Ксенофобска реч на кандидатка за вицепрезидент и депутат доведе до остра реакция от ЦИК
Ксенофобски изявления на адвокат Елена Гунчева – кандидат за вицепрезидент и за депутат, предизвикаха остра реакция от страна на Централната избирателна комисия (ЦИК). На днешното заседание стана ясно, че в ЦИК е постъпило писмо от Организацията на евреите в България „Шалом“. То било адресирано и до главния прокурор, както и до председателя на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Ан Линде.
По същество „Шалом“ е обезпокоена от публикации в интернет пространството, от които личи и се изразява език на омразата с антисемитизъм и ксенофобия от личния сайт във фейсбук на Елена Гунчева, докладва членът на ЦИК Ерхан Чаушев.
Един от цитатите на Гунчева в писмото на „Шалом“ е следният: „В политиката ни днес активно се включват Карадайъ, Лорер, Паси, Моасе.....някак си ми липсват българите в българската политика, на българска земя, в българската държава. Нищо лично, всеки има права, НО! Не забравяйте, ЧЕ ТУК Е ЗЕМЯТА НА БЪЛГАРИТЕ И ВИЕ СТЕ САМО ГОСТИ!“
Справка във фейсбук-профила на Елена Гунчева показва и множество други агресивни коментари и квалификации в такъв контекст, както констатира и Ерхан Чаушев.
От ЦИК се искало да предприеме действия съгласно Изборния кодекс. В случая обаче това нямало как да се случи.
Ерхан Чаушев обясни: „За съжаление фейсбук и туитър са извън контрола на ЦИК, доколкото публикациите са във фейсбук. Наистина в случаи на медийни доставчици, които са допустимите по закон доставчици на медийни услуги, мисля, че за този тип поведение и изкази ЦИК трябва решително да се намеси. Предлагам го за сведение. Туитър и фейсбук са извън правомощията на ЦИК да се произнася...“
Други членове на ЦИК обаче реагираха.
Елка Стоянова, която е бивш председател на РИК-Бургас, изкоментира: „За съжаление ЦИК наистина не може да вземе отношение по посочения сигнал, но не знам доколко е редно в лично качество да заявя позиция. Считам, че наистина това, което е описано като ситуация, е възмутително и нехуманно. И в случая с огромно съжаление бих казала, че съжалявам, че ЦИК не може да се намеси по отношение на казуса, тъй като подобно поведение действително е извън всякакъв морал и аз не мисля, че изобщо трябва да оставим без внимание подобен тип изказвания, подобен тип поведение. За мен това е просто недопустимо.“
Секретарят на ЦИК Севинч Солакова заяви от своя страна: „Изобщо не мога да се съглася, че ЦИК не може да вземе отношение по един такъв материал. Напротив, гражданската позиция на всеки един трябва да е ясна по тези въпроси, от които зависи бъдещето на цялата нация и на държавата ни като цяло. В този смисъл тогава, когато имаме явления, които са опасни, ние трябва да кажем мнение като Централна избирателна комисия и аз призовавам говорителите вместо да уведомяват за лични свои становища медиите, когато имат срещи с тях, ето по един такъв въпрос да изразят мнението на цялата Централна избирателна комисия. Предлагам с протоколно решение Централната избирателна комисия да осъди всяка форма на агресия, расизъм, антисемитизъм, езика на омразата, които се наблюдават в предизборната кампания, и по никакъв начин няма да толерира това нещо.“
Димитър Димитров пък предложи писмото на „Шалом“ да бъде изпратено в Комисията за защита от дискриминация.
Реакция по това нямаше, но председателят на ЦИК Камелия Нейкова подкрепи предложението на Солакова.
Росица Матева – говорител, поиска евентуалната позиция на ЦИК да бъде качена на сайта на институцията.
Доколкото стана ясно, Централната избирателна комисия няма да осъди директно думите на Елена Гунчева, а просто ще вземе като повод писмото от „Шалом“, за да изрази принципна позиция против подобен тип изявления.
В крайна сметка ЦИК единодушно, с 11 гласа „за“, одобри такава позиция в смисъла, посочен от Севинч Солакова. Тя ще бъде качена на интернет страницата на Комисията, ще бъде разпратена като прессъобщение и ще бъде оповестена на редовния брифинг в четвъртък.
Правете си изводите!!!
Аз се чудя как може в малка държава като българия да има 31 президентски кандидат двойки