Развитието на Факултета по обществено здраве в Бургас: Атрактивни специалности привличат студенти от цялата страна
Факултетът по обществено здраве и здравни грижи към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас се развива успешно и вече приема студенти по пет специалности. Това съобщи деканът и управител на Комплексния онкологичен център в Бургас (КОЦ-Бургас) проф. Христо Бозов.
Две от специалностите са открити през тази година и са изключително атрактивни. Това са магистърската програма „Здравен мениджмънт“ и „Балнео, СПА и уелнес мениджмънт“.
Проф. Бозов е двигателят на факултета и именно той е „виновникът“ за успешното развитие за толкова кратко време. Той споделя, че рецептата за това е много работа и активност.
„Когато станах декан на факултета преди 4 години, имаше само една специалност „Медицинска сестра“, в която се приемаха само 20 студенти. Сега имаме 5 специалности, като приемът е разпределен по следния начин: „Медицинска сестра“ – 25 места, „Акушери“ – 20, „Лекарски асистент“ – 25. Тази година, след като се акредитирахме по направлението за обществено здраве, приехме и 18 студенти в магистърската програма „Здравен мениджмънт“, както и открихме „Балнео, СПА и уелнес мениджмънт“, по която приехме 8 студенти по държавна поръчка. С тези две нови специалности вече имаме общо 5 специалности и приемаме над 100 студенти годишно във Факултета по обществено здраве и здравни грижи в Бургас“, споделя с гордост деканът.
Не само с нови специалности и повече студенти може да се похвали той. Повод за гордост са и развитието на академичния състав. За последните четири години имаме четирима нови професори и трима нови доценти, тенденцията се запазва, сега имаме конкурс за двама асистенти по вътрешни болести, споделя още проф. Бозов.
Предстои да се обяви и такъв за асистенти по анатомия, ортопедия, детски болести, физиология, патофизиология и главен асистент по хирургия. Същевременно Факултетът има и конкурс за двама асистенти по социална медицина.
„Това не е случайно. Имаме амбиции да развием още нови специалности и имаме катедрен съвет за специалността „Управление на здравните грижи“, която е свързана с това, че медицинските сестри, които искат да се развиват, трябва да придобият тази специалност, за да могат да станат старши или главни сестри. Досега няма такава специалнсот в Бургас и се налагаше да ходят във Варна, Плевен, Стара Загора. Ние искаме точно тази специалност да се преподава и при нас. Работим и в посока въвеждането на „Кинезитерапия“ – изключително ценно и важно направление, свързано с някои физически активности на хора, преболедували различни заболявания“, каза още деканът на Факултета по обществено здраве и здравни грижи.
Той сподели още, че в средата на следващия месец стартира обучението на трети курс парамедици. На 16 октомври пък ще бъдат връчени дипломите на завършилите – 15 нови парамедици, които ще се влеят в здравеопазването в Бургаска област. За
„Заедно с 16-те от първия курс те са общо 31. Така че захранваме спешната помощ с нови екипи. Кампанията за записване в тази специалност продължава и вече имаме интерес от други градове“, обясни той.
Според проф. Бозов това ще е от голяма полза, тъй като в Бургас има хроничен недостиг на медици в спешната помощ.
„Дежурните екипи са съставени в по-голямата си част от фелдшери. Парамедиците намериха своята ниша, макар и все още да има необходимост да се направят много неща в национлното законодателство, за да се регламентира тяхната дейност. Те вече дават дежурства и са по линейките. Така облекчават драстично спешната помощ не само в Бургас, но и в целия регион. Наши студенти вече работят в Средец. Мястото на лекарските асистенти е не само в системата на спешната помощ, но и в затихващите села в Странджа например. Там има недостатъчен брой лекарски кадри и тези фелдшери, които придобиват изключително добра практическа подготовка, могат да изпълняват фунцкиите на медицинските лица в региона“, каза в заключение проф. Бозов.