Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Навици, намаляващи риска от деменция

Ключови думи: деменция, навици, какво намалява деменцията

Все повече изследвания показват, че начинът ни на живот се отразява на здравето и функцията на мозъка. Всеки от нас има своите добри и лоши навици. Учени смятат, че някои от тях, биха могли да намалят риска от деменция и други нейни форми, като алцхаймер. Ето как може да се погрижите за здравето на мозъка си.

Продължавайте да учите през целия си живот, както и да четете книги. По този начин тренирате мозъка си, за което учените смятат, че намалява риска от деменция, пише az-jenata.bg.

Осигурете си достатъчно часове сън. Според доклад от 2018 г., публикуван в Journal of the American Geriatrics Society, спането около 5 часа на нощ или по-малко, повишава риска от деменция или ранна смърт. Качеството на съня ни също е от значение.

6 противовъзпалителни витамина и откъде да си ги набавите

Поддържайте кръвното си налягане под контрол, тъй като сърдечното здраве е важно за здравето на мозъка. Учени смятат, че високото кръвно налягане увеличава риска от деменция.

Поддържайте здравословно тегло, тъй като според редица западни изследвания, хората с по-голям индекс на телесна маса в средна възраст са по-склонни да развият деменция на по-късен етап от живота си.

Кажете „край“ на тютюнопушенето, рискът от деменция намалява значително.

Опитвайте нови неща всеки ден. Съчетаването на рутини, поемането на нови предизвикателства и излизането извън зоната на комфорт осигуряват стимулация, която може да помогне на мозъка ни да поддържа своята устойчивост.

Избирайте по-ярки храни. Плодовете и зеленчуците дължат своя цвят на пигменти, които са мощни източници на полезни вещества, а тези с по-наситените цветове ни осигуряват богата гама от антиоксиданти. Тук може да прочетете още за полезността на цветните храни.

Лекувайте депресията, тъй като западни проучвания показват, че може да има връзка между броя на епизодите на депресия, от които човек страда, и неговия риск от деменция.

Спортувайте редовно. Спортът поддържа тялото и мозъка в добро здраве, а колкото по-здрави са те, толкова повече се намалява рискът от когнитивни проблеми и деменция, включително болестта на Алцхаймер, смятат учени.

Контролирайте нивата на кръвната си захар. Според Mayo Clinic, диабетът може да увреди кръвоносните съдове, увеличавайки риска от съдова деменция, предизвикана от намален приток на кръв към мозъка.

Хранете се по модела на средиземноморската диета, която включва консумацията на пресни плодове и зеленчуци, риба, морски дарове, зехтин и други полезни храни. Повече за нея може да прочетете тук.

Поглезете се с масаж. Според изследване на University of Miami and Duke University, масажът на тялото спомага за понижаване на нивата на хормона на стреса кортизол, като същевременно повишава синтеза на мозъчните химикали, отговорни за нашето добро настроение.

 

1
Коментара по темата
1.
Светла
02.11.2021 08:49:23
Не на всеки средиземноморската диета се отразява добре. Особено когато ястия , зелените салати или тези с морски дарове са обилно напоени със здравословния зехтин. Да не забравяме фактора- генетична наследственост . Важни са разхдки сред природата , , спортуване според възможностите , общуване с книги и подходящи разумни хора !
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила