Социолог: Страхът от COVID-19 изкривява резултата от изборите
Хората ги е страх да излизат навън и ако продължим с истерията COVID-19, по-малко хора ще гласуват, а това ще изкриви резултатите от изборите, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия социологът Андрей Райчев.
„Как ще ги изкриви никой не може да каже. По-скоро това ще е в полза на партиите на статуквото, защото имат по-твърди ядра, а другите тепърва се сформират“, добави той.
„Вече има ваксина. Единственото лечение срещу страха е тя. Ваксинираният се чувства по-свободен“, коментира Райчев.
Според него, трябва да се прекратят дискусиите на тема ваксина. По време на война не се разрешава да се казва колко слаба държава сме, обясни той.
„Факт е, че хората, които са се ваксинирали, са прекарали по-леко болестта. Не сме обаче фашисти. България е свободна страна и насила не трябва никой да се ваксинира“, подчерта социологът.
„Толкова ги панираха хората с тези трупове, че се изплашиха и от ваксините. Трябва да гледаме показатели, които не подлежат на фалшификация. Броят на умрелите в света не може да се фалшифицира. Никъде той не е кой знае колко висок. Ако расте, по време на пандемията, има нещо страшно. Е не расте“, добави той.
„Колкото са умрели през миналата, толкова и през тази, както и през 2019-та. Не може да става и дума за бедствие от огромен характер. Хората на моята възраст трябва да се пазят, но истината е, че не са толкова застрашени, колкото се страхуват“, заяви Райчев.
„В Китай не те питат дали искаш да се ваксинираш, ваксинират те. Европа много китайски неща въведе. Важен е обаче въпроса кое е по-важно – свободата или живота. Тъй като сме европейци, не може да има задължително ваксиниране“, добави той.
Политологът Стойчо Стойчев пък каза, че, ако фрапиращите кадри от Италия в началото на пандемията бяха скрити, хората също са щели да критикуват и това.
„Тук се прояви нашата несъстоятелност по отношение на членството ни в ЕС. Вместо да се интегрираме, ние се прилепихме към него. Като общество очакваме да получим високи стандарти на живот, без да даваме нищо в замяна – като поведение, като организация на ежедневните ни дейности. Разликата между нас и Западна Европа е ясна”, добави той.
Добави Коментар