Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо умните часовници повишават нивата на стрес

Ключови думи: смарт часовник, сърдечна честота, кислород, стрес, спорт

Все повече хора носят смарт часовници. Дажджите услужливо измерват нивата на кислород, проверяват сърдечната честота, проследяват физическата активност и дори могат да правят ЕКГ. Носещите смарт часовник не се разделят със своя уред за „здравен мониторинг” нито в офиса, нито в колата, нито по време на тренировка. Това само предизвиква поне един въпрос: имаме ли нужда от подобно нещо?

Смарт часовниците могат не само да наблюдават здравето, но и да предлагат допълнителни функции. Поради това те стават все по-популярни, отбелязва Androidinsider в публикация „Как смарт часовниците повишават нивото на стрес”.

Как се променяме след покупката

Изглежда, че смарт часовниците ни позволяват да правим изводи за своя начин на живот и здраве и да следим себе си по-стриктно. На теория е добре – ще живеем по-здравословно, ще спортуваме по-сериозно, по-рядко ще си позволяваме нездравословен мързел. Но като че ли нарастването на популярността на тази джаджа ни струва скъпо. Тя предизвика вълна от безпокойство сред потребителите. Мнозина стават патологично обсебени от „здравните данни” и са склонни да надценяват всяко предупреждение от своите носими джаджи.

Д-р Линдзи Росман, клиничен психолог и асистент по кардиология в Университета на Северна Каролина, казва, че в нейната практика се наблюдава увеличение на броя на пациентите, притеснени от информацията, която получават от своите смарт часовници. Един показателен пример е жена, за която Росман пише в скорошна изследователска статия. 70-годишната жена с предсърдно мъждене е направила 916 ЕКГ теста чрез часовника си за една година! В резултат на това тя е хоспитализирана 12 пъти и често е търсила медицинска помощ дистанционно (по телефона).

Данните от смарт часовника не са повлияли на лечението на жената, но в крайна сметка диагнозата ѝ се е превърнала в обсебваща тема. Това оказа „изключително негативно влияние върху нейното психично здраве, взаимоотношенията и качеството на живот”, казва психологът от Северна Каролина.

Неверни данни

Една от причините подобни случаи да стават все по-чести е, че данните за здравословното ни състояние се изсипват върху нас с презумпцията, че „нещо може да не е наред”. Забележим ли някакво смущение, склонни сме веднага да мислим, че страдаме от медицинско състояние, което изисква да предприемем мерки.

Но доколко може да се вярва на смарт часовниците? Данните няма как да бъдат приемани като надеждни. Например, дори леко движение на китката е достатъчно, за да накара предполагаемото ЕКГ да даде неправилни резултати. В резултат потребителят ще получи предупреждение, че „има проблем” и с малко въображение е достатъчно той да си представи как умира от сърдечно-съдова болест.

Обсебване и паника

Смарт часовниците носят със себе си тенденция да налагат на потребителя свръхбдителен, натрапчив самоконтрол, казва Росман. Нейните данни са подкрепени и от други проучвания. Едно от тях е проведено в университета в Копенхаген и засяга повече от две дузини пациенти с хронични заболявания. Автори стигат до същите заключения като Росман.

Д-р Ема Рич, професор по физическа активност и здравно образование в университета в Бат, Англия, е открила, че вманиачаването по данните, събирани от смарт часовника, може да доведе до здравословни проблеми и при съвсем здрави хорa, пише TechNews. Тя посочва, че вторачването в показателите – например броя изминати стъпки на ден – без правилното разбиране за истинското състояние, може да доведе до това, че хората се държат неадекватно по отношение на храненето си.

Самият факт, че данните са в противоречие с това как всъщност се чувства човек, може да създаде още по-голям стрес.

Нужда от разбиране

Експертите смятат, че е необходимо по-тясно сътрудничество между производителите на смарт часовници и медицинските организации, за да се предотврати безпокойството, причинявано от умните носими джаджи. Пациентите и потребителите се нуждаят от образование, за да могат да разбират планините от данни, които техните носими устройства събират – да знаят доколко да им вярват, кога да се притесняват и кога наистина имат нужда от медицинска помощ.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ограничават движението на главен път в Сунгурларско Временната организация се въвежда до 17 април Откриват изложбата „Фантастични умове“ - посветена на олимпийците по науки и ръководителите им Експозицията ще бъде открита от 14.00 часа в Културен дом НХК
Шофьор се опита да подкупи полицай, даде му 15 лв. за семки и бонбонки Пробутването на дребния рушвет му излезе много солено Какви ангажименти пое кметът на Царево пред жителите на с. Кости Предстоят ремонти на читалището и пътя до селото
Тийнейджър припадна на улицата след пушене на вейп Младежът е приет в болницата в Разград Контрабандни монети и металотърсач откриха митническите служители в Бургас Те са били намерени при проверка на морски контейнер
Датата на раждане определя съдбата: Родените след това число се сблъскват с повече трудности Възможно е дори пътят им да зависи от конкретната дата на раждане ПОТРЕСАВАЩО ВИДЕО: Мъж се хвърля пред колите на булевард в София Човекът видимо не е добре, споделят в социалните мрежи
Целият пропит с шоколадов сироп, а всяка хапка е наслада! Направете този неустоим сладкиш Негрита Продуктите ги има във всяка кухня!  Държавата не може да даде заплатите, които вдигна. Бизнесът обаче плаща
ЕС щял да отговори твърдо, ако САЩ играел несправедливо Фон дер Лайен с изказване Министър Мирослав Боршош и Мария Филипова обсъдиха ключови въпроси Министерството на туризма и Комисията за защита на потребителите с общи усилия за по-добра защита на туристите