Кошмар: Свършва кислородът в болниците
До седмица в болниците ще има дефицит от кислород, предупредиха производители.
“Ако се запази тенденцията за увеличение приема на пациенти, следващата седмица няма да има кислород”, заяви изпълнителният директор на един от най-големите производители на медицински кислород у нас и най-голям доставчик за болниците в страната Марин Димитров, цитиран от вестник "Труд".
Той обясни, че дневно фирмата му произвежда по около 60 тона, които веднага се доставят на лечебните заведения. Димитров каза, че при миналогодишния ноемврийски пик на COVID вълната кислородът пак не е достигал но сме купували по 200-250 т седмично от Румъния, Турция и Унгария. Тези страни сега са забранили износа и няма откъде да купуваме.
Димитров коментира и, че заради поскъпването на тока, цената на медицинския кислород се е увеличила с близо 40%. Той изрази и недоумението си от това, че кислородът не е в списъка на НЗОК за реимбурсация и болниците търсят начин да го плащат.
В “Токуда” дневно били необходими около 10 това, толкова изразходвали и във ВМА и “Пирогов”, в “Св. Анна” били необходими около 4 тона.
В УМБАЛ Бургас обясниха, че кислород има достатъчно, защото си го произвеждат сами от две години насам. Засега проблем с количествата нямат болниците в Благоевград и Шумен.
Лекари коментираха, че около 70% от хоспитализираните са кислородозависими със сатурация 70-80. При спиране на кислорода изходът за повечето от тях би бил загуба на живота.
Няма договор между аптеките и НЗОК, Не могат да изписват лекарства по Здравна каса
Все още не е подписан анекс за удължаване на срока на договора на аптеките с НЗОК, а настоящият договор изтича в неделя.
На вчерашната среща с членове на Надзорния съвет на НЗОК фармацевтите очакваха финализиране на поетите ангажименти в писмен вид. Решението на проблемите обаче, беше отложено, въпреки изтичането на сроковете по подготвянето на бюджета за следващата година.
Без договор с НЗОК аптеките не могат да изписват лекарства по Здравна каса, припомня главният секретар на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Освен това той обясни, че няма контрол за електронните рецепти, предписвани от личните лекари, и ако те бъдат генерирани с грешки, след това НЗОК не ги заплаща и сумата остава за сметка на аптеката.
Пък и министъра ни иска процент кво да прсвим дофтурятъ мой дъ въ ибем ма пък въ цаливами
едно общество, което е обсебено от демографската криза в страната - България е най-бързо намаляващата страна в света и е загубила 10% от населението си през последните 15 години след присъединяването към ЕС. На този етап от пандемията в България са регистрирани 338,83 смъртни случая на 100 000 жители, като зад тях е само Бразилия с 287,46 жертви. Единствената друга европейска страна в челната петица е съседна Румъния с 237,73 смъртни случая на 100 000 население, което я поставя на трето място в общото класиране, според данни на института „Джон Хопкинс“ от 29 октомври.
Всички които упаствате в тези масови убийства- ще си платите!
Първонот вас пе се отърват като свършите мръсната работа!