по образование и наука; и в комисията по въпросите за децата, младежта и спорта. Разговаряме с него, за да установим защо прегръща идеите на харвардейците, кой му отправя покана да се влее в техните редици, каква е личнатаму и професионална биография.
Роден е на 23 декември 1963 г. в Бургас. Живее в кв. Сарафово, където е построил собствена къща върху наследствен имот от прадядо му Симеон, който идва от Одринска Тракия и е един от създателите на този квартал. Семеен е, има 27-годишен син – архитект.
Христо Симеонов е завършил с отличие Средното специално училище по морски и океански риболов в периода 1978-1983 г., тогава училището все още е военизирано и курсът на обучение е 5 години. Там се научава на дисциплина и издръжливост в трудни условия. Бил е командир на отделение, зам.-командир на взвод и дубльор-старшина на рота.
Една година след завършването плава като моторист първа степен на борда на български риболовен траулер. Пет месеца е на рейд и замразяване на риба край бреговете на Шотландия и Англия. През 1984 г. е приет в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и следва във филосфския факултет. Казва, че това е първата му среща с академичната наука и критичното мислене на част от преподавателите в епохата на комунизма и тоталния контрол върху преподаваните науки. Това става и причина да продължи през 1985 г. обучението си в Московския държавен университет „М.В. Ломоносов“. Вече се усеща вятърът на промяната, перестройката е факт, а университетът формира нов мироглед у младите хора, поглъщащи огромни количества от дисидентската литература. Падат парадигми, променят се ценностните нагласи.
През 1990 г. Христо Симеонов се прибира у нас с магистърска степен по философия и квалификация „Преподавател по социални и политически науки“. Започва да учителства, но едновременно с това, за да прехранва семейството си в най-тежкия период от упадъка на тоталитаризма, работи нощем допълнително.
Към 1999 г. учителската професия у нас вече е станала една от най-неблагодарните, мизерства цялото съсловие. Това го принуждава да търси изход за личностно и професионално развитие в Холандия, с което да осигури и средства за семейството си. Налага се да работи далеч от родината тежък физически труд и едновременно да кандидатства по различни програми на холандското правителство. Успява да получи стипендия за обучение в тримесечен курс по публичен мениджмънт в Института по урбанистика към Ротердамския университет.
„Като стипендиант на Institute for Housing and Urban Development Studies, Erasmus University Rotterdam изнасях презентации за България в Община Ротердам. Предложиха ми да работя за тях в международния им отдел. Но аз трябваше да се прибера в България, тъй като се изискваше да допълня квалификацията си и с висше образование по икономика“, казва Христо Симеонов.
През периода 2002-2004 г. следва магистратура в Икономическия институт на БАН в София и в съвместен проект с Великотърновския университет. Защитава дипломна работа на тема „Опциите – същност и предназначение“, касаеща процесите в световната икономика. Придобива магистърска степен по икономика и финанси.
От 2009 до 2018 г. е зам.-директор по учебната дейност в Английската гимназия в Бургас. Убеден е, че участието му в ръководството на АЕГ „Гео Милев“ го превръща в добър администратор, който може ефективно да се справи с конфликти в училищна среда. Така става популярен и разпознаваем в бургаската училищна общност. През 2010 г. участва в международен проект, по който се запознава с образователната система на Ирландия, посещавайки техни учебни заведения заедно с български колеги и ученици от Бургас.
През 2013 г. асистира в работата на единствения у нас център на Certiport, базиран в АЕГ „Гео Милев“, с който се тестват уменията на офис специалистите за работа с продуктите на Microsoft. През август същата година това го прави и делегат на световната конференция на партньорите на Сертипорт във Вашингтон. Той лети зад океана заедно с българска ученичка, която се включва в световното състезание на Сертипорт.
„Срещите ми със специалисти по педагогика от целия свят бяха много полезни, за да се направи реална оценка къде е България в световната конкуренция като знания и умения, които формираме“, допълва Симеонов. Само година по-късно, през 2014 г., благодарение и на усилията на друг учител по информатика и информационни технологии в АЕГ „Гео Милев“, бургаски ученик става световен шампион в една от дисциплините на Сертипорт.
От 2015 г. основава и става един от ръководителите на клуба по "Дебати и ораторско изкуство" в АЕГ „Гео Милев“. Клубът постига успехи в регионални и национални състезания, има и победител по ораторско изкуство от Световното първенство в САЩ. Впоследствие, на по-късен етап, участниците в клуба стават и републикански шампиони.
В CV-то на Христо Симеонов е записано още, че през 2015 г. е участвал в проектно обучение „Училищно развитие и качествена оценка. Подобренията в началните и средните училища“, което е било проведено в Саутхемптън, Великобритания. Смята, че семинарът е бил много полезен, тъй като се е запознал с детайлите в организаацията на образованието във Великобритания. Като краен продукт Симеонов предава проект-анализ на образователната система в Обединеното кралство през 2015 г.
През 2016 г. участниците от клуб „Дебати и ораторско изкуство“ се представят блестящо на състезание за „Евроскола“. Това им дава правото група от АЕГ да посети Европейския парламент в Страсбург през 2017 г. „Срещите ни с европейските депутати, дискутираните теми, споделените идеи, са нещата, които обогатяват и проворкират за включване в работата по управлението на ЕС“, споделя Симеонов и допълва, че по-късно подобно посещение е имало и на Европарламента в Брюксел.
През 2017 г. Христо Симеонов завършва курс по „Медиация“ и започва да прилага своите познания и умения при решаването на конфликти в училищна среда, което, по думите му, подпомага взаимодействието между учители, родители, ученици и ръководство. Година по-късно поема ръководството на клуб „Посланици на ЕП“ по програма на Информационното бюро на ЕП. За две години, благодарение на активните и интересни дейности на клуба, десет ученици посещават поетапно Европейския парламент в Брюксел, а Христо Симеонов е избран от Комисия на Информационното бюро на ЕП в София да посети ЕП в Брюксел за обучение. Именно този престой в Брюксел поражда интереса му да се кандидатира за член на Европейския парламент в изборите през май 2019 г.
Успява да спечели над 4000 гласа от цялата страна – като независим кандидат. „Разполагах с общо 1000 лв. лични пари, за да проведа тази предизборна кампания. Направих го заради моите ученици, които настояваха да се явя и ме подкрепяха през цялото време. След този политически дебют бях поканен на разговори от много партийни централи в Бургас за предстоящите общински избори, покани ме и кметът Димитър Николов. Аз проучих каква е политическата среда и установих, че Константин Бачийски е направил много като опозиционер в Общинския съвет – сам срещу всички, предложих му сътрудничество.
През октомври 2019 г. се явих като част от листата на ПП СЕК в местния вот“, припомня Симеонов. Тогава той има 279 преференции и не успява да направи разместване на списъка. ПП СЕК влиза в ОбС с четирима съветници.
„Включването ми сега, на тези парламентарни избори, стана благодарение на двама мои близки ученици от АЕГ „Гео Милев“, които са минали курсове на обучение при Кирил Петков и Асен Василев. Тези двама мои бивши ученици са бургазлии и сега са в екипа на ПП в София. Те ми казаха, че ще ме включат в листата, за което е достатъчно да попълня CV в Google Forms“, разкрива Христо Симеонов пред Флагман първопричината за принадлежността си към харвардейците, които с днешна дата вече управляват България. Но това не е единствената покана да се включи в този екип, защото само няколко часа по-късно Константин Бачийски звъни независимо от столичани и го пита: „Христо, искаш ли пак да работим заедно?“. Така Симеонов се озовава втори след водача Константин Бачийски в ПППП, мандатоносител на която е именно родената в Бургас ПП СЕК.
В биографичната справка, с която Христо Симеонов се явява като независим депутат за ЕП през 2019 г., е отразено още, че той е представително лице и координатор на подготвителния център към АЕГ „Гео Милев“ в сътрудничеството с Британски съвет-България, за изпитите за Cambridge и IELTS. Именно този му статут от 2010 г. насам му дава възможност, по негови думи, да се среща с много добри професионалисти в преподаването на английски език, с важни и интересни личности, каквито са посланиците на Великобритания и САЩ у нас.
Ако това училище на 2 години е елитно, какво трябва да кажем за Търговската и ППМГ?!?!?!?
Имам достатъчно приятели набор `62 изкарали казармата там!!!! И бяха новобранци.
Родените 1966 бяха последният военизиран. Може и 1965 да е.
пак ви подхлъзнаха да гласувате за когото трябва.....
Децата на комунистите дойдоха на власт. Факт!
Другия Христо за три месеца в Холандия станал професор, може би е работил с гол гъз на червените витрини в Холандия да го шибат отзад. Балъков е в друг град , измамите в чужбина може да вървят , но тук не
За какво гласувахте за него?
Идвайте при нас, голямата далавера започва!
Оня наивник Бойко договори 32 млрда
ама ние ще си ги разпределим по братски....
На тати Румен 10% ще отпуснем!