Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
За година цигарите са взели 2 пъти повече жертви от COVID-19
България е на второ място в ЕС по процент пушачи от населението си веднага след Гърция
По време на форума стана ясно че, тютюнопушенето убива повече от 8 милиона души по света годишно, което е близо два пъти повече от броя на загиналите в резултат на COVID -19 досега.
През последните 20 години пушенето е причина за 20,2% от смъртните случаи сред мъжете и 5,8% сред жените, показва статистиката.
„Епидемията от тютюнопушене е тук, за да остане, освен ако не направим нещо, за да я предотвратим и да намалим тежестта от нея. Нашата защитна линия е намаляването на вредата от тютюна“. Това е становището на 62-ма учени, лекари, университетски професори от 31 държави в областта на медицината, общественото здраве и икономиката в публикуваната декларация след научната среща на високо равнище в Гърция, посветена на изследванията и съвременните политики и стратегии за намаляване на вредата от тютюна, който привлече интереса на още над 300 участници от 42 държави.
От изнесените данни стана ясно още че:
* Въпреки постоянните усилия и програми срещу пушенето, в момента в световен мащаб има 1,14 млрд. пушачи;
* 2/3 от всички пушачи в света живеят в 10 държави - Китай, Индия, Индонезия, САЩ, Русия, Бангладеш, Турция, Виетнам, Япония и Филипините;
* В 140 държави процентът на тютюнопушене е над 20% от населението;
* България е сред тези държави с 38%;
* Ако се намали пушенето в Европа дори с 1%, то ще се спестят 40 милиарда евро от европейския бюджет, които биха могли да бъдат инвестирани в други области, посочи бившият здравен министър на Словакия Томас Друкер.
България е на второ място в ЕС по процент пушачи от населението си веднага след Гърция. 38% от българите у нас пушат цигари и това е категорично свързано с огромния брой хора с хронични заболявания, сочи медицинската статистика.
„За 2019 г., например, България е загубила между 3,3 и 5,7 млрд. лв от липса на работоспособност, разходи за лечение и ранна смърт на населението, в резултат на болести, свързани с тютюнопушенето“, съобщи по време на международния форум българският здравен икономист Аркади Шарков от Експертния клуб по икономика и политика (EКИП).
Според независимите международни експерти преминаването към бездимни продукти ще има положителен ефект за много пушачи, които много пъти са се проваваляли в опитите си да откажат цигарите.