Семейства от Бургас мръзнат в небостъргач, синдик се оправда с коронавируса
Десетки семейства от Бургас са принудени да плащат по-скъпия промишлен ток, тъй като фирмата, строила небостъргача в ж.к. „Меден рудник“ е фалирала, а синдикът Владимир Вакрилов разкри интервю за „Здравей, България“ по Нова телевизия, че поне половин година му е нужна, за да събере пари и сградата да има Акт 16.
Вече много години поред една група хора, които са си купили апартаменти в т.нар. недостроен небостъргач, ходят по мъките, уточни водещият Виктор Николаев. „Не могат да влязат в жилищата си, въпреки че ги платиха едно време на „зелено“, уточни той.
„Хората, които са успели да се нанесат в апартаментите си, пък са принудени да плащат скъп ток, защото сградата, която няма акт 16, е извън свободния пазар на електричество. Междувременно небостъргачът има синдик, който няма ангажимент да довършва сградата и да я въвежда в експлоатация, но въпреки това е поел някакви ангажименти към собствениците“, добави колежката му Мира Иванова.
„В недостроения небостъргач има 200 апартамента. Само в 30 от тях живеят хора“, уточни кореспондентът Цеца Алексова. През 2008 г. сградата трябваше да е с Акт 16, припомни тя.
„Проблемът е, че нашият ток се води на името на фирмата, която е фалирала и заради излизането на всички предприятия на свободния пазар, ние не можем да сключим договор с търговец – доставчик на ток и в момента сме на такъв – последна инстанция, като цената на електроенергията варира от 41 до 55 стотинки“, поясни Десислава Фотева, която е собственик на апартамент в небостъргача.
На едно средно тричленно-четиричленно семейство това носи сметка от 350-400 лева за ток, добави тя.
„Говорихме със синдика. Той не може да подпише договор с ЕВН за по-ниска цена, тъй като има стари задължения на фалиралата фирма към дружеството. Опитахме се да прехвърлим партидата на наше име, но и това не може. В една затънтена улица сме. Да не говорим, че трафопостът е направен преди две години. Всяко семейство е платило 3000 лева, за да се включим към битовия ток и не можем да го ползваме“, жалва се Фотева.
„Все се още плащам банков кредит. Живея в апартамента, защото в противен случай трябва да давам пари и за квартира. При този скъп ток все едно живея под наем. Плащам за апартамент, а нямам такъв“, сподели неин съсед.
„През миналата зима плащах по 250-300 лева“, добавя друг собственик на апартамент.
На въпроса дали ще издържат финансово, той отговаря, че няма избор. „Най-скъпият ток плащаме. Дали ще издържим не знам. Какво да правим“, пита мъжът.
„Плащаме и данъци. Според закона, влязъл в сила от 1 януари 2019 г., сграда, която няма акт 16, също се облага с данък. Последният ни разговор със синдикът беше миналия месец. Тогава ни каза, че през февруари сградата ще е с акт 16. Това е поредното обещание", каза друга от потърпевшите.
След като бе попитан какво може да се направи, за да излязат тези хора от омагьосания кръг и за да не им е златен тока, който плащат, синдикът Владимир Вакрилов каза, че процедурата за въвеждането на сградата в експлоатация била на финала.
„Проблемът обаче е в липсата на средства, тъй като остава пускане на трите асансьора, както и довършителни работи – недостатъци по въздохопроводи и за системата по пожароизвестяване. Трябват средства и по проекта за озеленяване“, заяви той в разговор по Вайбър.
„Аз продавам активи на дружеството в същия район, но те вървят много трудно. Това вероятно е свързано и с коронавируса, тъй като огромната част от обектите, които продавам на публични търгове, представляват търговски площи“, добави синдикът.
„Около половин година ми трябва да ги продам, за да може да се съберат нужните средства“, сподели той.
„Няма как да им поема част от сметките, защото всеки лев, който изразходвам, е с разрешение на съда. Абсолютно невъзможно е да ми позволи да изразходвам пари за хора извън фирмата, които имат апартаменти“, уверява Вакрилов.
Половин година трябва на синдика, за да довършат този проклет блок, възкликна водещият Виктор Николаев.
Като сте прости и ограничени ще сърбате са
Второ какво предлагаш на всеки който веднъж е имал фирма и тя е фалирала да му забранят да регистрира друга фирма? В такъв случай хората ще регистрират фирми на подставени лица и пак ще бизнесменстват под формата на уж само управител.
Парите които трябва да съберът собствениците хич не са малко по около 15 000 на апартамент, това са три асансьора, пожаро обурудване на 30 етажа, озеленяване около сградата и други дребни дейности, без които няма да им дадат акт 16.
Но...като вече се е стигнало до там собствениците трябва просто да съберат едни пари които едва ли ще са много като се има предвид броя апартаменти и да си решат въпроса...Ама как да се разберат двама българи...Не е справедливо но е изход...
И повярвай за всеки думата нормално може да означава различни неща, Както обясних по долу за родителите на приятеля ми е нормално в апартамента да имат 14-17 кубика вода, а за баба и дядо е нормално да имат 3 кубика.
Приемам че твоето нормално е на горната граница на изразходването на електричество, но е добре да осъзнаеш, че за други хора, друго е нормално. Има хора които се къпят, като в казарма за 5-6 минути и докато се бръснат водата е спряна, има и такива, които се къпят по един час и отгоре и докато се бръснат топлата вода тече, за всеки от тях тяхното е нормално.
Колкото до подържаната температура с добра изолация на апартамента, който е изцяло с южно изложение, родителите ми не се отопляват. Когато навън зимата е 1 градус у тях е 22 без да включват нищо. Имат инвенторен климатик за охлаждане лятото, но за да не им харчи много ток си сложиха външни щори, които спускат когато не са в дома си през деня и така жилището не се нагрява.
Какво стана с кВтч/kWh?
Възможно е да има 45лв ток за септември!. Колко да работи климатикът през септември?
Колко да похарчат бойлер и пералня за един човек? Ако са от спестяващите или като моите които насроивам с телефона да се включат?
Колко ядене да си сготви и изяде един човек?
Логично е че докато работи на лаптопа телевизора му не е включен.
Но ти кажи за киловатите колко киловатчаса ти е мощността :)
Копирам ти дефинициите за да четеш!!!
"Киловат са точно 1000 вата и е мярка за мощност."
"Киловатчас (кВтч/kWh), от своя страна, е мярка за енергия."
В такъв случай няма как да имаш 2 киловатчаса мощност на бойлера!!!!!
Айде сега си скъсай диплома за многознайко и замълчи!
Ток, вода, парно, горивата, стоки и услуги след нова година още 50% нагоре!
А от майка до майка има огромна разлика! Ние двамата 21-26годишни харчим по 8-9 кубика вода, Родителите на приятеля ми имат по 14-17 кубика вода всеки месец. Моите баба и дядо живеят двамата в апартамент с топлофикация и са ограничили харченето на вода до общо 3 кубика месечно, а редовно се къпят, просто са свикнали да пестят вода, спират си душа докато се сапунисват, наливат си в чаша вода за да си мият зъбите (за да не тече кранчето докато си четкат зъбите) и за тях това е нормално.
Ти ако се къпеш един път в месеца, ние не!
Ти ако си поръчваш храната от сайтове и не готвиш вкъщи, ние нямаме тая възможност.
Ако не знаеш каква е инсталираната мощност на един бойлер, ще ти кажа, щото си мислиш, че варира от марката, но не, малоумникао - 3 kW e! Само материалите са различни и качеството на изработка.
А за климатиците на охлаждане зависи на каква духалка си, но под 0.7kW няма при модерните инвертори.
Тъй, че може да живееш като осмърдян скот, никой няма да ти пречи. Само не разнасяй вонята извън бърлогата, ами си стой в хоумофиса...
Живеем двама на квартира в гарсониера и сме на 21 и 26 години! Така че колкото и да ни сбабичосваш проблема е в теб не в мен.
До 19 Нима твърдиш, че през дадените 10 часа дадения климатик харчи 10 киловата, и ти твърдиш че разбираш!!!!
Или смяташ колко харчат два домашни климатика на отворени прозорци или климатиците ти са развалени!
Бйлера е 2 киловата, дори и да е влкючен постоянно, той се самоизключва, не работи повече от 1-2 часа на ден, колко време една пералня затопля водата и колко пранета със максимално затопляне имате месечно, хайде да не се лъжем. Нима переш всичко на 90 градуса и по 10 перални дневно?
И между другото фурните са 2,5-3 киловата, но не съм чула за семейство което ползва домашната си фурна по 24/7, или говориш за хора които имат сладкарски цех в дома си?
Вие не коментирайте теми, по които хал-хабер понятие си нямате.
А тези от интервюто, когато са купували са се надявали фирмата да завърши изцяло сградата. Те имат освен апартамента и част от земята под блока. Те омат право на индивидуални електромери и водомери.
В моето четиричленно семейство, без да прекаляваме с бойлер на ток, климатици сметката не ни пада лятото под 200 лева.
А впрочем на вилата ми тока е един лев, щото имам само крушка от 9 вата, та ти на баровка ли се правиш с тия 42 лева?
А зимата, когато отопляваме две помещения, по-рядко спалните, плащаме 150 - 160 лв!
400лв били плащали за ток. Дори токът им да е на 55ст на киловат, 400 лева са 727 киловата, кое семейство харчи 730 киловата?
У нас за септември имах под 200 киловата, около 42 лв сметка, кажи го зимата да кача разхода до 320 киловата, те твърдят че харчат по 730 киловата на семейство, как да ги съжалиш?
Цецеее, чакам да ми отговориш, секси! Искаш ли да се... на покрива?