Много важни ще са листите на „Продължаваме промяната“, надявам се да включат и малцинствата
Какво се случва с „Движението за единство на народа“ (ДЕН) на бившия земеделски министър Мехмед Дикме? Сдружението бе създадено в началото на годината, като обедини партии от т. нар. турски сектор, които са алтернатива на ДПС. ДЕН подкрепи ГЕРБ на парламентарните избори на 4 април, но преди вота на 11 юли обяви това за грешка. Потърсихме Мехмед Дикме, за да ни каже какво планират за новия предсрочен вот на 14 ноември.
- Г-н Дикме, търсим Ви, понеже отново идват избори. Какво става с Вашето движение ДЕН? То продължава ли дейността си?
- Разбира се, че продължава. Не само че продължава, но се водят и разговори и ние ще участваме на изборите.
- На последните парламентарни избори не стана ясно кого подкрепихте.
- Имахме регионални споразумения. Примерно, в Шумен подкрепихме „Демократична България“, но в същото време на повечето места - в Кърджали, в Благоевград, в това число и в Бургас, - бяха подкрепени „Има такъв народ“.
- В момента кои политически сили са под вашата шапка, ако може да се каже така?
- Под шапката нямаме политически сили. Ние сме сдружение, неправителствена организация, така че...
- В смисъл, партиите на Касим Дал, на...
- Да, те са в сдружението.
- Това имам предвид. Три партии бяхте, ако не бъркам.
- Да, точно така. В сдружението са две партии плюс младежката организация на ДОСТ.
- От ДОСТ при вас е само младежката организация?
- Да, защото с Лютви Местан не сме водили разговори, не поддържаме контакт с него.
- А за тези избори какво ще правите?
- Ще видим, водят се разговори.
- Възможно ли е пак да има разделение на регионално ниво?
- Възможно е. Има един принцип. За нас, примерно, е много важно в листите да има лица от етническото малцинство. Затова подкрепихме съответните представители на ГЕРБ в Шумен и Разград. За голямо съжаление, имаше партии, на които ние предложихме, но те отказаха да вкарат в листите си представители на турската и мюсюлманската общност в България.
- Т.е. на последните избори сте подкрепили и ГЕРБ на някои места?
- Да, точно така.
- Защото бяхте казали, че е било грешка, че сте подкрепили ГЕРБ на предните избори – на 4 април.
- Така е, на национално ниво. Защото, ако си спомняте, ние подписахме с тях споразумение. И това беше грешка, защото на много места наши хора, примерно във Велинград, казаха, че не искат да работят и не уважават представителите на ГЕРБ. По същия начин стана и в Кърджали с Цвета Караянчева – говоря за вторите избори (на 11 юли), а на първите беше много тягостно. В същото време, примерно, в Смолян ние подкрепихме един доктор, който беше по-назад в листата – той събра много повече преференции от първата, но не можа да я измести.
- А за тези избори с кого водите разговори, ако може да разкриете?
- С всички от дясното пространство, но с ГЕРБ не водим разговори. С БСП също. С другите водим разговори.
- А с ДПС дали водите разговори?
- Ами ние си имаме контакти, там имаме много приятели. Но политически разговори не водим.
- Няма как да подкрепите ДПС никъде?
- Не става въпрос да ги подкрепим или да не ги подкрепим, въобще не водим разговори с тях.
- А за изборите за президент каква е ситуацията? Подкрепяте ли Румен Радев, или не?
- Нека да видим. Още не са ясни (кандидатите), само Румен Радев е ясен.
- Но и ДПС ще имат кандидат на тези избори.
- Вижте, при ДПС играта е съвсем различна. Тя е чисто търговска, политическо-търговска, както се очаква. Доган издига кандидат на първи тур, за да преброи гласовете, след което ще се пазари тези гласове да ги прехвърли на друг кандидат на втория тур. Това е положението.
- А на кого смятате, че ще ги прехвърли на втория тур?
- Не знам, твърде възможно е дори на Румен Радев.
- Но те казаха, че не го подкрепят, как така?!
- Вижте, когато политиците казват, че твърдо не подкрепят едно нещо или че не го харесват, можете да бъдете сигурни, че най-много това ще подкрепят.
- По каква логика ще подкрепят Румен Радев, те толкова го ненавиждат?
- Ако заявят директна подкрепа, нали знаете, че ДПС носи негативите за кандидата... Най-лесно се прави на втори тур всички да гласуват по съвест за конкретни кандидати.
- Но Румен Радев доста рязко атакува позициите им и по отношение на Пеевски, и на Доган...
- Да, обаче Румен Радев беше избран с гласовете на ДПС предишния мандат. Недейте забравя това!
- Но мисля, че не беше ключова подкрепата на ДПС, защото победата на Радев бе разгромна.
- Може да е била разгромна, но ако проверите в Бургаско, примерно, гласовете в община Руен, ще видите за кого са отишли те.
- А какво отношение имате към формацията на Кирил Петков „Продължаваме промяната“?
- Изключително позитивно и положително. И мисля, че бъдещето е именно на такива формации на младите хора, които не идват нито от шоубизнеса, нито от политиката. Те са прагматици от бизнеса със завършено образование, без значение дали е в България, или не. Има български университети, които дават също много добро образование. Бъдещият политически живот принадлежи на такива образовани, нахъсани, интелигентни хора. Това е бъдещето на управлението на държавата. Аз съм минал като кмет на община на много по-млади години от него, знам каква енергия имах и като министър. Така че отношението ми е изключително позитивно, положително. Да видим как ще се развиват. Много е важно какви листи ще направят. Аз се надявам да включат и представители на малцинствата в техните листи в съответните региони, за да бъде палитрата цялостна. И аз съм убеден, че те ще получат своята подкрепа особено сред младите, интелигентни, образовани хора и в Кърджалийско, и в Смолянско, и в Благоевградско, и в Разградско, и в Шуменско. Въобще не се съмнявам в това.
- А контакт с тях успяхте ли да осъществите?
- Проблемът не е в контакта, проблемът е до желанието от едната и от другата страна. Така че нека да не избързваме, има достатъчно време. Въпросът за контакта е на един телефонен разговор, както Вие направихте с мен. Така че не трябва да се бърза. Но бъдещето, пак повтарям, със сигурност е на такива формации. Времето на сегашните партии лека-полека изтича. Ще идват все такива нови формации, които не са традиционни за България, и особено младите ще бъдат насочени към тях. И какво значи лява политика или дясна политика? ГЕРБ примерно е дясна партия, но правеше лява политика, и обратното – виждаме много често леви партии, които правят дясна политика. Политиката вече се обръща на прагматична политика, отворена към решаване на проблемите на обществото, а не да се правят на леви или десни. Необходими са прагматици. Тези хора показаха за кратко време, че имат добра визия, действат прагматично и могат да решават проблемите.
Конституцията ги забранява като цяло, обаче простия българин си трае.
Заслужавам съдбата си!
Големи специалисти се навъдихте от както изменихте на човека кайто ви направи известни в цялата страна та и из Европа. Аз ако съм на тебе няма да се показвам от врата на къщата си.
А Георги Седефчов ;)