Кирил Петков трябва да си върне министерските заплати, а президентът застрашен от импийчмънт
Кирил Петков трябва да си върне заплатите, командировъчните и осигуровките, тъй като по силата на решението на Конституционния съд никога не е бил министър. Това каза в "Твоят ден" по Nova News проф. Пламен Киров.
Според него Румен Радев е нарушил Конституцията и има основание за импийчмънт, но едва ли ще се стигне до там.
„Президентът може да не задължен по закон да проверява дали предложеният министър е с двойно гражданство, но по Конституция е. След като в нея се постановява, че лице с двойно гражданство не може да е нито народен представител, нито министър, държавният глава трябва да положи необходимата грижа, за да не се стигне до такова състояние“, обясни той.
„Дали е могъл да предвиди? В случая той се е предоверил на почтеността на Кирил Петков и на неговото знание за правното му състояние за това дали към момента на издаването на указа има двойно гражданство. Имаше подобни казуси при предишния президент Росен Плевнелиев, когато трябваше да назначава служебни правителства и той подходи много внимателно“, заяви бившият конституцинен съдия.
В два от случаите той отказа отказа да назначи министри заради съмнение, че не е прекратена връзката с другата държава, добави той.
„Тези случаи са известни и Радев трябваше да подходи с необходимата сериозност. Беше достатъчно да се поиска информация от Главна дирекция ГРАО на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от съответните масиви с информация да се види дали името на Кирил Петков фигурира с българско и канадско гражданство. Тогава щеше да излезе тази информация“, изтъкна проф. Киров.
„Когато е издаден един противозаконен акт в рамките на правомощията на един държавен орган дали има нарушение на Конституцията? Естествено, че има. Друг е въпроса дали ще се стигне до импийчмънт, тъй като това е дълга и срочна процедура и повдигане на обвинение от Народното събрание с мнозинство от 2/3. В момента действащ парламент няма, а и в следващият не се знае дали ще се събере такова мнозинство“, добави той.
Всички актове, подписани от Кирил Петков, са постановени от некомпетентен орган, следователно са нищожни. Изправени сме пред перфектна административна буря, защото си нямаме представа за хаоса, който ще се породи от тази нищожност на актовете", коментира проф. Киров.
По думите му прокуратурата трябва да установи дали е попълнена декларация с невярно съдържание.
"Евентуалното наказание ще бъде възможно най-лекото - парична глоба, предвид чистото съдебно минало на Кирил Петков. Ясно му е било, че едно волеизявление не е достатъчно, за да се откаже от канадското си гражданство", подчерта той.
Според него няма автоматизъм в решението нс КС, защото се отнася само за указа за назначаването, а лицата, които имат правен интерес, могат да се позоват на нищожността на актовете на министъра. Съдът обаче трябва да се произнесе по всеки отделен казус.
Като говориш за миграция - същият проблем го имат почти всички средиземноморски европейски държави, но понеже не четеш достатъчно, затова няма и как да го знаеш.
Ако това е единственото му прегрешение, то с "мед да го намажеш"!!!
Оказва се, че да спиш гол върху пачки с евро и кюлчета злато в служебната си спалня е по-малък дерт от едно двойно гражданство, от което така или иначе си се отказал!! То и затова 2.5 милиона българи напуснаха Родината в последните 10-12 години!