Кои са четирите стила на привързаност и какво означават те за вашата връзка
Вероятно сте запознати с езиците на любовта, както и със зодиакалните знаци. Но един вид личностно/социално поведение, което може би не познавате, са стиловете на привързаност. Докато езиците на любовта и зодиакалните знаци могат да изглеждат като пълна измама за някои, то терапията, базирана на привързаността, е популярна форма на психологическо консултиране, резултат от десетилетия на изучаване и изследвания.
Всеки един човек има стил на привързаност и вие също имате такъв, откакто сте били съвсем малко дете. Привързаността е връзката, която сте изградили с вашия основен полагащ грижи (родител при повечето хора) през първите 18 месеца от живота си, повлияна от начина, по който те отговарят на вашите нужди. Вашият стил на привързаност има тенденция да остане същият и в зряла възраст, проявявайки се като социално поведение за справяне и оказвайки влияние върху това как се отнасяте към другите. Независимо дали става дума за приятел или романтичен партньор, привързаността се активира във връзка с друг човек.
Така че отделете секунда, за да анализирате поведението си във взаимоотношенията и да видите дали забелязвате някакви повтарящи се модели. Винаги се чувствате ревниви? Борите се с емоционалната интимност? Вярвате, че обичате половинката си повече, отколкото те обичат вас? Тези модели може да показват несигурен стил на привързаност.
По-нататък Паула Сакс – лицензиран независим клиничен социален работник, специалист по привързаността и писател, разглежда основите на стиловете на привързаност и как те поставят началото на романтичните отношения в зряла възраст. Имайте предвид, че всеки от стиловете има различни характеристики и може да не отговаряте непременно на точен профил. За това е самоанализът!
Трябва да знаете и че има много индивидуални вариации – точно както не всички Риби мечтаят и плачат постоянно и не всички Овни са импулсивни и агресивни. Ако искате задълбочен анализ и съвет за това как привързаността влияе на връзката ви, винаги е най-добре да го обсъдите с лицензиран професионалист.
Ето кои са четирите стила на привързаност:
Сигурен
Според Сакс около две трети от населението имат сигурен тип привързаност. Като деца тези хора са задоволили нуждите си, когато става дума за търсене на утеха, успокоение и подкрепа от техния полагащ грижи възрастен. Тъй като физическите и емоционалните нужди на детето са били задоволени, те са израснали, за да станат сигурни в своята привързаност.
Връзката между двама човека със сигурна привързаност е честна и емоционално близка. „Партньорите са доволни поотделно“, обяснява Сакс. „Те могат да говорят един с друг за това, което искат. Те ценят връзката. Когато се жертват, те го правят за отбора. Те действат за добрите отношения, а не за личните си нужди.“
Тревожен/загрижен
Възрастните с тревожен стил на привързаност са били и тревожни бебета. „Това е бебето, което не напуска майката, което непрекъснато се вкопчва и плаче“, казва Сакс, отбелязвайки, че тревожната/загрижена привързаност се създава от пренебрежение. Това не означава, че детето има лоши родители – това, което възрастните разбират като любящо и грижовно отношение просто може да се възприеме по различен начин от децата.
„Този тип е хиперактивирал копнежа им, проявявайки саможертвено поведение и вярването, че другият човек във връзката е по-важен от него“, казва Сакс. Те имат трудности с границите и се борят със самотата. Тревожните/загрижени типове имат високи нива на безпокойство, че партньорът им не е загрижен за тях и се страхуват да не бъдат предаден. Те са толкова отчаяни за връзка, че в крайна сметка я разрушават.
Пренебрежителен/избягващ
„Избягващото бебе се превръща в пренебрежителен възрастен, защото от много рано има нужда, която не е задоволена. Те спират да се нуждаят.“ Както Сакс описва, тези възрастни се превръщат в „острови“. Те се отличават в училище и в живота, но не е задължително да изпитват радост от това. Те изглеждат успешни на хартия, но се чувстват емоционално празни, защото са израснали с деактивиран копнеж.
В отношенията те са сдържани и се борят с това да бъдат зависими от друг човек. Избягването на емоционална близост е обичайна за тях и те вероятно имат проблеми да се обвържат с някого, защото са толкова добри в самоуспокояването. По-лесно е да си дистанциран, отколкото да се сближиш с някого и да бъдеш изоставен.
Дезорганизиран/изплашен
Има четвърти стил на привързаност, при който както тревожното, така и пренебрежителното поведение се проявяват у някои хора и те постоянно са във вътрешна война за това кой да активират, докато са във връзка. Това е резултат от факта, че човекът, който основно е полагал грижи за тях, е източник както на желание, така и на страх.
Сакс разказва, че този тип хора изпитват сложни чувства като „Мразя те!“ и „Не ме оставяй!“ поради проблеми с емоционалната регулация. Тя отбелязва, че този стил на привързаност е най-добре да се остави на професионалистите, но ако искате да научите повече, тя препоръчва да прочетете книгата „Емоционални вампири“ от д-р Ал Берщайн.
Добави Коментар