Шинка Манова застреляна заради контрабанда през Бургас
Шест години след показното убийство на третия по ранг в агенция „Митници” – шефката на дирекция „Последващ контрол” Шинка Манова – основната версия за покушението е свързана с Бургас и минаващата оттук по това време контрабанда на месо за милиони евро, пише днес в. „24 часа”. На 10 октомври 2005 година, около 9 часа, малко след като тръгва на работа със скъпия си джип „Тойота Ландкруйзър”, каран от частния й персонален шофьор, Манова е застреляна с два куршума в главата от наемен убиец.
Разследването на екзекуцията работи по четири версии – първата е свързана с лекарствения бизнес, втората разнищва връзките на убитата с ВИС-2, Димитър Димитров-Маймуняка и Косьо Самоковеца, третата – с лична вендета срещу шофьора й Йордан Герговски, убил в катастрофа двама души година по-рано – през септември 2004-а. Но най-сериозна се оказва четвъртата версия – Манова е застреляна от украинска мафиотска бригада, която по това време вкарва през пристанище Бургас контрабандно месо от Индия, Китай, Украйна и Русия, пише вестникът.
По това време България все още е само асоцииран, а не пълноправен член на Европейския съюз, но вече спазва митническото законодателство, което ни забранява да внасяме меса от външни за съюза държави, а после да ги препродаваме в ЕС. Затова замразените продукти, които влизат с кораби през пристанище Бургас, се препакетирали у нас, слагал им се щемпел „Произведено в България” и оттук те тръгвали към европейските пазари. Цялата схема с нелегалния внос се контролирала от клан на украинската мафия. Печалбите били огромни – милиони евро, тъй като месото се купувало от Индия, Китай, Русия на много ниски цени, а се продавало в ЕС на европейски.
Като шеф на „Последващ контрол” в агенция „Митници” Шинка Манова се натъкнала на контрабандата и решила да поиска „комисионна”. Тя и неин колега, който според в.„24 часа” е агент на контраразузнаването с псевдоним „Анварь”, се срещат с човек на украинците в началото на октомври 2005 година в софийска сладкарница. Двамата обаче не идват, за да съберат информация за българските служби, а за да поискат подкуп от 1 милион евро. Парите са много дори за украинската банда, но накрая се договарят контрабандистите да им плащат парите на вноски – по 25 000 евро. Това обаче е само привидно, защото в Украйна мафиотите набързо изчисляват, че ще им е по-евтино да отстранят Манова, отколкото да й плащат такива големи пари. Освен това, според вестника, кланът редовно се отчитал финансово на колеги на Манова от Бургаската митница. Вярно ли е това и кои хора в Бургас са участвали в схемата едва ли някога ще стане ясно.
След убийството на Манова, колегата й „Январь” излиза почти цяла година в отпуск и се покрива дълбоко, треперейки от страх да не бъде следващата мишена. Украинците пък се изтеглят, защото усещат, че схемата започва да се осветява. В ГДБОП са имали информация за контактите на Манова с украинците, но не са я дали на следователите. Разследването не успява да разбере и как Манова, която официално работила за заплата от 714 лева на месец, можела да си позволи джип за над 100 000 лева, да си купи скъпа вила в тузарския гръцки курорт Аспровалта и да води доста охолен начин на живот, пише вестникът.
Щото българите само си седим и мълчим, но ще стане ефекта на пружината!