България с позиция в Съвета на ЕС: „Джендър“ се отнася само за мъжки и женски пол
Служебният кабинет е излязъл с обструктивна позиция на форум в Европейския съюз във връзка с понятието „джендър“. Това става ясно от стенограма от правителственото заседание на 20 октомври.
На него правосъдният министър Янаки Стоилов представя Доклад относно одобряване на резултатите от участието на Република България в заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи“, част „Правосъдие“, проведено на 7 октомври в Люксембург.
Един от обсъжданите въпроси на форума бил свързан с правата на детето.
„И след обсъждането не беше приет проектът за заключения по стратегията на Европейския съюз за правата на детето поради несъгласие с текста от страна на Полша и Унгария“, казва Янаки Стоилов.
„България посочи в съответствие с мандата, който гласувахме, че отдава приоритетно значение на защитата на правата на децата, закрилата и подкрепата изискват всички органи и служби да работят координирано, поставяйки детето и неговия най-добър интерес в центъра на своите действия. Отбеляза, че представеният проект на заключения потвърждава институционалния ангажимент на съюза и държавите членки за насърчаване и гарантиране на целия каталог от основни права на децата. Заяви, че може да подкрепи текста на проектозаключенията, но същевременно прави декларация във връзка с формулировката „gender inclusiveness“ (приобщаване на половете – б.а.), припомняйки, че през 2018 г. българският Конституционен съд е приел решение, в съответствие с което изразите, съдържащи понятието „джендър“ се отнасят само и единствено до двата пола – мъжки и женски. Поиска тази декларация да бъде включена в протокола от съвета“, добавя правосъдният министър.
На форума България е била представлявана от зам.-министъра Иван Демерджиев.
Провел се и дебат за подобряване на условията при предварителното задържане на обвиняеми лица.
„Министрите бяха също информирани относно последното развитие на дейността на европейската прокуратура“, обяснява още Янаки Стоилов пред Министерския съвет.
Докладът му е приет от правителството без дискусия.
И тя ли се прави на мъж,без дръжка?
При доктора джендър с болежки.
-Госпожо имате проблеми с простатата, диагностицира доктора
Ами,дай ми бг еквивалент на sex освен - пол. Какво да пишат в личните документи? Gender е по- младо понятие,което се налага от джендър общностите,т.е. обратните. Исторически погледнато, в езика ни не е имало нужда от такъв термин/ пол/ ,защото просто Мария е била жена,Иван мъж. И това е дори повече от 1300 години. Всъщност,ти от кои си,че не те разбрах за тези ви " прословути" права?