На прага на зимата: Чакаме за климатик като за телевизор по соца
На прага на зимата чакаме за климатик като за телевизор по соца. Проблемът е най-вече в столицата и някой от областните центрове в страната. В големите търговски вериги и специализираните магазини в София се наблюдава сериозен недостиг на отоплителните уреди заради липсата на производство, обясняват служители в тези обекти.
Проверка на „Монитор“ разкри, че в един от най-големите магазини за продажба на техника в страната в сряда разполагаха с едва 40 изложени климатика. Служители пък подчертаха, че складовете им са празни и е възможно съвсем скоро уредът да изчезне и от техните рафтове. Сред предлаганите климатици има такива, произведени в Малайзия, Китай и Полша.
Цените им варират от 750 лева - за мощност 2.6 kW (охлаждане) и 2.8 kW (отопление), до 2700 лева – за уред с 5 kW мощност за охлаждане и 5.8 kW за отопление.
Според персонала в обекта за 20 квадрата стая ще са необходими поне 3 kW мощност. Средният клас климатици се търгуват на цени до 1000 лева, за 200-300 лева отгоре пък можем да открием предложения от по-високия клас. Подобен тип уреди, изложени в голяма верига за бяла и черна техника, са с безплатен монтаж - пускане на 3 метра тръбен път между двете тела.
Доставката отнема 2 дни, а в момента се записват дати за монтаж за ноември. В случай че сме решили да се обърнем към специализирана фирма за монтаж на новозакупено устройство, ще се наложи да броим допълнително между 200 и 300 лева в зависимост от големината на климатика.
В една от най-големите компании в страната предлагат да пуснат до 3 метра тръбен път между двете тела за тази цена, а всеки допълнителен метър също се заплаща. По думите на представител на фирмата монтажът на два климатика би отнел около 4 часа. За посещение в дома или офиса си от техник на компанията обаче ще се наложи да почакаме до 15 декември, когато са първите свободни дати за монтаж. Голям проблем имат хората, решили да се обзаведат с по-особен климатик, като например подов климатик.
В един от магазините за него в столицата се очаква доставка най-рано към средата ноември, а най-ранната дата за монтажа му е за месец по-късно, обясняват новодомци от София.
В Кюстендил хората купуват климатици основно по интернет от онлайн магазините, защото там е по-голям изборът. Причината е липсата на всички разновидности и размери в търговската мрежа в града. Отделно от това спънка за голяма част от тях се оказва липсата на зелен сертификат, което на практика прави невъзможно пазаруване в големите търговски вериги за електроуреди.
„Аз лично имах специални изисквания към климатиците. Закупих си три от един от онлайн магазините, имаше ги в наличност. Иначе цените са според вида и екстрите – има такива от 500 лв., както и други от по 3000 лв.“, коментира кюстендилецът Димитър Росенов, който наскоро оборудвал жилището си с такъв уред за отопление. Сравнително малко са климатиците, които се предлагат в търговската мрежа в Кюстендил, а при желание на клиенти те се поръчват. Чакането е различно - от седмица до 10 дни, обясняват и продавачи.
Няма дефицит на климатици в Бургас. В големите вериги има достатъчно количества от различни модели, специализираните фирми също разполагат с достатъчно наличности на склад. Време отнема единствено монтажът, който се случва два до три дни след заявката. В Стара Загора климатици все още има по магазините, проблемът е, че техниците, които могат да ги монтират, са заети с поръчки и приемат заявки за монтаж края за ноември Климатици и камини има в изобилие в магазините в Добрич.
Можеш да си платиш няколко климатика или камини с пелети без проблем. Проблемът е в монтирането, обясняват управители на магазини. В момента има голям наплив на покупка на климатици и камини с пелети, но фирмите, които разполагат с оторизирани служители да извършват монтажа и издават легитимна гаранция, не достигат. Затова се чака около един месец. Ако човек е сръчен и сам си монтира климатика, не може да ползва гаранция, защото не получава гаранционна карта.
В магазините на най-големите търговски вериги във Велико Търново има доволно много количество климатици, а служителите нямат информация да се е повишило търсенето. Но като цяло в старата столица отоплението с климатици е може би на последно място, след това на газ, дърва, въглища, пелети и на централно парно. В последните двайсетина години климатиците станаха популярни в страната, защото работели на принципа на термопомпата и ефективно оползотворяват електроенергията.
Немалко абонати на топлофикациите у нас се отказаха от услугите на централното парно и си монтираха климатици. Минусът на тези устройства обаче е, че не понасят големи студове и тогава има нужда от допълнителна мощност за отопление на помещенията. Другият недостатък е увеличаването на циркулацията на прах в жилищата и шумът (макар и малък) от агрегатите им.
За 3300 може