Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи

Тази година мотото на инициативата е „Просто кажи „Да!“
Ключови думи: трансплантации, мозъчна смърт

Днес, 9 октомври, отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи.  Денят се чества от 1996 г. като традиционно го отбелязваме през втората събота на месец октомври. Тази година мотото на инициативата е „Просто кажи „Да!“, а целта е повече граждани да получат информация за смисъла и значението на донорството и трансплантацията, информира Министерството на здравеопазването.

У нас трансплантация на орган очакват 1016 български граждани. Тази година в страната успешно са реализирани 11 донорски ситуации след настъпила мозъчна смърт. Втори шанс за живот получиха 43 нуждаещи се от присаждане на орган лица. От началото на годината до 1 октомври са извършени 14 трансплантации от жив донор и 29 от трупно донорство.

По данни на Съвета на Европа през 2020 г. в Европа са извършени 35 529 трансплантации на органи, което е с 20% по-малко в сравнение с реализираните през 2019 г. трансплантации. Само за година в листите на чакащите за трансплантация са вписани 43 183 граждани. През 2020 г. в Европа средно на ден в очакване на трансплантация са умирали 21 пациенти.

Днес имаме възможност да почетем донорите и да благодарим на техните семейства и на медицинските специалисти по донорство и трансплантация!

Важно е да знаем, че един човек, изпаднал в мозъчна смърт, може да спаси 8 човешки живота чрез органно донорство и да подобри живота на до 100 души чрез донорство на тъкани! Донор може да бъде всяко лице в състояние на медицински установена мозъчна смърт, при което няма медицински контраиндикации като тежки инфекциозни и онкологични заболявания. Донорството е безвъзмезден акт на даряване органите на починал пациент или здрав човек (като здравият човек може да дари част от черен дроб, костен мозък или един бъбрек), за да бъдат присадени на нуждаещи се от трансплантация хора.

У нас е разрешено и т. нар. кръстосано донорство, което позволява роднина на един пациент да дари орган на втори пациент, с когото е биологически съвместим, а роднина на втория пациент от своя страна да дари орган на първия.

Органна трансплантация се извършва при невъзможни за лечение болести. Tя има характер на животоспасяващо лечение в случаи на сърдечно, белодробно и чернодробно заместване, или промяна на качеството на живот и лечение при бъбречно заместване.

Повишаването на обществената осведоменост по темата донорство и трансплантация е от изключително значение, за да получат втори шанс за живот българските граждани, нуждаещи се от присаждане на орган.

В знак на съпричастност с инициативата на Съвета на Европа за провеждане на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи и за повишаване информираността на гражданите днес, 9 октомври, от 20.00 ч. до 21.00 ч. фасадата на Националния дворец на културата ще бъде осветен в зелено - цвета на донорството и трансплантацията, а в парковото пространство доброволците на Българския младежки Червен кръст ще раздават информационни брошури и флаери по темата.  

 

1
Коментара по темата
1.
ТОЧНО
09.10.2021 10:31:32
четиво за моторЖии.......
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила