Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Испания е постигнала стаден имунитет, какво направи по-добре от другите?

Ключови думи: испания, имунитет, тайна

ВИспания почти няма антиваксъри, а доверието в медицината е по традиция високо. Затова сега страната очевидно вече е постигнала стаден имунитет срещу коронавируса. Какво направи Испания по-добре от другите държави?

Испания започна да ваксинира населението си на 27 декември миналата година. Три седмици преди това правителството в Мадрид представи своята стратегия за имунизационната кампания. И там решиха с предимство да ваксинират рисковите групи - възрастните хора, работещите в старческите домове и в интензивните отделения. След това идваше редът на съответната възрастова група, а през лятото ваксинирането вече беше достъпно за всички, пише Дойче веле.

"Златен медал"

Правителството си беше поставило за цел до края на лятото да бъдат ваксинирани 70 процента от населението на страната - макар да имаше и непредвидени обстоятелства като например проблеми с доставката на ваксини и временно спиране на ваксинирането с AstraZeneca заради риска от тромбози. Въпреки това като цяло ваксинационната кампания протече много добре.

През август премиерът Педро Санчес обяви, че Испания е заслужила златния медал за ваксиниране, тъй като процентът на ваксинираните тогава беше най-висок сред петдесетте държави с най-многобройно население в света. Днес делът на ваксинираните в Испания достига цели 90 процента, ако изключим децата до 12-годишна възраст. Гладко и без никакви излишни дебати протича и поставянето на бустерните дози ваксина.

На какво се дължи испанският успех

В Испания няма почти никакъв скептицизъм относно ваксините, нито пък антиваксърска общност. На една от малкото демонстрации във връзка с ваксинациите се събраха едва около 250 човека. Хората възприемат ваксинирането като достижение, особено след горчивия им опит с детския паралич през 1960-те години, победен именно с помощта на имунизации. След диктатурата на Франко обществената здравна система на страната беше модернизирана, с което испанците продължават да се гордеят и до днес, макар напоследък тя да пострада от икономиите покрай последната еврокриза.

В Испания на ваксините винаги се е гледало като на решителното оръжие срещу Ковид-пандемията. А и след претоварването на интензивните отделения по време на първата вълна, високата смъртност и продължителния пълен локдаун хората жадуваха да получат такова силно оръжие срещу коронавируса.

Стриктна организация

Към това трябва да добавим и много добрата организация на имунизационната кампания. Часовете за ваксиниране бяха раздавани централно - никой не трябваше да се грижи сам за това. Потвържденията се получаваха по телефона и чрез есемес. Експертите бяха единодушни, че това е отлична стратегия.

Когато през лятото отпадна нуждата от часове за ваксиниране, много млади хора веднага отидоха да се ваксинират. И за това си има логично обяснение: много по-близкият контакт в семейството, както и фактът, че младите хора в Испания често остават по-дълго да живеят заедно с родителите си. Именно осъзнаването на тази тяхна отговорност към родителите им е накарало много от по-младите да се ваксинират възможно най-бързо, твърдят социолозите.

Стадният имунитет е вече факт?

Само 6 процента от испанците отказват да си поставят ваксина, като е ясно, че сред тях има и хора, които по медицински причини не могат да бъдат ваксинирани. Затова и в момента почти вече не се поставя първа доза от ваксините срещу Ковид-19. Наскоро в специализираното списание "The Lancet" излезе публикация, в която експерти изразяват предположението, че Испания вероятно вече е постигнала стаден имунитет, който сега трябва да бъде затвърден с бустерно ваксиниране.

Лакмусът за това ще бъде предстоящата зима, когато животът и на испанците обикновено се пренася в закрити помещения. А особено показателни ще бъдат дните след продължителните празници от Бъдни вечер до Богоявление, когато по традиция се събира цялото семейство.

10
Коментара по темата
10.
Абориген Балкански
14.11.2021 11:22:07
Както винаги Швеция е страната в която правилните решения се взимат в интерес на обществот, а не на определени кръгове от фирми, явно Испания мина през ада и това доведе до правилнато решение от страна на кралството/ тема са размисъл за управлението при конституционните монархии на държавите/
9.
Ггг
14.11.2021 10:31:02
"... Изразяват предположение.." не е същото като е постигнат. Те и другите държави с висок процент ваксинирани отвориха и после пак затвориха.
8.
до 5
14.11.2021 10:03:35
Интересно... Нямам никакви лични впечатления от испанците, но не мислех, че са толкова глупави. Като цяло, имах по-добро мнение за южно- и източноевропейските народи в това отношение. Освен това, Италия, Гърция и Испания би трябвало да имат пресни спомени от фашизма, но изглежда няколко десетилетия благоденствие бързо ги изтри...
7.
Овчар
14.11.2021 01:43:16
Ние като не сме стадо как да имаме стаден имунитет???
6.
плоскоземец
13.11.2021 23:21:03
90% набучени, стаден имунитет, ама щели да се бустват. Демек умиране има, ама отърване от иглата няма.
5.
xaxaxa
13.11.2021 22:36:27
Испанците са една от най-глупавите нации! Тотална цензура и пропаганда относно ваксините съчетана с малоумието на нацията и резултата е налице. Ще се боцкат през 6 месеца. Само в Испания съм виждал в 6:30 сутринта сам човек в парка и с маска! Също и на плажа, по бански, но с маски. Пълни олигофрени са тези, въобще не ги давайте за пример.
4.
мислещ
13.11.2021 20:44:55
Ми то там който умря, умря, останалите са го изкарали...ама нека си се бодат през 6 месеца за по-сигурно !
3.
Тия са тъпаци !
13.11.2021 20:14:28
Ние сме велики !
2.
Пак пропаганда
13.11.2021 19:55:09
Какво била направила Испания? Ами набоде си насилствено населението с някакви експериментални препарати, пък управляващите взеха комисионната. Духът на генерал Франко е жив.
1.
Гошо
13.11.2021 19:31:13
Потвърждавам - тук не съм виждал малоумни антиваксъри. Испанците по традиция са много задружни и състрадателни хора - грижа ги е за другите и си помагат. Освен това първата вълна ни удари много свирепо - не остана човек без починал от Ковид близък. Аз лично загубих приятели.
Когато въведоха мерките в началото никой не мрънкаше и не се бунтуваше. Напротив - когато някакви смотани чужденци се разхождаха без маски се е случвало и да ги бият. Глобите бяха брутално, но много редки и предимно за чужденци.
Резултатите са видими - живеят си в момента живота, нямат ограничения и локдауни. За разлика от България, където умират по 300 човека на ден и явно на никого не му пука. Лош материал...
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила