Обявиха за продажба Родевата къща, цената е над 1 милион евро
Една от емблематичните сгради на Стария Бургас – Родевата къща – е обявена за продан. През миналата година се заговори, че собственикът й е решил да я надстрои и да я ремонтира основно, но явно е променил плановете си. Не е изключено да се е отказал поради опасенията, че всяка по-драстична интервенция в старите сгради на Бургас се посреща с остро недоволство и съпротива от обществеността. В началото на миналата година бургазлии организираха протест "С книга в ръка" срещу плановете за събаряне на сградата, където се помещава книжарница "Хеликон", макар сградата да не е паметник на културата и да е била бивша конюшня.
Според обявата, имотът се състои от два жилищни етажа, всеки с по шест стаи и площ по 200 кв.м., и сутерен с винарска изба. Има три входа.
„Сградата е подходяща за живеене, търговско представителство, фирмени или банкови офиси, бутикови магазини, луксозен клуб-ресторант или смесено ползване, в зависимост от желанието на новия собственик“, пише в обявата. В нея е отбелязано още, че има издадено и съгласувано с Националния институт за недвижимо културно наследство разрешение за надстрояване с още два етажа.
Обявената цена е 1 050 000 евро.
Родевата къща е построена през 1924 г. за Стефан Родев, който през същата година си отива от този свят. В статия за Флагман.Бг художникът Митко Иванов отбелязва, че Родев е фамозна личност, чиито предци и потомци са гордост и чест дори за европейската аристокрация. По майчина линия родът му Станимеръ може да се проследи поне до XVII век, а с някои уточнения – до старобългарската аристокрация още от времето на великите ни царе. Според Иванов, не повече от 5 български фамилии могат да претендират за подобна генеалогия, при това с доста уговорки.
Фамилия Родеви през XVIII век живеят около Габрово и през следващия век се свързват със Станимирови. Стефан Родев се преселва в Бургас и развива мащабна търговия - едър собственик на земя и солници, представител на руските параходни линии за Бургас.
Заедно със съпругата си Корнелия имат три дъщери, чрез които се сродяват с Кимон Георгиев, бивш министър-председател на България, а в следващото поколение и с Гиньо Ганев, който пък е зет на Георгиев.
Чрез внучката от най-малката си дъщеря, Родеви се сродяват със самия барон Едмонд Ротшилд – художничката Веселинка Георгиева става негова съпруга и баронеса Ротшилд!
Архитект на Родевата къща е великият Рикардо Тоскани.
Преди да бъде опразнена, къщата бе превърната в ресторант от бившия концесионер на Бургаския плаж Атанас Атанасов.
https://jfc.org.il/news_journal/61259-2/102633-2/?lang=eng
"макар сградата да НЕ Е паметник на културата и да е била бивша конюшня."
Искам си Града обратно!!!
Да ходят по родните си села да си строят, ако искат и 20 етажа.