Откритието на ИТН Живко Канев отмъкна сложния Карнобат и от БСП, и от ГЕРБ, ще успее ли отново?
Общинският координатор на „Има такъв народ“ в Карнобат Живко Канев е едно от откритията сред новите лица в политиката. За краткото време, откакто е начело на организацията, той постигна впечатляващ резултат. Живко Канев сътвори сензацията във Втори МИР-Бургас, след като на последните парламентарни избори изведе ИТН на първо място в традиционно червената община. В Карнобат дори и ГЕРБ в най-силните си години трудно успяваше да спечели. Общината, която е считана за крепост на БСП, на 11 юли бе завладяна от Слави Трифонов. Инфарктно чрез резултата от последните секции ИТН проби там, a разликата с БСП бе 40 гласа. На този вот със сигурност в Карнобат отново ще има интрига.
В момента Живко Канев е отворил приемна за жителите на общината, които всеки ден могат да се срещнат с него, да чуят предложенията на ИТН за региона, както и да споделят с него проблемите си.
Живко Канев е на 44 години, той е израснал в Карнобат в семейството на кмет и счетоводителка. След това е избрал там да създаде и своето семейство. Канев е категоричен, че в бъдеще ще има какво да се случва в неговия красив роден край и ще положи усилия за това.
Младият политик работи в голяма българска компания за търговия с пропан-бутан и изграждане, управление и поддръжка на бензиностанции и газстанции. Започнал е от най-ниското ниво на професионално развитие и в продължение на 23 години е натрупал опит като регионален мениджър на фирмени обекти и търговски посредник продажби на едро на пропан-бутан.
Висшето си образование завършва в УНСС в специалност „Икономика на индустрията“, притежава и магистратура по Банков мениджмънт от БСУ. Женен, с две деца.
Споделя, че се е присъединил към ИТН заради идеята за нещо различно от българската политическа действителност от началото на демокрацията.
На прага на третите избори за него само в рамките на 6 месеца репортер на Флагман.бг го пита – ще има ли сили ИТН отново да победи опонентите си и да докаже своята мощ в Карнобат, както и какви са неговите цели в полза на местните жители, ако бъде избран за народен представител.
- Г-н Канев, какво предвижда ИТН в програмата си за развитието на земеделието – основен поминък на община Карнобат?
- Проблемите в този сектор не са от вчера. Заради начина на прилагане на Общата селскостопанска политика производителите ориентираха своето производство спрямо получаваните субсидии, а не спрямо икономическата полза от пазара. Досегашният модел на подпомагане остави уязвими сектори като производство на зеленчуци, пчеларство и животновъдство.
Необходимо е приемане на закон за комасацията на земеделските земи, поради разпокъсаността й вследствие на неправилното провеждане на поземлените реформи.
Нерегламентираното третиране на земеделски култури и високата смъртност в пчеларския сектор също е сериозен проблем .
Нужна е и промяна в модела на финансиране на ветеринарните услуги и увеличаване на правомощията и отговорностите на ветеринарните лекари.
- Карнобат е град с ниска безработица, но какви според Вас са правилните мерки, за да се върнат младите хора в града?
- Безработицата в нашата община е с нисък ръст, но огромната „ножица“ в заплащането на един и същ специалист от малкия град спрямо такъв в голям град принуждава младите хора да напускат родното си място. Тревожна е тенденцията и в обезлюдяването на селата в нашата община. Повишаването на заплащането, създаването на центрове за социална комуникация сред младите хора, повече възможности за спортни и културни развлечения, би допринесло за намаляване на миграцията към големите градове.
При множеството проведени диалози с наши съграждани, синтезирахме някои наболели проблеми, свързани с нашата община, сред които най-наболяла е темата за изграждане на околовръстен път за тежкотоварни автомобили.
- Каква е формулата на успеха в два поредни избора ИТН да бие и БСП, и ГЕРБ в Карнобат?
- Без никакъв политически опит в „партийното строителство“, заедно с областния координатор Тодор Иванов, Тома Николов и група образовани млади съграждани направихме така, че Карнобат да има водеща роля за случилата се промяна в нашата държава. Нали държавата - това сме ние, всеки останал да живее, учи и работи в нея. А държавността е усещането за смисъл от това да живеем на едно място като общност от хора.
Как станахме номер едно в община Карнобат – явно съгражданите ни видяха алтернатива и надежда в нашия политически проект. Това, че зад него стоят на местно и национално ниво, млади хора, с чисто и неопетнено минало, неучаствали във властта, със съответната експертност и компетенция по отделни отрасли, с ясна стратегия, методология на работа и цели, обвързани с времеви периоди. Това се е понравило на голяма маса от хора, включително и на жителите на града ни. Отчитаме и като много положителен начинът на провеждане на изминалите две предизборни кампании.
Със сигурност доста нетрадиционни, съпоставени с тези на нашите политически противници. Заложихме на пряка връзка и спонтанни диалози с всеки поинтересувал се от това кои сме ние и какво искаме да променим във всяка една сфера, с разясняване на разработените от нашите експерти програми, а не с голи обещания, празни приказки, както и обратна връзка след приключване на изборите.
В града се откри приемна, която е отворена за всеки жител на общината, желаещ да се запознае с гостуващите експерти и секторните политики на партията. Заложихме също и на разяснителна кампания на местно и национално ниво, относно "притеснителното" машинно гласуване. Предложихме на съгражданите си „изборен симулатор“, с който да се уверят, че няма нищо страшно, относно предубежденията, свързани с машинното гласуване, които някои политически сили се опитваха да насадят у хората. В директен контакт карнобатлии имаха възможност да разговарят с водача на листата на ИТН за 2 МИР – Ивайло Вълчев, както и с водещите експерти на партията – Ива Митева, Димитър Гърдев, Ивайло Кожухаров, Златомира Карагеоргиева-Мострова, д-р Николай Драгнев, Георги Султанов и Християна Тодорова.
Хората, които стоят зад ИТН в града, не се различават от хората в структурите в цялата страна. Обединява ни идеята за по-добър живот, за по-добро здравеопазване за родителите ни, за по-добро образование за децата ни, за по-достойни старини на бабите и дядовците ни, за завръщането на множеството приятели и роднини, които се принудиха да напуснат родината ни. Това са част от общите ни цели. Изборът ни е да останем тук и да се борим, а не да чакаме някой да ни оправи. Сами да подредим къщичката си.
- Какви са личните Ви цели като народен избраник и трябва ли според Вас да се работи за по-сериозна децентрализация, за да са по-автономни общините?
- Плахите стъпки, които се правят през последните години по процеса на децентрализация на общините, допринасят за тяхното забавено развитие и застаряване. Порочното разделение на общините от предходните години спрямо партийната обвързаност на местната власт създава неравнопоставеност във финансирането от централната власт.
Основните мотиви в полза на децентрализацията са:
- по-бързо разрешаване на проблемите там, където те реално възникват;
- познаване на средата и конкретните нужди и потребности на местната общност;
- значително оптимизиране на разходите и сроковете за изпълнение.
Всичко това обаче задължително следва да се случи след актуализиране информацията, свързана с населението – Национална база данни „Население“ въз основа на действителното състояние.
За да подкрепите Живко Канев, гласувайте с преференция 6 в листата на "Има такъв народ" под номер 24.