Кривата на смъртността при COVID в България започна да спада
За първи ден от началото на август досега смъртността от COVID-19 у нас на седмична база започна да спада. Данните сочат, че в дните от 13 до 15 ноември от 171 средно починали на ден (средно за предходните 7 дни), броят вече е спаднал до около 163. Макар числата да не изглеждат никак добре и в действителност да не са, тъй като страната ни в момента се намира на второ място в света по смъртност, те все пак са обнадеждаващи и следват логиката на заболеваемостта.
От 1 ноември досега графиката на новите случай на седмична база е в сериозен спад, като очакванията са тази тенденция да продължи в същата посока. Смъртността при това заболяване досега винаги е следвала същата линия, но с 14 до 20-дневно закъснение, тъй като това е времето, за което пациентите в тежко състояние за съжаление достигат до фатален край.
Пикът на третата сериозна COVID вълна у нас е бил на 31 октомври, сочат още официалните данни. Как обаче ще се развие епидемията в бъдеще е трудно да се прогнозира и дори и най-отявлените математици у нас, вече доказано, не могат да предвидят какво реално ще се случи. Съдейки обаче по данните, които имаме досега, както и наскоро обявената информация, за това, че COVID вече се е превърнал в сезонно заболяване, можем да направим някои логически изводи, които обаче не задължително ще се окажат верни.
Така например е логично да очакваме заболеваемостта да продължи да спада до края на декември. Пикът на първата сериозна вълна у нас в края на м.г. е бил на 20 ноември, а на настоящата – на 31 октомври или между двата има 20 дни разлика. В този смисъл се очаква най-ниски стойности да се достигнат към края на януари, което обаче да бъде последвано от поредна вълна с пик преди началото на пролетта – между края на февруари и началото на март. Същата логика следват сезонните вирусни респираторни заболявания, които обаче от близо 2 години бяха изместени на заден план от продължаващата пандемия.
Настоящата вълна, чиито пик вече отмина, достигна до „рекордни“ стойности, от една страна продиктувани от многократно по-големия брой направени тестове, но от друга и от самите характеристики на т.нар. „Делта“ вариант, познат още като „индийския“, заради произхода му. В сравнени с предходните две вълни, тази, в която се намираме в момента, е с около 30% по-висока. От началото й до момента – 108 дни – у нас са починали 8340 човека или средно по 77 на ден.