Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На теория е добре, че вече има кандидат за премиер, но казусът с гражданството му може да е проблем

Сега ГЕРБ едва ли могат да претендират за властта, но другите партии не трябва да ги изключват за подкрепа на важни закони, съветва Татяна Буруджиева
Ключови думи: Татяна Буруджиева, Кирил Петков, ГЕРБ

Татяна Буруджиева е политолог, университетски преподавател, специалист по политически комуникации и политически мениджмънт. Бе депутат от "Коалиция за България" в 42-ото Народно събрание. Потърсихме я за коментар на актуалната предизборна обстановка.

- Г-жо Буруджиева, каква е вероятността следващият парламент да излъчи правителство според Вас? И кои партии предвиждате да участват в него?

- Ако започнем отзад напред, очаква се така или иначе правителството да е свързано с партиите, които заявиха промяна още от началото на протестите. Видяхме, че на два пъти те не успяха да съставят кабинет. Но в момента, струва ми се, повечето анализатори фокусират вниманието си върху новия политически субект „Продължаваме промяната“, чиято заявка, първо, е в центъра като политическо пространство. Второ, те заявяват, че биха говорили с всеки, което дава възможност за присъединяването на необходимата четвърта партия, за да може да има над 120 депутати, които да подкрепят правителството. 

Освен това, в момента те са единствената партия, която не поставя непреодолими условия, за да се сформира такова правителство. Виждаме, че и тази кампания партиите, колкото и да говорят за важността и основната задача – да се състави правителство, започнаха вече да поставят такива условия. Така че, от една страна, вероятността да се създаде правителство съществува. От друга страна, отново това ще зависи от начина, по който ще се проведат преговорите, от способността да се изградят мостове между партии, които продължават по-скоро да отграничават разделителните линии помежду си, отколкото да търсят обединение.

- Т.е. каква е вероятността да се излъчи редовно правителство?

- Вероятността, в този смисъл, от една страна, е по-висока отколкото предните две Народни събрания, защото имаме политически субект, който предварително е заявил, че би си говорил с всеки и би потърсил възможността да се направи правителство, преди да изгражда разделителни линии. От друга страна, обаче, все пак, за да може да се излъчи правителство, трябва да участват много политически субекти. Не бива да забравяме, че тези четири, които са необходими формално за коалицията, също се състоят от много партии. Т.е. говорим за интереси на партии, които са около десетина - това прави задачата по-трудна. Така че всичко остава в сферата на очакването, но важният фактор, който ще влияе, е ситуацията. Т.е. в момента няколко кризи са не просто на хоризонта, а ние навлизаме в тях. И мисля, че тази ситуация ще накара партиите да направят правителство - да се надяваме с по-дълъг хоризонт, а не за няколко месеца.

- Като че ли за първи път от много години имаме ясна заявка за премиер в лицето на Кирил Петков. Това добре ли е?

- Не, не е добре. Аз затова казвам, че не са чак непреодолими линиите, тъй като ми се струва, че „Продължаваме промяната“ в хода на преговорите биха се обединили с другите около различни варианти. А защо не ми се струва коректно: принципно, теоретично и по учебник е добре да има предложен предварително един министър-председател, за да е ясно кой ще води преговорите, кой ще състави точките, по които да се търси обединение. Т.е. на теория това е добре. На практика обаче около тази фигура имаше проблем с неговото гражданство и това е фактически проблем – аз вярвам на министъра на правосъдието. Така че не е възможно една фигура, която говори за морал и това да е основният праг, за да може да се влиза в преговори с тях, да е точно тази, която веднъж е престъпила този политически морал – да спазваш законите и те да важат за всички еднакво. Затова ми се струва, че от една страна е добре, защото е ясно с кого ще започнат преговорите, как ще започнат и за какво става дума. Но не знам дали това няма да бъде част от проблема при тези преговори.

- ГЕРБ и ДПС заслужено ли са в изолация и какъв е шансът за реабилитацията им?

- Когато дълго си бил на власт, няма сериозна драма в това да си в опозиция. Смяната на властта е нещо обичайно в политиката и то обикновено е заслужено. Аз не виждам особена драма в това, че една партия ще бъде на власт, след това ще отиде в опозиция, ще си направи изводите и ще работи да се представи добре, така че да приближи момента, в който ще може да претендира отново за властта. В момента според мен ГЕРБ претендират за това да са много силна опозиция. Очертава се те отново да бъдат електорално най-голямата партия, което поставя другия въпрос. Ако си спомняте, това е въпрос от началото на 90-те години и на прехода: възможно ли е да изолираш една партия – тогава това беше БСП, независимо от това колко е голяма, само защото смяташ, че има морални основания да претендира или не за властта. В политическата практика една партия претендира за власт тогава, когато я подкрепят избирателите. Така че избирателите ще кажат какво е мястото на ГЕРБ. А ГЕРБ ще се държи като опозиция, според мен, така, че да може претендира за властта. И мисля, че точно това се случва. Точно тук, в този момент, в тази ситуация едва ли могат да претендират за властта, но това не значи, че другите партии трябва да изключат възможността да получат тяхната подкрепа за политики и за закони, които са важни за всички граждани, защото част от тези граждани са избирателите на ГЕРБ.

- Как тълкувате завръщането на Делян Пеевски в политиката?

- Две са посланията според мен. Едното е, че това е ясно желание на Делян Пеевски да заяви, че той няма от какво да се притеснява, защото неговата позиция е точно такава. И появата в публичното пространство обикновено говори за това. Виждате, че той не е единственият, който го прави. По същия начин и Васил Божков участваше в политиката, за да покаже и да има повод изрично да представи своята позиция и своята гледна точка. Второто нещо, което показва това действие, е, че като че ли имаме една промяна в ДПС. Виждате, че те много категорично като партия вече правят заявката, че не бива и не може към тях да се подхожда по този изолационистки начин, както бе в предишните два избора. Не случайно те кандидатират и лидера си за президент, което се случва за първи път. Така че за мен позицията на г-н Пеевски не е просто негова лична позиция, а тук говорим за една цяла партия, която иска да покаже съвсем друго отношение към репутацията, която й се създава.

- Изходът от битката за президент предизвестен ли е предвид резултатите от социологическите проучвания?

- Изглежда така, но аз продължавам да смятам, че, първо, кампанията сега започва. Второ, тези избори 2 в 1 на първия тур създават една специфична активност, мотивация и участие, които не е сигурно доколко ще бъдат поддържани за втория тур. Така че тук въпросът е какво точно ще се случи между първия и втория тур, особено в партиите, които подкрепят двойката Радев-Йотова. И най-важното е с каква преднина ще се излезе от първия тур. Тази двойка за момента е на първо място. Води много убедително. Ако това се запази, нещата изглеждат по един начин. Ако разликите започнат да се стопяват - по друг. И ако имаме драстични колебания в активността – по трети. Така че все още е много рано да се твърди за предизвестен край. При всички положения, при толкова много участници и при няколко сериозни кандидатури, подкрепени от партии, които ще влязат в парламента, ми се струва, че е трудно да се спечели на първи тур въпреки убедителната преднина.

8
Коментара по темата
8.
Моряка
20.10.2021 11:06:52
До 4 и 6.........Вие наистина сте големи отврати! На тези хора ,които плюете с отровните си уста не можете на малкия им пръст да седнете. Те са достатъчно заможни и интелигентни хора със собствено мнение ,а не селяци като вас!
7.
ДъПаСъ
20.10.2021 08:50:33
Пеевски-премиер и президент 2 в 1, хем да не се бъркат неграмотните нискоинтелигентни избиратели, хем да се свършва с тази държава! Брендо за министър на вътрешните работи пак от ДъПаСъ!
6.
Бай....
20.10.2021 07:36:48
На предната статия всички подкрепящи Герджиков са лакоми герберунгели!
5.
*********
19.10.2021 23:43:33
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
Отврат
19.10.2021 22:42:23
Може ли някой с претенции да е знакова личност да подкрепя пожарникарската маша? Или им е обещана гербаджийски хранилка?
3.
Боцмана
19.10.2021 21:51:46
Ще го туря на само звания боцман!
2.
Боцмана до 1
19.10.2021 21:36:41
Първо- не го убива нейният баща, а друг участник в бойната група. И второ- само един промит мозък като твоя може да определи генерал Луков като "герой"!!!
Този садистичен краен националист и открит нацист и фашист е бил всичко друго, но не и герой!!
1.
546 Y 569
19.10.2021 19:47:23
Канадско гражданство е предимство, а не проблем. Да си го набие в тъпата картуна ! Нейният баща по заповед на Москва убива героя от войните пенсионираният генерал Луков.
  Добави Коментар
Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж 78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП
Радост за пенсионерите в... Кипър Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия
Най-обичаната и вкусна яхния, кой не е ял Класическа рецепта, която сме приготвяли десетки пъти и пак ще ги приготвяме - пиле с грах и моркови Затвориха Босфора, издирват брат и сестра, паднали в морето преди месец Не се съобщава докога ще бъде забранено преминаването на кораби през пролива
Сложи си силикон Направих операцията в Турция при един страхотен лекар, при когото се оперират още много българки, разказа Дени от Игри на волята Пиян тийнейджър удари дъното След доклад на случая в Районната прокуратура - Пловдив, срещу младежа е започнато бързо производство по чл. 325, ал. 1 от Наказателния кодекс
Изпратихме най-топлата година, но лошото предстои Климатичните промени са прекрасна салфетка, с която можем да избършем собствените си глупости, коментира проф. Георги Рачев Той беше любовта на живота й Дългогодишната им връзка, изпълнена с отдаденост, трудности и истинска романтика, е сред най-запомнящите се любовни истории в шоубизнеса