Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Газът поскъпва с над 3% през декември, поевтинява от януари

Ключови думи: газ, поскъпване, енергия, Булгаргаз

Природният газ през декември да поскъпне с над 3 процента от декември. Това е поискала държавната газова компания „Булгаргаз“ в заявление до Комисията за енергийно и водно регулиране . От газовата компания обаче прогнозират спад на цената на синьото гориво под сегашните нива от януари 2022 г. „Булгаргаз“ поиска цената на газа за следващия месец да е 96,14 лв./мВтч без данъци, акцизи и такси за достъп и пренос по газовата мрежа.

Ноемврийската цена на синьото гориво е 93,19 лв./мВтч. Тя е по-ниска с малко над 1 процент спрямо тази през октомври. Намалението на цената на природния газ стана възможно заради недоставени договорени количества от "Газпром експорт" за предходни периоди, които през ноември се осигуряват на действали тогава по-ниски цени.

Каква ще е точната цена на синьото гориво през декември обаче, ще зависи и от котировките на европейските газови пазари, където се очаква да се постигне спад, след като преди дни "Газпром" обяви, че започва да запълва пет европейски подземни газохранилища. Коригираното заявление на „Булгаргаз“ до КЕВР според стойностите към края на ноември ще бъде подадено на 1 декември.

Прогнозата на „Булгаргаз“ за цената през януари 2022 г. е за 93,13 лв./мВтч Това на практика означава падане на цената на синьото гориво малко под ноемврийското ниво. Дали обаче това ще се случи, ще зависи от цените на европейските газови пазари през декември. От "Булгаргаз" са изчислили, че очакваната цена за януари е 47.62 евро/мВтч, пресметната по фиксинга на БНБ.

Тази цена е значително по-ниска от прогнозната за европейските газови пазари за доставки тогава, която е приблизително 72 евро, или 140.82 лв/мВтч. Както „Монитор“ писа, 80% от българските компании са притеснени от цените на енергията и суровините през следващата година показва европейско икономическо проучванe.

Допитването е осъществено от организацията на Европейските търговски палати през септември и обхваща 770 български и 52 000 европейски фирми. Сред основните проблеми за фирмите у нас след началото на COVID кризата са цените на електроенергията и суровините, както и липсата на квалифицирана работна ръка и високите разходи за труд.

Според председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов в някои сектори има увеличение в пъти на цените на суровините.

1
Коментара по темата
1.
XX
13.11.2021 00:06:31
Путин предава руския народ, помагайки на враговете му и трябва да бъде свален и съден!
  Добави Коментар
ГДБОП разби склад за наркотици Има най-малко четирима задържани Взривява "Ергенът"? Мартин може да направи невероятен тест на жените във формата 
Яйцата поскъпнаха рекордно в... САЩ Неприятна новина за Гришо Напусна мач след 0:6
Мъск отново заплашва с масови уволнения федерални служители Причината е категоричният отказ на някои да напишат кратко писмо за това какво са свършили като работа в последния месец Над 50 жертви на неизвестна скоротечна болест в Северозападно Конго Първите случаи са установени, след като три деца изяли прилеп
В Румъния внесоха вот на недоверие срещу правителството на Марчел Чолаку Трите партии, инициирали процеса, нямат мнозинство Тази красавица му стопи заплатата Вместо да готви у дома, красавицата предпочита лукса и разкоша на скъпи ресторанти, като любимата им дестинация за подобни удоволствия е Солун
Как се справя синът на Радев в УНСС Отличник е Тайван задържа китайски кораб, екипажът е арестуван При управлението на Тръмп островната страна става все по-смела в действията си спрямо съседа им, който от десетилетия я счита за неразделна част от своята територия
Община Бургас поиска от държавата терен, за да изгради буферен паркинг в промишлена зона „Север“ Промишлената зона е изключително развита, там има много складове и бази на фирми и предприятия, но липсват обособени зони за престой на тежкотоварните автомобили До 90 км/ч е скоростта на движение по моста на пътя Царево - Ахтопол Наводненията от септември 2023 г. компрометираха старото съоръжение и бе изградено ново